“Ўзбекнефтгаз”: “SOCAR” компанияси билан ҳамкорлик истиқболлари кўриб чиқилмоқда
Жорий йилнинг 7-9 сентябрь кунлари “SOCAR” компанияси делегацияси “Ўзбекнефтгаз” АЖ ва тасарруфдаги ишлаб чиқариш объектларига ташриф буюрди. Ушбу ташриф “Ўзбекнефтгаз” АЖ ва “SOCAR” компаниялари ўртасидаги нефть ва газ соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтириш мақсадида ишлаб чиқилган “Йўл харита”сига мувофиқ амалга оширилди.
Ташриф давомида Ўзбекистонда нефть ва газни чуқур қайта ишлаш соҳасини ривожлантиришнинг бугунги ҳолати ва истиқболлари бўйича тақдимот ўтказилди.
Мунозараларда нефть ва газкимё лойиҳалари каби мавзулар муҳокама қилиниб, “SOCAR” компанияси фаолияти йўналишлари ҳам кўриб чиқилди. Компаниялар томонидан корпоротив бошқарув тизимини ислоҳ қилиш ва транформация қилиш ҳамда рақамлаштириш йўналишида амалга оширилаётган ислоҳотлар ва фаолият давомида эришилган тажрибалар бўйича фикр алмашилди.
Делегация аъзолари Қашқадарё вилоятидаги “Uzbekistan GTL” заводи, Шўртан газ кимё мажмуаси ва Шўртан нефть ва газ қазиб чиқариш бошқармаси ишлаб чиқариш объектларига ташриф буюришди ва корхоналарнинг технологик имкониятлари ҳамда ишлаб чиқариш жараёнлари билан яқиндан танишдилар.
“SOCAR” делегация аъзолари “Ўзбекнефтгаз” АЖнинг минтақада ва умуман мустақил давлатлар ҳамдўстлиги давлатларида нефть ва газ саноатига қўшаётган ҳиссасини алоҳида эътироф этишди. “Ўзбекнефтгаз” АЖ томонидан амалга оширилаётган лойиҳаларнинг истиқболини юқори баҳолашди.
Ташриф якунида делегация аъзолари икки компания ҳамкорлигида амалга оширилаётган ишларни давом эттириш ва томонларнинг қизиқишлари туташган нуқталарни белгилашда доимо тайёрлигини билдиришди. Ҳамкорлар замонавий юқори самарадорликка эга лойиҳаларни амалга ошириш бўйича “Ўзбекнефтгаз” АЖда барча ресурслар мавжуд эканлигини таъкидлашди.
Маълумот учун: “SOCAR” компанияси Озарбайжоннинг йирик нефть ва газ компанияси бўлиб, Каспий денгизи минтақасида ва дунёнинг кўплаб давлатларида (Грузия, Руминия, Қозоғистон, Туркия ва бошқалар) ўз фаолиятини олиб боради.

«Узбекнефтегаз»: Рассматриваются перспективы сотрудничества с компанией «SOCAR»
7-9 сентября текущего года делегация компании «SOCAR» посетила АО «Узбекнефтегаз» и производственные объекты. Данный визит был проведен в соответствии с «Дорожной картой», разработанной в целях расширения сотрудничества в сфере нефти и газа между АО «Узбекнефтегаз» и компанией «SOCAR».
В ходе визита была проведена презентация о сегодняшнем состоянии и перспективах развития сферы глубокой переработки нефти и газа в Узбекистане.
При обсуждении рассмотрены нефтегазохимические проекты, а также направления деятельности компании «SOCAR».
Стороны обменялись мнениями по реформам, осуществляемым в направлении реформирования, трансформации и цифровизации системы корпоративного управления, и опытом, достигнутым в ходе деятельности.
Члены делегации посетили производственные объекты завода «Uzbekistan GTL», Шуртанского газохимического комплекса и Шуртанского нефтегазодобывающего управления в Кашкадарьинской области, ознакомились с технологическими возможностями и производственными процессами предприятий.
Члены делегации «SOCAR» особо отметили вклад АО «Узбекнефтегаз» в нефте- и газовую промышленность в регионе и в странах Содружества Независимых Государств в целом. Высоко оценили перспективы реализуемых проектов АО «Узбекнефтегаз».
По итогам визита члены делегации выразили готовность к продолжению совместной работы двух компаний и установлению точек соприкосновения интересов сторон.Партнеры отметили наличие у АО «Узбекнефтегаз» всех ресурсов по реализации современных высокопроизводительных проектов.
Для справки: компания «SOCAR» является крупнейшей нефтегазовой компанией Азербайджана и ведет свою деятельность в регионе Каспийского моря и во многих странах мира (Грузия, Румыния, Казахстан, Турция и др.).