8-aprel kuni Lissabon shahrida O‘zbekiston–Portugaliya biznes-forumi hamda ikki mamlakat davlat tuzilmalari, ishbilarmon doiralari va tegishli tashkilotlari vakillari ishtirokida qator uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi.
Tadbirlar doirasida Portugaliyaning yetakchi tashkilot va kompaniyalari, jumladan AICEP, Autentibrisa, Capgemini, Azinor, Orica, shuningdek Portugaliya Sanoat Assotsiatsiyasi (AIP) bilan muzokaralar o‘tkazildi. Muzokaralar davomida tomonlar sanoat, axborot texnologiyalari, farmatsevtika, infratuzilma va mehmonxona biznesi sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish istiqbollarini muhokama qildilar.
Alohida e’tibor institutsional hamkorlikni rivojlantirishga, jumladan AICEP bilan hamkorlikni kuchaytirishga, ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni kengaytirishga, Portugaliya kompaniyalarini O‘zbekistondagi loyihalarga jalb etishga hamda kelgusidagi biznes missiyalarni tashkil etishga qaratildi.
Biznes-forum va ikki tomonlama uchrashuvlar yakunlariga ko‘ra, tomonlar hamkorlikni yanada rivojlantirishga o‘zaro qiziqish bildirdilar. Tomonlar istiqbolli yo‘nalishlar bo‘yicha amaliy ishlarni davom ettirish va qo‘shma loyihalar portfelini shakllantirishga kelishib oldilar.

8 апреля в Лиссабоне состоялись узбекско-португальский бизнес-форум и деловые встречи с участием представителей государственных структур, деловых кругов и профильных организаций двух стран.
В рамках мероприятий были проведены переговоры с рядом ведущих португальских организаций и компаний, включая AICEP, Autentibrisa, Capgemini, Azinor, Orica, а также Португальскую промышленную ассоциацию (AIP). В ходе диалога стороны обсудили перспективы реализации совместных проектов в сферах промышленности, информационных технологий, фармацевтики, инфраструктуры и гостиничного бизнеса.
Особое внимание было уделено развитию институционального взаимодействия, в том числе с AICEP, расширению прямых контактов между деловыми кругами двух стран, привлечению португальских компаний к проектам в Узбекистане, а также организации будущих бизнес-миссий.
По итогам бизнес-форума и двусторонних встреч подтвержден взаимный интерес к дальнейшему развитию контактов. Стороны договорились продолжить предметную проработку перспективных направлений взаимодействия и формирование портфеля совместных проектов.