Ўзбекистоннинг келажак сармоядорлари учун йўл харитаси
Охирги беш йил ичида ошкораликни ошириш ва дадил ислоҳотлар Ўзбекистон иқтисодиёти башорат қилинган даражада ўсганини кўрсатди. Аммо Президент Шавкат Мирзиёев Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигида Россиядан кейин иккинчи йирик иқтисодиёт яратиш орзусини амалга ошира оладими?
Фақатгина муҳим сармоядан сўнг, ҳам уйда, ҳам чет элда. 22 август куни Тошкентда бўлиб ўтган очиқ мулоқот тадбирида Мирзиёев потенциал инвесторларнинг ҳар қандай ташвишини юмшатиш, инфляцияни жиловлаш ва мамлакат суверен рейтингини оширишга қатъий қатъий эканини маълум қилди.
Тадбирда иқтисодиёт, савдо, қурилиш ва сармоявий соҳага масъул вазирлик ва идоралар раҳбарлари, корхона раҳбарлари иштирок этди.
Қулай бизнес муҳитини яратиш
Президент Мирзиёев хорижий сармояларни жалб этиш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар доирасида 20 августни миллий “Тадбиркорлар куни” деб эълон қилганидан сўнг ўтган 12 ой давомида мамлакатимизда рекорд даражадаги янги корхоналар, яъни 55 мингдан ортиқ янги корхоналар очилди. АҚШ долларидан ортиқ даромад олган.
“Биз Янги Ўзбекистон қуриш йўлида ғоят муҳим ва ҳал қилувчи босқичга қадам қўймоқдамиз, – деди Президент Мирзиёев тадбирда йиғилганларга. – Сизнинг фидокорона меҳнатингиз, инновацион фикрлаш ва ёндашувингиз бугун ҳар қачонгидан ҳам муҳимроқ ва барча соҳа вакилларига ўрнак бўлишингизга ишонаман.
Очиқ мулоқот ғояси тўққизта тематик сессия доирасида тадбиркорларнинг долзарб ва потенциал муаммоларини ҳал қилишдан иборат.
Тадбиркорлик субъектларидан келиб тушган мурожаатлар сони деярли икки баравар камайди (2021-йилда бу кўрсаткич 15 мингтага нисбатан 2022-йилда 8500 та) ва ўтган йил давомида ҳукуматнинг бюрократияни соддалаштириш, қонунчиликни такомиллаштириш ва тадбиркорлик субъэктларини ҳимоя қилиш истагида кўплаб муаммолар аллақачон ҳал этилгани аниқ.
Маҳаллий бизнес ва хорижий инвесторларни қўллаб-қувватлашнинг турли йўллари муҳокама қилинди. Асосий сессияда мулк, мулкчилик ва биноларни тақсимлаш масалалари муҳокама қилинди, чунки тадбиркорлар томонидан кўтарилган кўплаб масалалар шу билан боғлиқ эди.
Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раисининг биринчи ўринбосари Ислом Жасимов йиғилганлар учун далдали сўзлар билан сўзлади. “Бизнинг энг муҳим вазифамиз – Ўзбекистонда тадбиркорлик эркинлигини оширишдир”, деди у. “Бу тадбиркорлик фаолиятининг жозибадорлигини белгиловчи жуда муҳим кўрсаткичдир. Тадбиркорларимиз кредит олиш, ер олиш, бино сотиб олиш, экспорт қилиш, ўз мулки ва манфаатларини ҳимоя қилишда ўзларини қанчалик эркин ҳис қилмоқда?”.
Тадбирда илгари сурилган ташаббуслар қаторида кичик бизнес субъэктлари учун дастлабки 12 ой давомида қўшимча солиқ имтиёзлари берилган ягона солиқ ставкасини пасайтириш бўлди. Айни пайтда 370 мингга яқин тадбиркор бундан наф кўради.
