Вашингтондан кўриниш: Ўзбекистон Ақш учун жуда муҳим ҳамкор
Ўзбекистон елчихонасига кўра, музокаралар чоғида Amerika томони мамлакатимиз ва Ақш ўртасидаги муносабатларнинг бугунги динамикаси, республикада амалга оширилаётган ислоҳотлар, шунингдек, Жстга аъзо бўлиш бўйича олиб борилаётган саъй-ҳаракатлар билан атрофлича таништирилди. Музокаралар чоғида Ўзбекистоннинг Жексон-Ваник тузатиши бўйича холис ва ҳар томонлама асосли позицияси ҳам конгрессменларга етказилди ва унинг республикага нисбатан қўлланилишини бекор қилишни қўллаб-қувватлаш талаби билдирилди.
Миссисипи штатидан республикачи senator Рожер Викер билан учрашувда америкалик қонун чиқарувчи икки томонлама муносабатларнинг еришилган даражасини юқори баҳолади, Ақшнинг Ўзбекистон билан стратегик шериклигини мустаҳкамлаш ва кенгайтиришга ҳисса қўшишга тайёрлигини тасдиқлади.
Senator Рожер Викер Ўзбекистоннинг Жексон-Ваник тузатиши бўйича позициясини қўллаб-қувватлади, чунки унинг сўзларига кўра, ҳужжат уни мустақил давлатларга, шу жумладан Ўзбекистонга қўллаш учун ҳуқуқий асосларни йўқотди. «Мен Сенатдаги ҳамкасбларимни Ўзбекистонга нисбатан Жексон-Ваник тузатишининг бекор қилинишини қўллаб-қувватлашга чақираман», деди senator.
Ақш Конгресси ташқи ишлар қўмитасида Осиё, тинч океани ва Марказий Осиё бўйича кичик қўмита раиси Ами Бера ва унинг ўринбосари Стив Chabot билан музокаралар чоғида америкалик қонунчилар Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлишида ҳар томонлама ёрдам кўрсатишга ишонч ҳосил қилиб, бу муҳим аҳамиятга ега еканини таъкидладилар. икки томонлама савдони ривожлантириш учун. Уларнинг фикрича, Тошкентнинг Жстга жадал аъзо бўлиш борасидаги қатъий сиёсати мамлакатнинг дунёнинг барча мамлакатлари билан тенг ва очиқ савдо алоқаларини амалга оширишга тайёрлигидан далолат беради. «Бу ташқи инвесторлар учун Ўзбекистонда йирик лойиҳаларни амалга ошириш учун аниқ сигналдир», деди конгрессменлар.
Қуролли кучлар уйи қўмитаси раиси, конгрессмен Адам Смит Марказий Осиё давлатлари ўртасидаги ҳамкорликни чуқурлаштиришнинг ҳал қилувчи омилига айланган Тошкентнинг фаол минтақавий сиёсатини мамнуният билан қабул қилди. Конгрессмен Адам Смитга Ўзбекистоннинг Марказий ва Жанубий Осиё минтақаларининг ўзаро боғлиқлигини таъминлаш, бу борада transport йўлаклари тармоғини ривожлантириш муҳимлиги ҳақидаги позицияси ҳақида маълумот берилди. Шу нуқтаи назардан, trans-Афғонистон transport йўлагининг қурилиш лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш зарурлиги таъкидланди. Конгрессмен ушбу лойиҳани амалга ошириш минтақавий ривожланишга ҳисса қўшишига рози бўлди.
Ақш Конгрессидаги «Ўзбекистон бўйича кокус» аъзоси билан музокаралар чоғида конгрессмен Дон Бекон Ақш Конгресси делегациясининг 2021 йилда Ўзбекистонга ташрифи чоғида еришилган келишувларни амалга оширишга алоҳида еътибор қаратди. Конгрессмен Ўзбекистон ва Небраска технология компаниялари ўртасида замонавий ирригация тизимларини ишлаб чиқариш бўйича шериклик алоқаларини ўрнатишга кўмаклашмоқчи. Шу муносабат билан конгрессмен ўз офисига тез орада Ўзбекистон ҳукумати билан биргаликда амалга ошириш учун аниқ ва асосли лойиҳа таклифларини тақдим етишига ишонтирди.
