O‘zbekiston va Germaniya: faol hamkorlik va yangi investitsiya loyihalari.
Joriy yilning 2 May kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M. Mirziyoyev Germaniya Federativ Respublikasida investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi ko‘magida investitsiyalarni rag‘batlantirish agentligi tomonidan Berlinda O‘zbekiston–Germaniya biznes-forumi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda ikki mamlakatning yirik kompaniyalari, xoldinglar va sanoat korxonalari, banklari, vazirliklari, idoralari va sanoat birlashmalarining 250 dan ortiq rahbarlari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi bosh vazirining o‘rinbosari Jamshid Xo‘jayev qutlov bilan so‘zga chiqib, so‘nggi yillarda O‘zbekiston va Germaniya o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlar faol rivojlanayotgani, bu ikki Davlat rahbarlarining ishonchi va siyosiy irodasi tufayli amalga oshganini ta’kidladi. O‘tgan 5 yilda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi ikki barobarga oshdi. 2022 yil oxiriga kelib ikki tomonlama savdo ko‘rsatkichlari yana 50 foizga oshdi va birinchi marta 1 milliard yevrodan oshdi.
Sarmoyaviy hamkorlik va sanoat kooperatsiyasida ham izchil dinamika kuzatilmoqda. O‘zbekistonda Germaniya kapitali ishtirokida tashkil yetilgan korxonalar soni bir necha yil ichida qariyb 3 barobar o‘sdi va 200 donadan oshdi. O‘zlashtirilgan nemis investitsiyalarining umumiy hajmi 11 yildan beri 2017 baravar o‘sdi va bugungi kunda 4 milliard yevrodan oshdi. MAN, CLAAS, Knauf, GP Papenburg, Viyessmann, Deutsche Kabel, LЕMKЕN kabi ko‘plab nemis kompaniyalari allaqachon O‘zbekistonda faol va muvaffaqiyatli ish olib bormoqda.
Tadbir davomida Germaniya ishbilarmon doiralari ye’tiborini mamlakatimizda xorijiy investorlarning qulay ishlashi uchun yaratilgan sharoitlar, shuningdek, O‘zbekiston iqtisodiyotining kuchli tomonlariga qaratildi. Boshqa narsalar qatorida, yuqori kadrlar, strategik geografik joylashuv, MDH mamlakatlari bilan erkin savdo rejimlari, GSP+ benefitsiar maqomi, jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish bo‘yicha faol ishlar, boy xom ashyo va qo‘shma loyihalar va tashabbuslarni amalga oshirishda mamlakat rahbariyati va hukumatining bevosita qo‘llab-quvvatlashi.
Energetika, kimyo, oziq-ovqat va to‘qimachilik sanoati, metallurgiya, avtomobilsozlik, qishloq xo‘jaligi, qurilish materiallari ishlab chiqarish, elektrotexnika, shuningdek, farmatsevtika va sog‘liqni saqlash kabi uzoq muddatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yishning yeng istiqbolli yo‘nalishlari hisoblanadi.
Germaniya biznesi vakillari O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar natijalarini yuqori baholadilar, natijada mamlakatda xorijiy investorlar uchun qulay mehnat sharoitlari yaratildi. Hamkorlikni kengaytirish va yangi qo‘shma loyihalarni ishlab chiqish bo‘yicha qat’iy majburiyat bildirildi.
Biznes-forum yakunlari bo‘yicha 23 ta shartnoma imzolandi, ulardan ikkitasi ” GIERUS GmbH” xorijiy investitsiyalarni jalb qilish agentligi va “TEC-Components GmbH” o‘rtasida 10 million yevro miqdorida imzolandi.

Узбекистан и Германия: активное сотрудничество и новые инвестиционные проекты.
2 мая текущего года накануне визита Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева в Федеративную Республику Германия в г.Берлине Агентством по привлечению иностранных инвестиций при поддержке Министерства инвестиций, промышленности и торговли состоялся Узбекско – Германский бизнес-форум. В мероприятии приняли участие свыше 250 руководителей крупных компаний, холдингов и промышленных предприятий, банков, министерств, ведомств и отраслевых объединений двух стран.
Выступая с приветственным словом, заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев подчеркнул активное развитие двусторонних отношений Узбекистана и Германии за последние годы, что стало возможным благодаря доверию и политической воле Глав обоих государств. Отмечен рост объёмов взаимного товарооборота, увеличившегося вдвое за последние 5 лет. По итогам 2022 г. показатели двусторонней торговли выросли ещё на 50% и, впервые превысили 1 млрд евро.
Последовательная динамика наблюдается также в инвестиционном взаимодействии и промышленной кооперации. Количество предприятий, созданных в Узбекистане с участием германского капитала, за несколько лет выросло почти в 3 раза и превысило 200 единиц. Совокупный объём освоенных германских инвестиций с 2017 г. вырос в 11 раз и сегодня составляет более 4 млрд. евро. Многие германские компании, такие, как MAN, CLAAS, Knauf, GP Papenburg, Viessmann, Deutsche Kabel, LEMKEN уже активно и весьма успешно ведут бизнес в Узбекистане.
В ходе мероприятия внимание деловых кругов Германии обращено на созданные в нашей стране условия для комфортной работы иностранных инвесторов, а также сильные стороны экономики Узбекистана. В том числе, высокий кадровый потенциал, стратегическое географическое положение, режимы свободной торговли со странами СНГ, наличие статуса бенефициара «GSP+», активная работа по вступлению во Всемирную торговую организацию, богатые сырьевые ресурсы и прямая поддержка Руководства и правительства страны в реализации совместных проектов и инициатив.
Наиболее перспективными направлениями для выстраивания долгосрочного сотрудничества обозначены энергетика, химическая, пищевая и текстильная промышленности, металлургия, автомобилестроение, сельское хозяйство, производство строительных материалов, электротехники, а также фармацевтика и здравоохранение.
Представители германского бизнеса дали высокую оценку результатам экономических реформ, осуществляемых в Узбекистане, результатом которых стали, в том числе комфортные условия работы в стране иностранных инвесторов. Выражена твердая приверженность наращиванию сотрудничества и проработке новых совместных проектов.
По итогам бизнес-форума были подписаны 23 соглашения, двое из которых были подписаны между Агентством по привлечению иностранный инвестиций «GIERUS GmbH» и «TEC-Components GmbH» на сумму 10 млн Евро.