1 февралдан нималар ўзгаради?
norma.uz портали 2021 йил 1 февралдан кучга кирадиган миллий қонунчиликдаги асосий ўзгартиришлар шарҳини тақдим этади.
Бюджет ташкилотлари ходимларининг иш ҳақи ҳамда стипендиялар. Янги МҲЭКМ, БҲМ ва нафақалар миқдори
Бюджет муассасалари ва ташкилотлари ходимларининг иш ҳақи ҳамда стипендиялар миқдори 1,1 баробарга оширилди;
қуйидагиларнинг янги миқдорлари белгиланади:
МҲЭКМ – 747 300 сўм;
БҲМ – 245 000 сўм;
Янги акциз маркалари ва солиқ ставкалари
Эски намунадаги маркалар ҳақиқий эмас деб ҳисобланади, улар билан маркировкаланган товарлар улгуржи ва чакана савдо тармоғидан олиб қўйилади;
қуйидагилар учун янги солиқ ставкалари амал қила бошлайди:
тамаки маҳсулотларининг айрим турлари;
алкоголли маҳсулотлар;
нефть маҳсулотларининг айрим турлари.
Суд тизими
Илк бор судьялик лавозимларига номзодларни танлаш бўйича имтиҳонлар онлайн тарзда ёритиб борилади.
Қуйидагиларни ишлаб чиқиш ва жорий қилиш бошланди:
судьялик лавозимига номзодлар ва судьяларнинг психологик портрети бўйича касбга муносиблигини баҳолашга кўмаклашувчи электрон дастурни;
судья фаолиятининг самарадорлигини электрон рейтинг орқали очиқ ва шаффоф баҳолашни таъминлайдиган аниқ мезонларни.
Мазкур чора-тадбирлар Судьялар олий кенгаши ва суд тизими фаолиятида очиқлик ва шаффофликни таъминлаш мақсадида қабул қилинган.
Ипакни олиб чиқиш устидан назорат
Ўзбекистон божхона чегараси орқали ипак чиқиндилари ва хом ипакнинг олиб чиқилишини мониторинг қилиш тартиби тўғрисидаги низом кучга киради. Энди  ТИФ ТН 5002, 5003 кодлари билан таснифланган товарларни экспорт қилишда экспорт қилувчилар «Ўзбекипаксаноат» уюшмасига экспорт контрактлари нусхаларини, нархлар калькуляциясини, экспорт қилинадиган товарнинг ҳар бир килограмми учун $0,05 миқдорида божхона йиғими тўланганлиги тўғрисида тўлов ҳужжатини тақдим этишлари керак.
Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш
Сертификатланган сабзавот, дуккакли ва мойли экинлар уруғларини ҳамда мевали дарахт ва ток кўчатларини етиштирувчи фермер хўжалиги ва бошқа қишлоқ хўжалиги ташкилотлари хараатларини молиялаштириш учун ажратиладиган кредитлар бўйича фоиз ставкасининг бир қисми компенсация қилинади.  Фоиз ставкасининг МБнинг асосий ставкасидан ошадиган, лекин 10 фоиз пунктидан кўп бўлмаган қисми, шунингдек, хорижий валютада ажратиладиган кредитлар бўйича фоиз ставкасининг 30%игача, лекин 3 фоиз пунктидан кўп бўлмаган қисми қопланади;
МБнинг асосий ставкаси йиллик 14% даражада сақлаб қолинди;
экспортчи ташкилотларга экспортолди молиялаштириш Экспортни рағбатлантириш агентлиги Экспортни қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ҳисобидан амалга оширилади. Бунда 2021 йилда экспортчи ташкилотларга хом ашё сотиб олиш ва экспортга йўналтириладиган маҳсулотларни ишлаб чиқариш учун жамғармадан $100 млн ажратиш назарда тутилган

Что изменится с 1 февраля?
Портал norma.uz представляет обзор главных изменений в национальном законодательстве, которые вступят в силу с 1 февраля 2021 года.
Зарплата бюджетных работников и стипендии. Новые МРОТ, БРВ и размеры пособий
Размеры заработной платы работников бюджетных учреждений и организаций и стипендий увеличены в 1,1 раза;
устанавливаются новые размеры:
МРОТ – 747 300 сумов;
БРВ – 245 000 сумов;
Новые акцизные марки и налоговые ставки
Старые образцы акцизных марок на алкогольную и табачную продукцию будут считаться недействительными, маркированные ими товары начнут изымать из оптово-розничной сети;
• начинают действовать новые налоговые ставки на:
• некоторые виды табачной продукции;
• алкогольную продукцию;
• некоторые виды нефтепродуктов.
Судебная система
Экзамены при отборе кандидатов для назначения впервые на должность судьи будут освещаться онлайн.
Началась разработка и внедрение:
электронной программы, оказывающей содействие при оценке пригодности профессии кандидатов на должность судьи и судей по их психологическому портрету;
конкретных критериев, обеспечивающих открытую и прозрачную оценку эффективности деятельности судей посредством электронного рейтинга. Данные меры приняты с целью обеспечения открытости и прозрачности деятельности Высшего судейского совета и судебной системы.
Контроль за вывозом шелка
Вступает в силу Положение о порядке мониторинга вывоза через таможенную границу Узбекистана шелковых отходов и шелка-сырца. Теперь при экспорте товаров под кодом ТН ВЭД-5002, 5003 экспортеры должны представлять в Ассоциацию «Узбекипаксаноат» копии экспортных контрактов, калькуляцию цен, копию платежного документа об уплате таможенного сбора в размере $0,05 за каждый килограмм экспортируемого товара.
Поддержка предпринимательской деятельности
Компенсируется часть процентной ставки по кредитам, выделяемым для финансирования расходов фермерских хозяйств и других сельхозорганизаций, выращивающих сертифицированные семена овощных, бахчевых, бобовых и масличных культур, саженцы фруктовых деревьев и виноградников. Компенсации подлежит часть процентной ставки, превышающая основную ставку ЦБ, но не более 10 процентных пунктов, а также до 30% части процентной ставки по кредитам, выделяемым в иностранной валюте, но не более 3 процентных пунктов;
основная ставка ЦБ сохранилась на уровне 14% годовых;
предэкспортное финансирование организаций – экспортеров осуществляется за счет средств Фонда по поддержке экспорта при Агентстве продвижения экспорта. При этом в 2021 году для организаций – экспортеров на закупку сырья и производство экспортоориентированной продукции из фонда предусмотрено выделение $100 млн.