Хорижий инвестицияарни жалб этиш агентлигида консалтинг ва аудиторлик хизматлари бўйича дунёдаги тўртта етакчилардан бири ҳисобланган Британиянинг PricewaterhouseCoopers (PwC)  компанияси вакиллари Дионисиус Смолен ва Павел Опешчук билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув давомида компания вакиллари сармоядорлар билан ишлаш ва инвестицион муҳитни яратишга мўлжаллаган алоҳида бўлим ташкил этишга ваъда бердилар. Бунга мисол сифатида дунёдаги ўхшаш идоралар билан ҳамкорликнинг ижобий натижалари қайд этилди.
PwC мутахассислари ўзларининг фаолияти тўғрисида қисқача гапириб, компаниянинг муҳим вазифалари қаторига иқтисодиёт тармоқларини таҳлил қилиш ва иқтисодий стратегияни ишлаб чиқиш, ИТ соҳасини ривожлантириш ва экспортни илгари суриш каби йўналишларни таъкидлаб ўтдилар.
Учрашув давомида Агентлик раҳбарияти ПwC билан ҳамкорлигини биринчи босқичида белгиланган ижобий ишбилармонлик муҳитини яратишга ва мавжуд халқаро бозорларда Ўзбекистон тўғрисида маълумот тарқатишга йўналтирилган ишлардан бошланиши мумкинлигини таъкидладилар.
Шунингдек, бугунги кунда Ўзбекистон ҳукумати томонидан 2020-2025 йилларга мўлжалланган стратегик ривожлантириш лойиҳасида тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни етти баравар ошириш кўзда тутилган.
Шу муносабат билан PwC вакилларига Агентлик олдига қўйилган вазифалар асосида ҳамкорлик ўрнатиш мумкин бўлган йўналишлар бўйича конструктив таклифлар берилди.

В Агентстве организована встреча с представителями PricewaterhouseCoopers
В Агентстве по привлечению иностранных инвестиций состоялась встреча  с представителями британской компании PricewaterhouseCoopers (PwC) — одной из четырёх мировых лидеров в области консалтинга и аудита по всему миру, Дионизием Смоленем и Павлом Олещуком,  услуги в области консалтинга и аудита по всему миру.
В ходе встречи представители компании отметили перспективность идеи создания отдельного ведомства по работе с инвесторами и формированию инвестиционного климата. В качестве примера были отмечены положительные результаты сотрудничества с аналогичными агентствами по всему миру.
Специалисты PWC вкратце рассказали о своей деятельности, отметив среди важных задач компании такие направления, как анализ секторов экономики и разработку экономической стратегии, развитие IT-сферы, продвижение экспорта.
В ходе встречи руководство Агентства подчеркнуло, что сотрудничество с PwC может начаться на первом этапе с обмена информацией, направленного на формирование позитивного делового климата и распространения информации об Узбекистане на существующих международных рынках.
Отмечено, что сегодня правительством Узбекистана поставлены целевые задачи по стратегическомe планированию на 2020-2025 годы, в том числе, по увеличению прямых иностранных инвестиций в семь раз.
В связи с этим, было представителям компании PwC было предложено направить в Агентство конструктивные предложения о том, в каком направлении возможно налаживание сотрудничества, исходя из поставленных задач.