2025-yil Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligi uchun faol xalqaro hamkorlik, investorlar bilan muloqotni kengaytirish hamda investitsiya kun tartibini ilgari surish yili bo‘ldi. Hisobot davrida aniq investitsiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan keng ko‘lamli ishlar amalga oshirildi va amaliy natijalarga erishildi.
Xalqaro va ishbilarmonlik faolligi
Yil davomida Agentlik tomonidan Respublika hududida va xorijiy davlatlarda yirik investitsiyaviy tadbirlar tashkil etildi va qo‘llab-quvvatlandi. Xususan:
·  Rothschild & Co va JPMorgan Chase ko‘magida London shahrida kapital bozori bo‘yicha roud-shou tadbiri o‘tkazildi. Tadbirda dunyoning yetakchi 26 ta moliyaviy institutlari (Citi Group, Standard Chartered, Franklin Templeton va boshqalar) vakillari ishtirok etdi. Ushbu institutlar boshqaruvida jami 28 trillion AQSh dollaridan ortiq aktivlar mavjud. Tadbirda umumiy hisobda 170 nafardan ortiq ishtirokchi qatnashdi.
·  Yilning eng muhim voqeasi sifatida 2025 yilgi Toshkent xalqaro investitsiya forumi bo‘lib o‘tdi. Mazkur forum O‘zbekistonning mintaqadagi yetakchi investitsiyaviy platformalardan biri sifatidagi maqomini yana bir bor tasdiqladi. Forum ishtirokchilari soni 8 000 nafardan oshib, ular orasida qariyb 100 ta davlatdan 3 000 ga yaqin xalqaro ishtirokchilar qatnashdi. Forumning asosiy yangiligi O‘zbekistonning sanoat va investitsiyaviy salohiyatiga bag‘ishlangan Birinchi milliy ko‘rgazma bo‘ldi. Ko‘rgazmada neft-kimyo, mashinasozlik, qurilish, oziq-ovqat mahsulotlarini qayta ishlash va boshqa sohalarda faoliyat yuritayotgan 90 dan ortiq yetakchi mahalliy kompaniyalar o‘z mahsulot va loyihalarini namoyish etdi. Forum doirasida energetika, infratuzilma, logistika, moliya va boshqa yo‘nalishlarda umumiy qiymati 30,5 milliard AQSh dollariga teng bo‘lgan investitsiya shartnomalari hamda savdo bitimlari imzolandi.
Investorlar bilan ishlash va loyihalarni kuzatib borish
2025 yilda Agentlik faoliyati xorijiy investorlar bilan faol hamkorlikni yo‘lga qo‘yish hamda iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida investitsiya loyihalarini kompleks kuzatib borishga qaratildi. Yil davomida umumiy qiymati 8,4 mlrd AQSh dollarini tashkil etuvchi 28 ta investitsiya loyihasi ishlab chiqildi. Ushbu jarayonda investorlarni maslahat bilan qo‘llab-quvvatlash hamda tegishli davlat organlari bilan muvofiqlashtirish ishlari amalga oshirildi. Loyihalar agrar sektor va agrosanoat qayta ishlash, oziq-ovqat va to‘qimachilik, sanoat ishlab chiqarishi va metallga ishlov berish, elektrotexnika va kabel-sim mahsulotlari, qayta tiklanuvchi energetika, shuningdek davlat-xususiy sheriklik loyihalari va boshqa yo‘nalishlarni qamrab oldi. Hamkorlar geografiyasi Avstraliya, Ozarbayjon, Belgiya, Belarus, Iordaniya, Eron, Kanada, Xitoy, Koreya Respublikasi, Malayziya, Birlashgan Arab Amirliklari, Polsha, Rossiya, Tailand, Finlyandiya va Shvetsiya kompaniya hamda investorlarini o‘z ichiga oldi. Bu holat O‘zbekistonning investitsiyaviy imkoniyatlariga bo‘lgan xalqaro qiziqishning yuqori va diversifikatsiyalanganligini yaqqol namoyon etadi.
Agentlik tomonidan xorijiy investorlardan jami 55 ta murojaat qabul qilindi, muzokaralar yakuniga ko‘ra 13 ta hamkorlik shartnomasi imzolandi. Investitsiyaviy muloqotni rivojlantirish maqsadida 200 dan ortiq ishchi uchrashuvlar o‘tkazildi, shuningdek 40 ta biznes-forum, 7 ta davra suhbati hamda 17 ta onlayn maslahatlashuv tashkil etildi. Mazkur tadbirlar xalqaro ishbilarmonlik aloqalarini kengaytirish va investitsiyaviy hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qildi.
2025 yilda Agentlik xorijiy investorlar uchun sifatli tahliliy baza va amaliy yo‘naltiruvchi materiallarni shakllantirishga alohida e’tibor qaratdi. Asosiy hujjatlardan biri — xalqaro kommunikatsiya kompaniyasi Hudson Sandler bilan hamkorlikda tayyorlangan “Yangi O‘zbekiston: ulkan imkoniyatlarga ega katta mamlakat” nomli hisobot bo‘ldi. Ushbu hisobot axborot texnologiyalari va “yashil” energetikadan tortib sanoat va turizmgacha bo‘lgan eng jadal rivojlanayotgan tarmoqlar bo‘yicha xorijiy investorlar uchun kompleks sharhni taqdim etadi.
