7-aprel kuni Madrid shahrida O‘zbekiston-Ispaniya biznes forumi bo‘lib o‘tdi. Unda har ikki mamlakatning ishbilarmon doiralari, moliya institutlari va davlat idoralari vakillari jam bo‘ldi.
Forum ikki tomonlama hamkorlik istiqbollarini muhokama qilish, O‘zbekiston va Ispaniya o‘rtasida investitsiya, sanoat va texnologiyalar sohalarida hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini ishlab chiqish uchun muhim maydonga aylandi.
Investitsiyalarni jalb etish agentligi direktori vaqtincha vazifasini bajaruvchi Roksana Nesor O‘zbekistonning investitsiyaviy salohiyati va o‘zaro manfaatli hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha taqdimot o‘tkazdi. Nutq davomida xorijiy investorlar uchun ustuvor sohalar, mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlar, O‘zbekiston-Ispaniya hamkorligini kengaytirish uchun aniq imkoniyatlar belgilab olindi.
Tadbir doirasida Ispaniyaning bir qator yetakchi kompaniyalari, jumladan, CAF (Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles, S.A.), Novargi Spain, Banco Santander, Kern S&D bilan maqsadli muzokaralar o‘tkazildi. Transport infratuzilmasi, energetika, sanoat va barqaror rivojlanish sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish istiqbollari muhokama qilindi.
Uchrashuvlar yakunida amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirish, qo‘shma loyihalar portfelini ishlab chiqish va ispaniyalik manfaatdor sheriklar bilan muzokaralarni davom ettirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.

7 апреля в Мадриде состоялся узбекско-испанский бизнес-форум, объединивший представителей деловых кругов, финансовых институтов и государственных структур двух стран.
Форум стал важной площадкой для обсуждения перспектив двустороннего сотрудничества и выстраивания новых направлений взаимодействия между Узбекистаном и Испанией в инвестиционной, промышленной и технологической сферах.
С презентацией инвестиционного потенциала Узбекистана и ключевых направлений взаимовыгодного сотрудничества выступила вр.и.о. директора Агентства по привлечению иностранных инвестиций Роксана Несор. В ходе выступления были представлены приоритетные направления для иностранных инвесторов, проводимые в стране реформы, а также конкретные возможности для расширения узбекско-испанского партнерства.
В рамках мероприятия были проведены целевые переговоры с рядом ведущих испанских компаний, в том числе CAF (Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles, S.A.), Novargi Spain, Banco Santander и Kern S&D. В центре обсуждения находились перспективы реализации совместных проектов в сферах транспортной инфраструктуры, энергетики, промышленности и устойчивого развития.
По итогам встреч достигнуты договоренности о дальнейшем продвижении предметного взаимодействия, формировании портфеля совместных проектов и продолжении переговорного процесса с заинтересованными испанскими партнерами.