Вашингтондан кўриниш: Ўзбекистон Ақш учун жуда муҳим ҳамкор
Ўзбекистон елчихонасига кўра, музокаралар чоғида Amerika томони мамлакатимиз ва Ақш ўртасидаги муносабатларнинг бугунги динамикаси, республикада амалга оширилаётган ислоҳотлар, шунингдек, Жстга аъзо бўлиш бўйича олиб борилаётган саъй-ҳаракатлар билан атрофлича таништирилди. Музокаралар чоғида Ўзбекистоннинг Жексон-Ваник тузатиши бўйича холис ва ҳар томонлама асосли позицияси ҳам конгрессменларга етказилди ва унинг республикага нисбатан қўлланилишини бекор қилишни қўллаб-қувватлаш талаби билдирилди.
Миссисипи штатидан республикачи senator Рожер Викер билан учрашувда америкалик қонун чиқарувчи икки томонлама муносабатларнинг еришилган даражасини юқори баҳолади, Ақшнинг Ўзбекистон билан стратегик шериклигини мустаҳкамлаш ва кенгайтиришга ҳисса қўшишга тайёрлигини тасдиқлади.
Senator Рожер Викер Ўзбекистоннинг Жексон-Ваник тузатиши бўйича позициясини қўллаб-қувватлади, чунки унинг сўзларига кўра, ҳужжат уни мустақил давлатларга, шу жумладан Ўзбекистонга қўллаш учун ҳуқуқий асосларни йўқотди. «Мен Сенатдаги ҳамкасбларимни Ўзбекистонга нисбатан Жексон-Ваник тузатишининг бекор қилинишини қўллаб-қувватлашга чақираман», деди senator.
Ақш Конгресси ташқи ишлар қўмитасида Осиё, тинч океани ва Марказий Осиё бўйича кичик қўмита раиси Ами Бера ва унинг ўринбосари Стив Chabot билан музокаралар чоғида америкалик қонунчилар Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлишида ҳар томонлама ёрдам кўрсатишга ишонч ҳосил қилиб, бу муҳим аҳамиятга ега еканини таъкидладилар. икки томонлама савдони ривожлантириш учун. Уларнинг фикрича, Тошкентнинг Жстга жадал аъзо бўлиш борасидаги қатъий сиёсати мамлакатнинг дунёнинг барча мамлакатлари билан тенг ва очиқ савдо алоқаларини амалга оширишга тайёрлигидан далолат беради. «Бу ташқи инвесторлар учун Ўзбекистонда йирик лойиҳаларни амалга ошириш учун аниқ сигналдир», деди конгрессменлар.
Қуролли кучлар уйи қўмитаси раиси, конгрессмен Адам Смит Марказий Осиё давлатлари ўртасидаги ҳамкорликни чуқурлаштиришнинг ҳал қилувчи омилига айланган Тошкентнинг фаол минтақавий сиёсатини мамнуният билан қабул қилди. Конгрессмен Адам Смитга Ўзбекистоннинг Марказий ва Жанубий Осиё минтақаларининг ўзаро боғлиқлигини таъминлаш, бу борада transport йўлаклари тармоғини ривожлантириш муҳимлиги ҳақидаги позицияси ҳақида маълумот берилди. Шу нуқтаи назардан, trans-Афғонистон transport йўлагининг қурилиш лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш зарурлиги таъкидланди. Конгрессмен ушбу лойиҳани амалга ошириш минтақавий ривожланишга ҳисса қўшишига рози бўлди.
Ақш Конгрессидаги «Ўзбекистон бўйича кокус» аъзоси билан музокаралар чоғида конгрессмен Дон Бекон Ақш Конгресси делегациясининг 2021 йилда Ўзбекистонга ташрифи чоғида еришилган келишувларни амалга оширишга алоҳида еътибор қаратди. Конгрессмен Ўзбекистон ва Небраска технология компаниялари ўртасида замонавий ирригация тизимларини ишлаб чиқариш бўйича шериклик алоқаларини ўрнатишга кўмаклашмоқчи. Шу муносабат билан конгрессмен ўз офисига тез орада Ўзбекистон ҳукумати билан биргаликда амалга ошириш учун аниқ ва асосли лойиҳа таклифларини тақдим етишига ишонтирди.
Республикачи конгрессмен Пит Сешнс Ўзбекистон Ақш учун жуда муҳим ҳамкор еканини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, икки томонлама муносабатлар тобора кўпроқ стратегик ҳамкорлик руҳига ега бўлиши керак. Пит Сешнс «Ўзбекистон бўйича кокус» аъзоси сифатида Конгрессда республикамиз манфаатларини фаол ҳимоя қилиш ва илгари суришга қатъий қарор қилганини таъкидлади. У Ўзбекистонни қўллаб-қувватлаш бўйича резолюцияларнинг ҳаммуаллифи бўлишга, шунингдек, Американинг бошқа қонунчиларини Кокусга жалб қилишга тайёрлигини таъкидлади.
Вакиллар палатасининг йўллар ва воситалар бўйича қўмитаси аъзоси, конгрессмен Lloyd Смаcкер бугун Ўзбекистон ва Ақш икки томонлама сиёсий ва иқтисодий ҳамкорлигини сезиларли даражада кенгайтирганини таъкидлади. Шу муносабат билан, у таъкидлаганидек, республика билан ўзаро муносабатларда камситувчи ҳаракатларнинг мавжудлиги, ҳатто nominal бўлса ҳам, стратегик шериклик руҳига мос келмайди. Унга кўра, Жексон-Ваник тузатиш ўтган асрнинг бир ёдгорлик ҳисобланади. Америкалик қонун чиқарувчи йўллар ва усуллар қўмитасидаги ҳамкасблари билан ишлайди ва уларни Ақш Конгрессининг бўлажак тингловларида тегишли қонун лойиҳасини қабул қилиш жараёнини тезлаштиришга ундайди.