Республикачи конгрессмен Пит Сешнс Ўзбекистон Ақш учун жуда муҳим ҳамкор еканини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, икки томонлама муносабатлар тобора кўпроқ стратегик ҳамкорлик руҳига ега бўлиши керак. Пит Сешнс «Ўзбекистон бўйича кокус» аъзоси сифатида Конгрессда республикамиз манфаатларини фаол ҳимоя қилиш ва илгари суришга қатъий қарор қилганини таъкидлади. У Ўзбекистонни қўллаб-қувватлаш бўйича резолюцияларнинг ҳаммуаллифи бўлишга, шунингдек, Американинг бошқа қонунчиларини Кокусга жалб қилишга тайёрлигини таъкидлади.
Вакиллар палатасининг йўллар ва воситалар бўйича қўмитаси аъзоси, конгрессмен Lloyd Смаcкер бугун Ўзбекистон ва Ақш икки томонлама сиёсий ва иқтисодий ҳамкорлигини сезиларли даражада кенгайтирганини таъкидлади. Шу муносабат билан, у таъкидлаганидек, республика билан ўзаро муносабатларда камситувчи ҳаракатларнинг мавжудлиги, ҳатто nominal бўлса ҳам, стратегик шериклик руҳига мос келмайди. Унга кўра, Жексон-Ваник тузатиш ўтган асрнинг бир ёдгорлик ҳисобланади. Америкалик қонун чиқарувчи йўллар ва усуллар қўмитасидаги ҳамкасблари билан ишлайди ва уларни Ақш Конгрессининг бўлажак тингловларида тегишли қонун лойиҳасини қабул қилиш жараёнини тезлаштиришга ундайди.
Учрашувлар чоғида Конгресс вакиллари Ўзбекистон ҳукуматининг мамлакатнинг Жстга аъзо бўлиш жараёнини фаоллаштириш борасидаги саъй-ҳаракатларини юқори баҳоладилар. Уларнинг сўзларига кўра, Ўзбекистоннинг қўшилиши Ақш компанияларига Ўзбекистон бозорида рақобат устунлигини беради, бу иш ўринларини яратиш ва Amerika експортининг ўсишига таъсир қилади.
Ўзбекистон елчихонасига кўра, Америка қонунчилари билан учрашувлар якунида икки томонлама кун тартибининг долзарб масалалари, жумладан, парламентлараро алоқалар бўйича мунтазам алоқаларни давом еттириш бўйича келишувга еришилган. Ақш Конгресси вакиллари Ўзбекистон парламент делегацияларини қабул қилишга, шунингдек, Конгресс делегациясининг 2023 йилда Ўзбекистонга навбатдаги ташрифига қўшилиш имкониятларини кўриб чиқишга тайёр еканликларини билдирдилар.

Взгляд из Вашингтона: Узбекистан является очень важным партнером для США
В рамках визита делегации Узбекистана во главе с министром иностранных дел Владимиром Норовым в городе Вашингтоне 12-14 декабря состоялись встречи первого заместителя председателя Сената Олий Мажлиса Содика Сафоева с сенатором Роджером Уикером (штат Миссисипи), а также конгрессменами Адамом Смитом (штат Вашингтон), Питом Сешнсом (штат Техас), Доном Бэконом (штат Небраска), Ами Бера (штат Калифорния), Стивом Чаботом (штат Огайо) и Ллойдом Смакером (штат Пенсильвания).
По информации Посольства Узбекистана, в ходе бесед американская сторона подробно ознакомлена c текущей динамикой отношений нашей страны и США, проводимыми реформами в республике, а также предпринимаемыми усилиями по вступлению в ВТО. Во время переговоров до конгрессменов также доведена объективная и всесторонне аргументированная позиция Узбекистана по поправке «Джексона-Вэника» и озвучена просьба поддержать отмену её применения в отношении республики.
Во время встречи с сенатором-республиканцем от штата Миссисипи Роджером Уикером, американский законодатель высоко оценил достигнутый уровень двусторонних отношений, подтвердил свою готовность внести вклад в укрепление и расширение стратегического партнерства США с Узбекистаном.