Кичик бизнесни молиялаштириш ҳам эълон қилинди, мамлакатимиз тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармасининг кафолатлари икки баравар оширилади. Бу эса камида 15 минг тадбиркорга кредит олиш имконини беради.
ҚҚСни пасайтириш (12% гача) 2023-йил 1-январдан кучга киради ва тадбиркорлик субъектларига солиқ юкини янада камайтириши керак.
Кейинги йилларда салоҳиятли хорижий инвесторларга алоҳида эътибор қаратилиб, 54 давлат билан икки томонлама солиққа тортиш бўйича шартномалар тузилди. Бугунги кунга қадар хорижий капитал иштирокида 12 мингдан ортиқ корхона ташкил этилди.
Ўзбекистон МДҲ давлатларининг Эркин савдо ҳудуди аъзоси бўлиб, кенг кўламли иқтисодий ислоҳотлар билан бир вақтда Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш бўйича музокаралар олиб борилмоқда.
Ҳар қандай қийинчиликка қарши ривожланаётган иқтисодиёт
Пандемия ва яқинда юз берган глобал иқтисодий инқирозларга қарамай, Ўзбекистон молиявий прогнозларни ортда қолдирди. 2022-йилда Жаҳон банкининг июн ойидаги ҳисоботига кўра, мамлакатда аҳоли жон бошига ялпи ички маҳсулот ҳажми 2100 долларгача кўтарилиб, 4,3 фоизга ошган. Жаҳон банки 2023-йилда ялпи ички маҳсулот ўсиши 5,3 фоизни ташкил этиши мумкинлигини таъкидлади.
Синоптикларнинг прогнозларига кўра, 2030-йилга бориб ялпи ички маҳсулот 4000 долларга етади ва бу Ўзбекистонга “ўртача даромади юқори бўлган давлатлар” қаторига кириш имконини беради.
Мамлакатнинг иқтисодий ўсиши турли саноат тармоқларини қамраб олади. Табиий ресурсларига табиий газ, нефт, олтин, кумуш, уран, кўмир ва мис киради. ИВ асрга бориб тақаладиган тарихга эга бўлган пахта ва ипак ишлаб чиқариш бўйича жаҳонда етакчи ўринлардан бирини эгаллайди.
Қишнинг мўътадил ва 320 кунлик қуёшли бўлиши қишлоқ хўжалиги учун мустаҳкам замин яратади ва Ўзбекистонда кенг боғлар ва узумзорлар мавжуд. Бошқа тармоқларга қурилиш, тўқимачилик, терини қайта ишлаш, ўғитлар, фармацевтика ва автомобилсозлик киради.
Туризм ҳам ривожланмоқда. Ўзбекистонда 7500 га яқин тарихий шаҳарлар мавжуд бўлиб, Бухоро, Самарқанд, Хива ва Шаҳрисабз шаҳарлари Тян-Шан тоғ тизмаси каби ЮНEСКОнинг Жаҳон мероси рўйхатига киритилган.
Ўзбекистон чегараларини очиш, ҳукуматнинг халқаро ўйинчи бўлишга интилишининг бир қисми бўлиб, ривожланаётган иқтисодиётга сармоя киритмоқчи бўлганларнинг ишончини ошириши мумкин.

Дорожная карта Узбекистана для будущих инвесторов
Повышение прозрачности и смелые реформы последних пяти лет привели к тому, что экономика Узбекистана росла со скоростью, которую немногие предсказывали. Но сможет ли президент Шавкат Мирзиёев осуществить свою мечту и создать вторую по величине экономику Содружества Независимых Государств после России?
Только после значительных инвестиций, как дома, так и за рубежом. На мероприятии открытого диалога, состоявшемся 22 августа в Ташкенте, Мирзиёев четко заявил о своей решимости развеять любые опасения потенциальных инвесторов, обуздать инфляцию и повысить суверенный рейтинг страны.
