Инвестициялар ва ташқи савдо фаолиятини рағбатлантиришнинг янги тизимини жорий этиш бўйича ишлар давом этмоқда
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маҳаллий ҳокимият органлари, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг инвестициялар масалалари комплексига кирувчи вазирлик ва идораларнинг ҳудудий бошқармалари раҳбарлари билан учрашди.
Тадбирда Республика вилоят, шаҳар ва туман ҳокимларининг ўринбосарлари, вилоят ҳокимларининг маҳаллийлаштириш ва саноат кооперациясини ривожлантириш бўйича ёрдамчилариҳамда эркин иқтисодий зоналар раҳбарлари – жами 300 нафардан ортиқ киши иштирок этди.
Шу ойда ушбу раҳбарлар Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви Академиясида етакчи маҳаллий ҳамда Ўзбекистонда филиаллари бор бўлган хорижий олий таълим муассасаларининг ўқитувчи ва мутахассисларини жалб этган ҳолда ташкил этилган махсус семинарларда ўқидилар. Ўқув машғулотлари “Лойиҳаларни бошқариш”, “Стратегик менежмент, ўзгаришларни бошқариш ва танқидий фикрлаш”, “Ташқи савдо фаолиятини ривожлантириш, корхоналарнинг ишлаб чиқариш салоҳиятидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш ҳамда уларни тўлиқ қувват билан ишлашини таъминлаш” йўналишларида ўтказилди. Семинар иштирокчилари Стратегик ривожланиш агентлигидаги Лойиҳа офиси ва республиканинг ҳар бир туман ва шаҳрида очилаётган лойиҳа гуруҳлари фаолиятининг айрим жиҳатлари, инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун тадбиркорларни танлаш тамойиллари, уларни молиялаштириш механизмлари, холдинг компаниялари ишини йўлга қўйиш, Ёш тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси ва Ўзбекистон тўғридан-тўғри инвестициялар жамғармаси имкониятлари билан танишдилар. Ўқув жараёнига тадбиркорлар таклиф этилди, улар лойиҳани амалга ошириш ва экспорт фаолияти бўйича ўз тажрибалари билан ўртоқлашдилар. Бу эса, ўз навбатида, амалий машғулотларни ўтказиш ва реал ҳолатлар мисолида аниқ муаммоларни кўриб чиқиш ҳамда оптимал ечимларни ишлаб чиқиш имконини берди.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида бўлиб ўтган учрашувда семинарлар тўғрисида маълумот тингланди, шунингдек, инвестицияларни рағбатлантириш, саноат корхоналари фаолиятини қўллаб-қувватлаш ва экспортни оширишнинг янги тизимини амалиётга жорий этиш бўйича қўшимча кўрсатмалар берилди. Жойларда самарали ишларни ташкил этиш ва янги механизм асосида келгуси йил учун ҳудудий инвестиция дастурларини шакллантиришга оид масалалар муҳокама этилди. Шунингдек, тасдиқланган инвестиция дастурлари ижросини таҳлил қилиш ва алоҳида лойиҳаларни амалга оширишни жадаллаштириш бўйича самарали чора-тадбирлар кўриш топширилди.
Инвестициявий лойиҳаларни тайёрлаш ҳамда амалга оширишнинг янги самарали тизимини жорий этишга доир норматив-ҳуқуқий ҳужжатни ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш бўйича ишлар жадаллаштирилади. Унда лойиҳа гуруҳларига қўйиладиган талаблар, лойиҳа гуруҳлари раҳбарлари фаолиятининг натижадорлик кўрсаткичларини белгилаш тамойиллари, холдинг компаниялари томонидан ҳудудларда лойиҳаларни амалга ошириш ва молиялаштириш тартиби назарда тутилади.
Янги механизмни ҳудудларда жорий этишни мувофиқлаштириш Вазирлар Маҳкамасининг тегишли комплекси ходимлари ҳамда Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги раҳбарияти томонидан амалга оширилади.

Продолжается работа по внедрению новой системы стимулирования инвестиционной и внешнеторговой деятельности
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с руководителями органов местной власти областей, Республики Каракалпакстан и г.Ташкента, а также региональных подразделений министерств и ведомств, входящих в комплекс по вопросам инвестиций Кабинета Министров Республики Узбекистан.
В мероприятии приняли участие руководители заместители хокимов областей, городов и районов Республики, помощники хокимов областей по вопросам локализации и развития промышленной кооперации, а также руководители свободных экономических зон – всего более 300 человек.
Отметим, что в текущем месяце данные руководители проходили обучение в Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан на специальных семинарах с привлечением преподавателей и экспертов ведущих отечественных и зарубежных вузов, имеющих филиалы в Узбекистане. Обучение проводилось по направлениям «Управление проектами», «Стратегическое управление, управление изменениями и критическое мышление», «Развитие внешнеторговой деятельности, повышение эффективности использования производственного потенциала предприятий и их вывод на проектные мощности». Также участники семинара были ознакомлены с аспектами деятельности Проектного офиса в Агентстве стратегического развития и проектных групп, открываемых в каждом районе и городе Республики, принципами отбора предпринимателей для реализации инвестиционных проектов, механизмами их финансирования, организации работы холдинговых компаний, инструментами и возможностями Фонда поддержки молодых предпринимателей и Фонда прямых инвестиций Узбекистана. К процессу обучения были привлечены предприниматели, которые делились собственным опытом реализации проектов и экспортной деятельности. Это, в свою очередь, позволило проводить практические занятия и на примере реальных кейсов рассматривать конкретные проблемы и вырабатывать по ним оптимальные решения.
В ходе встречи в Министерстве инвестиций и внешней торговли, была заслушана информация о проведенных семинарах, а также даны дополнительные установки по практическому внедрению новой системы стимулирования привлечения инвестиций, сопровождения деятельности промышленных предприятий и наращивания экспорта. Обсуждены вопросы организации эффективной работы на местах и формирования региональных инвестиционных программ на предстоящий год на базе нового механизма. Также было поручено провести анализ хода реализации утверждённых инвестиционных программ и принять действенные меры по ускорению имплементации отдельных проектов.
Будет ускорена работа по разработке и утверждению соответствующего нормативно-правового акта о внедрении новой эффективной системы подготовки и реализации инвестиционных проектов, требований к проектным группам, принципов определения ключевых показателей эффективности деятельности руководителей проектных групп, порядка реализации и финансирования проектов в регионах холдинговыми компаниями.
Координация внедрения нового механизма в регионах будет вестись сотрудниками соответствующего комплекса Кабинета Министров и руководством Министерства инвестиций и внешней торговли.