2025-yil 20-22-noyabr kuni Toshkentda “CAEx Build & Co” O‘zbekistonda qurilish, qurilish komponentlari, interyer va ilg‘or texnologiyalar xalqaro ko‘rgazmasining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligi direktori o‘rinbosari v.b. Roksana Nesor ochilish marosimida nutq so‘zladi va bugungi kunda milliy iqtisodiyotning asosiy yetakchi sohalaridan biri bo‘lib xizmat qilayotgan qurilish sohasi jadal rivojlanayotganini ta’kidlab o‘tdi.
Xususan, so‘nggi yillarda O‘zbekistonda qurilish materiallari sohasi jadal o‘sishni namoyish etmoqda: 2017-yildan 2024-yilgacha korxonalar soni 6 mingdan 11 minggacha ko‘paydi. Ishlab chiqarish hajmi to‘rt barobar o‘sdi. Butun mamlakat bo‘ylab deyarli 11 milliard dollarlik investitsiya loyihalari amalga oshirildi, bu esa ichki bozorni keng turdagi mahsulotlar bilan ta’minlashga hamda zamonaviy sifat va energiya samaradorligi standartlariga mos materiallar bilan eksportga chiqishga imkon berdi.
Agentlik direktori o‘rinbosari v.b. Roksana Nesor mamlakatda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli shaharsozlik tashabbuslariga, xususan, investorlar uchun issiqlik ta’minoti, transport, sog‘liqni saqlash, ta’lim hamda uy-joy qurilishi yo‘nalishlarida yangi imkoniyatlar yaratadigan yirik shaharsozlik loyihasi — “Yangi Toshkent” loyihasi qurulish jarayoniga alohida e’tibor qaratdi.
“O‘zbekiston qurilish sohasi sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilmoqda — biz nafaqat ichki ehtiyojlarni to‘liq qondirdik, balki mintaqa bozorlarining talablariga javob bera oladigan eksportga yo‘naltirilgan tarmoqni ham shakllantiryapmiz. Yangi Toshkent kabi yirik loyihalarning jadal amalga oshirilayotganini inobatga olganda holda, ushbu yo‘nalishdagi investitsiya salohiyati nihoyatda keng,” — deya ta’kidladi agentlik direktori o‘rinbosari v.b. Roksana Nesor.
Ma’lumot uchun: “CAEx Build & Co” qurilish, qurilish komponentlari, interyer va ilg‘or texnologiyalar yo‘nalishlariga bag‘ishlangan xalqaro ko‘rgazma bo‘lib, O‘zbekistonning asosiy sanoat platformalaridan biri sifatida qurilish materiallari ishlab chiqaruvchilarni, quruvchilarni hamda texnologik kompaniyalarni birlashtiradi. Joriy yilgi ekspozitsiya qurilish materiallari, fasad va tom yopish yechimlari, muhandislik tizimlari, texnika, interyer ishlanmalari hamda ko‘chmas mulk segmentini o‘z ichiga oldi.

20-22 ноября 2025 года в Ташкенте прошла Международная выставка строительства, строительных компонентов, интерьера и передовых технологий CAEx Build & Co. И.о. заместителя директора Агентства по привлечению иностранных инвестиций Роксана Несор выступила на церемонии открытия и отметила динамичное развитие строительного сектора, который сегодня является одним из драйверов национальной экономики.
В частности, за последние годы отрасль строительных материалов в Узбекистане продемонстрировала стремительный рост: с 2017 по 2024 год количество предприятий увеличилось с 6 до 11 тысяч, а объёмы производства выросли в четыре раза. По всей стране реализованы инвестиционные проекты почти на 11 млрд долларов, что позволило обеспечить внутренний рынок широким спектром продукции и выйти на экспорт с материалами, соответствующими современным стандартам качества и энергоэффективности.
Отдельное внимание Роксана Несор уделила масштабным девелоперским инициативам в стране, включая создание Нового Ташкента — крупнейшего градостроительного проекта, открывающего инвесторам возможности в направлениях теплоснабжения, транспорта, здравоохранения, образования и жилищного строительства.
«Строительный сектор Узбекистана переживает качественный подъём — мы не только полностью обеспечили внутренние потребности, но и формируем экспортно-ориентированную отрасль, способную отвечать запросам регионального рынка. В условиях активного роста строительства и реализации проектов, подобных Новому Ташкенту, потенциал для инвесторов в этой сфере достаточно большой», — подчеркнула Несор.
Для справки: Международная выставка строительства, строительных компонентов, интерьера и передовых технологий CAEx Build & Co — одна из ключевых отраслевых платформ Узбекистана, объединяющая производителей строительных материалов, девелоперов и технологические компании. В этом году экспозиция охватила строительные материалы, фасадные и кровельные решения, инженерные системы, технику, интерьерные разработки и сегмент недвижимости