Вашингтон Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлишини қўллаб-қувватлашга тайёрлигини билдирди
Шунингдек, улар сентябр ойида Ўзбекистоннинг ЖСТ билан ишлаш бўйича идоралараро комиссияси аъзолари ва АҚШ савдо вакили офисининг ходимлари иштирокида тайёрланаётган навбатдаги икки томонлама маслаҳатлашувлар ҳақида гаплашдилар.
Ўзбекистон ҳукумати ривожланаётган мамлакат мақомида республиканинг ЖСТга аъзо бўлиш масаласида АҚШнинг қўллаб-қувватлашига умид қилади.
Бу Ўзбекистон инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари Лазиз Қудратованинг АҚШга ташрифи чоғидаги учрашувда муҳокама қилинди . Томонлар савдо-иқтисодий ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилдилар.
АҚШ Савдо вакили идораси билан музокаралар чоғида Ўзбекистоннинг ЖСТга кириши, Америка томонининг республикага ривожланаётган мамлакат мақомини беришда кўмаклашиши бўйича ишчи гуруҳнинг бешинчи учрашувига тайёргарлик масалалари келишиб олинди.
Шунингдек, биз сентябр ойида Ўзбекистоннинг ЖСТ билан ишлаш бўйича идоралараро комиссияси аъзолари ва АҚШ савдо вакили офисининг ходимлари иштирокида тайёрланадиган навбатдаги икки томонлама маслаҳатлашувлар ҳақида гаплашдик.
Худди шу даврда АҚШ Бош вазирининг ўринбосари, инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов АҚШга ташриф буюради . У Ўзбекистон- Америка бизнес форумида иштирок этади.
2017 йил ноябр ойи охирида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Жанубий Кореяга ташрифи чоғида мамлакат ЖСТга аъзо бўлиш ишларини қайта тиклаганлигини айтди. 2019 йил июл ойида Ўзбекистон томони ЖСТга мамлакатнинг ушбу ташкилотга қўшилиши тўғрисидаги аризани кўриб чиқиш учун ташқи савдо режими тўғрисидаги янгиланган меморандумни тақдим этди. Мамлакат Ташқи ишлар вазирлигининг маълумотларига кўра, Ўзбекистон Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлганида иқтисодиёти ривожланаётган мамлакатнинг имтиёзларини олмоқчи.
Ўтган йилнинг декабр ойида Ўзбекистон Эвроосиё Иқтисодий Иттифоқида (ЕАУ) кузатувчи мақомини олди, унинг давлатлари республика ташқи савдо айланмасининг 28 фоизигача бўлган қисмини ташкил этади.
Апрел ойи охирида Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Арипов ва Эвроосиё иқтисодий комиссияси раиси Михаил Мясникович ЕЧ ва республика ҳукумати ўртасида ҳамкорлик тўғрисида меморандум , шунингдек, уни амалга ошириш бўйича ҳаракатлар режасини имзоладилар.

В Вашингтоне выразили готовность поддержать вступление Узбекистана в ВТО
Говорили также о готовящихся в сентябре очередных двусторонних консультациях с участием членов узбекской межведомственной комиссии по работе с ВТО и сотрудников офиса торгового представителя США.
Власти Узбекистана рассчитывают на поддержку США в вопросе вступления республики в ВТО в статусе развивающейся страны.
Об этом шла речь на встрече во время визита в США первого заместителя министра инвестиций и внешней торговли Узбекистана Лазиза Кудратова. Стороны обсудили вопросы торгово-экономического сотрудничества.
В ходе переговоров с офисом торгового представителя США согласованы вопросы подготовки к пятому заседанию рабочей группы по вступлению Узбекистана в ВТО, содействия американской стороны в присвоении республике статуса развивающейся страны.
Говорили и о готовящихся в сентябре очередных двусторонних консультациях с участием членов узбекской межведомственной комиссии по работе с ВТО и сотрудников офиса торгового представителя США.
Примерно в этот же период посетит США вице-премьер, министр инвестиций и внешней торговли Узбекистана Сардор Умурзаков. Он примет участие в узбекско-американском бизнес-форуме.
В конце ноября 2017 года президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев во время визита в Южную Корею заявил, что страна возобновила работу по вступлению в ВТО. В июле 2019-го узбекская сторона передала в ВТО обновленный меморандум о режиме внешней торговли для рассмотрения заявки на вступление страны в организацию. По данным МИД страны, Узбекистан при вступлении в ВТО намерен получить привилегии страны с развивающейся экономикой.
В декабре прошлого года Узбекистан получил статус наблюдателя при Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС), на государства которого приходится до 28 процентов всего внешнеторгового оборота республики.
В конце апреля премьер-министр РУз Абдулла Арипов и председатель Евразийской экономической комиссии Михаил Мясникович подписали меморандум о взаимодействии между ЕЭК и правительством республики, а также план мероприятий по реализации этого документа.