Учрашувлар чоғида Конгресс вакиллари Ўзбекистон ҳукуматининг мамлакатнинг Жстга аъзо бўлиш жараёнини фаоллаштириш борасидаги саъй-ҳаракатларини юқори баҳоладилар. Уларнинг сўзларига кўра, Ўзбекистоннинг қўшилиши Ақш компанияларига Ўзбекистон бозорида рақобат устунлигини беради, бу иш ўринларини яратиш ва Amerika експортининг ўсишига таъсир қилади.
Ўзбекистон елчихонасига кўра, Америка қонунчилари билан учрашувлар якунида икки томонлама кун тартибининг долзарб масалалари, жумладан, парламентлараро алоқалар бўйича мунтазам алоқаларни давом еттириш бўйича келишувга еришилган. Ақш Конгресси вакиллари Ўзбекистон парламент делегацияларини қабул қилишга, шунингдек, Конгресс делегациясининг 2023 йилда Ўзбекистонга навбатдаги ташрифига қўшилиш имкониятларини кўриб чиқишга тайёр еканликларини билдирдилар.

View from Washington: Uzbekistan is a very important partner for the United States
As part of the visit of the delegation of Uzbekistan headed by Foreign Minister Vladimir Norov, First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis Sodik Safoev met with Senator Roger Wicker (Mississippi), as well as Congressmen Adam Smith (Washington), Pete Sessions (Texas), Don Bacon (Nebraska) in Washington on December 12-14, by Ami Bera (California), Steve Chabot (Ohio) and Lloyd Smacker (Pennsylvania).
According to the Embassy of Uzbekistan, during the talks, the American side was thoroughly acquainted with the current dynamics of relations between our country and the United States, the ongoing reforms in the republic, as well as the efforts being made to join the WTO. During the negotiations, the objective and comprehensively reasoned position of Uzbekistan on the Jackson-Vanik amendment was also brought to the congressmen and a request was voiced to support the abolition of its application against the republic.
During a meeting with a Republican senator from Mississippi Roger Wicker, the American legislator highly appreciated the achieved level of bilateral relations, confirmed his readiness to contribute to strengthening and expanding the strategic partnership of the United States with Uzbekistan.
Senator Roger Wicker supported Uzbekistan’s position on the Jackson-Vanik amendment, as, according to him, the document has lost the legal grounds for its application to independent states, including Uzbekistan. “I will call on my colleagues in the Senate to support the repeal of the Jackson-Vanik amendment in relation to Uzbekistan,” the senator stressed.
During negotiations with the Chairman of the Subcommittee on Asia, Pacific and Central Asia in the Committee on Foreign Affairs of the U.S. Congress, Ami Bera and his deputy According to Steve Chabot, the American legislators assured of providing all possible assistance in Uzbekistan’s accession to the World Trade Organization, stressing that this is important for the development of bilateral trade. According to them, Tashkent’s resolute policy towards accelerated accession to the WTO testifies to the country’s readiness to carry out equal and open trade relations with all countries of the world. “This is a clear signal to external investors to launch major projects in Uzbekistan,” the congressmen said.
Chairman of the House Armed Services Committee, Congressman Adam Smith welcomed Tashkent’s active regional policy, which has become a decisive factor in deepening cooperation between the Central Asian countries. Congressman Adam Smith was informed of Uzbekistan’s position on the importance of ensuring the interconnectedness of the regions of Central and South Asia and, in this regard, the development of a network of transport corridors. In this context, the need to support the construction projects of the trans-Afghan transport corridor was emphasized. The Congressman agreed that the implementation of this project will contribute to regional development.
During negotiations with a member of the “Caucus on Uzbekistan” in the US Congress, a congressman Don Bacon paid special attention to the implementation of the agreements reached during the visit of the US Congressional delegation to Uzbekistan in 2021. The Congressman intends to promote the establishment of partnership between Uzbekistan and Nebraska technology companies in the production of modern irrigation systems. In this regard, the Congressman assured that his office will soon submit concrete, well-founded project proposals for joint implementation with the Government of Uzbekistan.
Republican Congressman Pete Sessions said that Uzbekistan is a very important partner for the United States. According to him, bilateral relations should increasingly acquire the spirit of strategic cooperation. Pete Sessions said that, as a member of the “Caucus on Uzbekistan”, he is determined to actively protect and promote the interests of our republic in Congress. He stressed that he is ready to become a co-author of resolutions in support of Uzbekistan, as well as to involve other American legislators in the Caucus.
A member of the House Committee on Ways and Means, Congressman Lloyd Smacker said that today Uzbekistan and the United States have significantly expanded their bilateral political and economic partnership. In this regard, as he noted, the existence of discriminatory acts on interaction with the republic, even nominal ones, does not correspond to the spirit of strategic partnership. According to him, the Jackson-Vanik amendment is a relic of the last century. The American legislator will work with his colleagues from the Ways and Methods Committee and urge them to speed up the process of adopting the relevant bill at the upcoming hearings of the US Congress.
During the meetings, representatives of the Congress highly appreciated the efforts of the Government of Uzbekistan to intensify the process of the country’s accession to the WTO. According to them, the accession of Uzbekistan will give US companies a competitive advantage in the Uzbek market, affecting the creation of jobs and the growth of American exports.
According to the Embassy of Uzbekistan, following the meetings with American legislators, an agreement was reached to maintain regular contacts on topical issues of the bilateral agenda, including inter-parliamentary relations. Representatives of the US Congress expressed their readiness to receive parliamentary delegations of Uzbekistan, as well as to consider the possibility of joining the next visit of the Congressional delegation to Uzbekistan in 2023.