Shuningdek, Agentlik Buyuk Britaniyadagi PwC (PricewaterhouseCoopers) bilan hamkorlik qilib, xorijiy investorlar uchun amaliy qo‘llanma sifatida kompleks investitsiya yo‘riqnomasini tayyorladi. Mazkur hujjatda O‘zbekistonning investitsiyaviy muhiti, so‘nggi iqtisodiy islohotlar hamda iqtisodiyotning asosiy tarmoqlaridagi imkoniyatlar chuqur tahlil qilingan. Agentlikning maxsus jurnali “Investment guide”da strategik tarmoqlarga alohida e’tibor qaratilib, muvaffaqiyatli investitsiya loyihalari misollari keltirilgan.
2025 yilda O‘zbekistonning investitsiyaviy kun tartibini xalqaro axborot va media maydonida ilgari surishga ham katta ahamiyat berildi. Agentlik Reuters, Financial Times, Bloomberg, Global Finance kabi yetakchi jahon ishbilarmonlik va yangiliklar nashrlari bilan faol hamkorlik qildi. Ushbu OAVlarda chop etilgan materiallar O‘zbekistonni ishonchli va istiqbolli investitsiya yo‘nalishi sifatida barqaror hamda xolis tarzda qabul qilinishiga, shuningdek mintaqadan tashqaridagi investitsiya auditoriyasini kengaytirishga xizmat qildi.
Yil davomida Agentlik quyidagi ustuvor yo‘nalishlarga alohida e’tibor qaratdi:
·  xalqaro investitsiyaviy muloqotni rivojlantirish;
·  institutsional va strategik investorlar ishonchini mustahkamlash;
·  iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarini ilgari surish;
·  O‘zbekistonning barqaror investitsiyaviy imijini shakllantirish.
2025 yil yakunlari investitsiyaviy hamkorlikni yanada kengaytirish, sifatli loyihalarni jalb etish hamda O‘zbekistonning global investitsiya va ishlab chiqarish zanjirlariga chuqurroq integratsiyalashuvi uchun mustahkam poydevor yaratdi.

In 2025, the Investment Promotion Agency focused on active engagement with foreign investors, expanding international dialogue, and delivering practical results — ranging from promoting Uzbekistan’s investment agenda to supporting the implementation of specific investment projects.
International and business outreach
Throughout the year, the Agency organized and supported major investment events both in Uzbekistan and abroad.
· In particular, the Agency held a London capital markets roadshow supported by Rothschild & Co and JPMorgan Chase. The event brought together more than 170 participants, including representatives of 26 leading global financial institutions such as Citigroup, Standard Chartered, Franklin Templeton and others, collectively managing over USD 28 trillion in assets.
· A key highlight of the year was the Tashkent International Investment Forum 2025, which reaffirmed Uzbekistan’s position as one of the region’s leading investment platforms. The forum attracted over 8,000 participants, including approximately 3,000 international delegates from nearly 100 countries. There also was the First National Exhibition of Uzbekistan’s Industrial and Investment Potential, featuring more than 90 leading domestic companies operating in petrochemicals, mechanical engineering, construction materials, food processing and other industries. The forum brought investment contracts and trade agreements totaling USD 30.5 billion in energy, infrastructure, logistics, finance and other sectors.
Investor engagement and project support
In 2025, the Agency focused on close cooperation with foreign investors and the facilitation of investment projects in priority sectors of the economy. Over the year, the Agency reviewed and supported 28 investment projects worth USD 8.4 billion. These projects covered a broad range of sectors, including agriculture and agro-processing, food and textile industries, industrial manufacturing and metalworking, electrical engineering and cable production, renewable energy, as well as public–private partnership projects and other areas.
The geographical scope of partnerships included companies and investors from Australia, Azerbaijan, Belgium, Belarus, Jordan, Iran, Canada, China, the Republic of Korea, Malaysia, the United Arab Emirates, Poland, Russia, Thailand, Finland and Sweden, reflecting diversified international interest in Uzbekistan’s investment opportunities.
During the year, the Agency received 55 formal inquiries from foreign investors, resulting in the conclusion of 13 cooperation agreements. To further strengthen investment dialogue, the Agency conducted over 200 meetings, organized 40 business forums, 7 roundtables, and 17 online consultations, significantly expanding international business contacts and reinforcing investment cooperation.
Research, analytics and global communications
In 2025, the Agency placed particular emphasis on developing a strong analytical foundation and practical guidance for foreign investors. One of the key publications was the report “New Uzbekistan: A Big Country with Big Opportunities,” prepared in partnership with the international communication company Hudson Sandler. The report provides foreign investors with a comprehensive overview of the country’s most dynamic sectors — ranging from information technology and green energy to industry and tourism.
In addition, the Agency in cooperation with PwC developed a comprehensive Investment Guide serving as a practical reference for foreign investors. The guide offers in-depth analysis of Uzbekistan’s investment climate, recent economic reforms, and opportunities across key sectors, with particular attention to strategic industries and examples of successful investment projects.
The Agency paid much attention to international media engagement. The Agency worked closely with leading global business and news agencies, including Reuters, Financial Times, Bloomberg, Global Finance, and other international publications. Coverage and analytical pieces in these media contributed to a balanced and credible perception of Uzbekistan as a reliable and attractive investment destination, while expanding outreach to global investment audiences beyond the region.
Strategic Focus
Throughout the year, the Agency prioritized:
· strengthening international investment dialogue
· building trust with institutional and strategic investors
· promoting priority sectors of the economy
· shaping a sustainable and recognizable investment image of Uzbekistan
Outlook
The results achieved in 2025 lay a solid foundation for further expansion of investment cooperation, the attraction of high-quality investment projects, and deeper integration of Uzbekistan into global investment and production value chains.