O‘zbekiston va Malayziya o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalar mustahkamlanmoqda.
Joriy yilning 18 may kuni O‘zbekiston-Malayziya biznes-forum Samarqand shaxrida bo’lim o’tdi unda Malayziya bosh vaziri Anvar Ibrohim O’zbekistonga rasmiy tashrifi doirasida ishtirok etdi. “Ushbu iqtisodiy hamkorlikning asosiy ustunlaridan biri biznes aloqalarini kengaytirishdan iborat. O‘zbekistonning ko‘p yosh aholisi va o‘sib borayotgan iqtisodiyoti mintaqada o‘z ishtirokini kengaytirishga intilayotgan Malayziya kompaniyalari uchun katta imkoniyatlar yaratmoqda”, Malayziya bosh vaziri Anvar Ibrohim O’zbekistonga diplomatik delegatsiya sifatida emas, balki do‘st sifatida kelganini ta’kidladi.
So‘nggi yillarda Malayziya bilan savdo-iqtisodiy aloqalar mustahkamlanib boramoqda. Forumda ikki mamlakat tadbirkorlari va iqtisodiy soha mas’ul shaxslari O‘zbekiston va Malayziya hukumatlari rahbarlaridan o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
Bundan tashqari, forum doirasida savdo-iqtisodiy va ta‘lim sohasidagi hamkorlik bo‘yicha hujjatlar almashildi, bu ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash yo’lidagi muhim qadam bo‘ldi.

Экономические отношения между Узбекистаном и Малайзией укрепляются.
18 мая текущего года в городе Самарканде состоялась Узбекско-Малайзийского бизнес-форума, в которой принял участие Премьер-министр Малайзии Анвар Ибрагим в рамках своего официального визита в Узбекистан. «Одним из основных столпов этого экономического сотрудничества является расширение деловых связей. Большое молодое население Узбекистана и растущая экономика создают большие возможности для малазийских компаний, стремящихся расширить свое присутствие в регионе», — заявил премьер-министр Малайзии Анвар Ибрагим.
Торгово-экономические отношения с Малайзией в последние годы укрепляются. На форуме бизнесмены и экономические лидеры двух стран имели возможность получить ответы на свои вопросы от глав правительств Узбекистана и Малайзии.
Кроме того, в рамках форума состоялся обмен документами о торгово-экономическом и образовательном сотрудничестве, что стало важным шагом на пути дальнейшего укрепления сотрудничества между двумя странами.