Сенатор Роджер Уикер поддержал позицию Узбекистана по поправке «Джексона-Вэника», так как, по его словам, документ утратил юридические основания для его применения к независимым государствам, в том числе Узбекистану. «Я буду призывать моих коллег в Сенате чтобы поддержать отмену действия поправки «Джексона-Вэника» в отношении Узбекистана», — подчеркнул сенатор.
В ходе переговоров с председателем Подкомитета по региону Азии, Тихому океану и Центральной Азии в Комитете по иностранным делам Конгресса США Ами Бера и его заместителем Стивом Чаботом, американские законодатели заверили в оказании всяческое содействие во вступлении Узбекистана во Всемирную торговую организацию, подчеркнув, что это важно для развития двусторонней торговли. По их словам, решительная политика Ташкента в отношении ускоренного присоединения к ВТО свидетельствует о готовности страны осуществлять равноправные и открытые торговые связи со всеми странами мира. «Это – четкий сигнал внешним инвесторам для запуска крупных проектов в Узбекистане», — заявили конгрессмены.
Председатель Комитета по делам вооруженных сил Палаты представителей, конгрессмен Адам Смит приветствовал активную региональную политику Ташкента, которая стала решающим фактором углубления сотрудничества стран Центральной Азии. До конгрессмена Адама Смита доведена позиция Узбекистан относительно важности обеспечении взаимосвязанности регионов Центральной и Южной Азии и в этой связи развития сети транспортных коридоров. В этом контексте подчеркнута необходимость поддержки проектов строительства трансафганского транспортного коридора. Конгрессмен согласился с тем, что реализация данного проекта будет способствовать региональному развитию.
В ходе переговоров с членом «Кокуса по Узбекистану» в Конгрессе США конгрессменом Доном Бэконом обращено отдельное внимание на реализацию договорённостей, достигнутых в рамках визита делегации Конгресса США в Узбекистан в 2021 году. Конгрессмен намерен содействовать налаживанию партнерства между Узбекистаном и технологическими компаниями штата Небраска в сфере производства современных ирригационных систем. В этой связи конгрессмен заверил, что скоро его офис представит конкретные обоснованные проектные предложения для совместной реализации с Правительством Узбекистана.
Конгрессмен-республиканец Пит Сешнс сообщил, что Узбекистан является очень важным партнером для США. По его словам, двусторонние отношения должны все больше обретать дух стратегического сотрудничества. Пит Сешнс сообщил, что, являясь членом «Кокуса по Узбекистану», он настроен активно защищать и продвигать интересы нашей республики в Конгрессе. Он подчеркнул, что готов стать соавтором резолюций в поддержку Узбекистана, а также привлекать других американских законодателей в состав Кокуса.
Член Комитета Палаты представителей по путям и средствам, конгрессмен Ллойд Смакер сообщил, что сегодня Узбекистан и США значительно расширили двустороннее политическое и экономическое партнерство. В этой связи, как он отметил, наличие дискриминационных актов по взаимодействию с республикой, даже номинальных, не соответствует духу стратегического партнерства. По его словам, поправка «Джексона-Вэника» является пережитком прошлого века. Американский законодатель будет работать со своими коллегами из Комитета по путям и методам и призывать их ускорить процесс принятия соответствующего законопроекта на предстоящих слушаниях Конгресса США.
В ходе встреч представители Конгресса высоко оценили усилия Правительства Узбекистана по активизации процесса вступления страны в ВТО. По их словам, присоединение Узбекистана даст компаниям США конкурентные преимущества на узбекском рынке, влияя на создание рабочих мест и рост объема американского экспорта.
Как сообщает Посольство Узбекистана, по итогам встреч с американскими законодателями достигнута договоренность о поддержании регулярных контактов по актуальным вопросам двусторонней повестки дня, в том числе межпарламентских отношений. Представители Конгресса США выразили готовность принять парламентские делегации Узбекистана, а также рассмотреть возможность присоединения к очередному визиту делегации Конгресса в Узбекистан в 2023 году.