В мероприятии приняли участие руководители министерств и ведомств, отвечающих за экономику, торговлю, строительство и инвестиции, а также руководители предприятий.
Создание благодатной деловой среды
За 12 месяцев с тех пор, как президент Мирзиёев объявил 20 августа национальным «Днем предпринимателей» в рамках продолжающейся кампании по привлечению иностранных инвестиций, в стране было открыто рекордное количество новых предприятий — более 55 000. Около 26 000 из этих предприятий имеют доход более 1 миллиона долларов США.
«Мы вступаем в очень важный и решающий этап на пути строительства Нового Узбекистана», — сказал Президент Мирзиёев присутствующим на мероприятии. «Ваш самоотверженный труд, нестандартное мышление и подход сегодня важны как никогда, и я верю, что вы станете примером для представителей всех сфер».
Идея открытого диалога заключается в решении текущих и потенциальных проблем предпринимателей в рамках девяти тематических сессий.
Количество обращений от владельцев бизнеса сократилось почти вдвое (8 500 в 2022 году по сравнению с 15 000 в 2021 году), и очевидно, что многие проблемы уже решены в стремлении правительства упростить бюрократию, усовершенствовать законодательство и защитить бизнес за последний год.
Обсуждались различные способы оказания поддержки местному бизнесу и иностранным инвесторам. Ключевая сессия касалась имущества, права собственности и раздела зданий, поскольку многие вопросы, поднятые предпринимателями, касались этого.
Обнадеживающими словами для присутствующих выступил первый заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Ислам Жасимов. «Наша важнейшая задача — повысить свободу предпринимательства в Узбекистане», — сказал он. «Это очень важный показатель, определяющий привлекательность предпринимательской деятельности. И насколько свободными себя чувствуют наши предприниматели, свободные получить кредит, получить землю, купить здание, экспортировать, защитить свою собственность и интересы?»
Среди инициатив, представленных на мероприятии, была более низкая фиксированная ставка налога для малого бизнеса с дополнительными налоговыми льготами в течение первых 12 месяцев. В настоящее время от этого выиграют около 370 000 предпринимателей.
Также объявлено о финансировании малого бизнеса, а гарантии из Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности страны будут увеличены в два раза. Это позволит не менее 15 000 предпринимателей получить кредиты.
Снижение НДС (до 12%) вступит в силу с 1 января 2023 года и должно еще больше снизить налоговую нагрузку на бизнес.
В последние годы особое внимание уделялось потенциальным иностранным инвесторам, и с 54 странами были заключены соглашения об избежании двойного налогообложения. На сегодняшний день создано более 12 000 предприятий с участием иностранного капитала.
Узбекистан является членом Зоны свободной торговли стран СНГ, и в тандеме с его широкомасштабными экономическими реформами в настоящее время ведутся переговоры о вступлении во Всемирную торговую организацию.
Процветающая экономика вопреки всему
Несмотря на пандемию и недавние глобальные экономические кризисы, Узбекистан превзошел финансовые прогнозы. В 2022 году, согласно отчету Всемирного банка за июнь, ВВП страны на душу населения вырос до 2100 долларов США, увеличившись на 4,3 процента. Всемирный банк отметил, что рост ВВП в 2023 году может составить 5,3 процента.
Синоптики прогнозируют, что к 2030 году ВВП достигнет 4000 долларов США, что позволит Узбекистану пополнить ряды «государств с доходом выше среднего».
Экономический рост страны распространяется на различные отрасли. Его природные ресурсы включают природный газ, нефть, золото, серебро, уран, уголь и медь. Это один из ведущих мировых производителей хлопка и шелка, с историей протекающей с 4 века.
Мягкие зимы и 320 солнечных дней обеспечивают прочную основу для сельского хозяйства, и в Узбекистане есть обширные сады и виноградники. Другие отрасли промышленности включают строительство, текстильную промышленность, обработку кожи, производство удобрений, фармацевтику и автомобильную промышленность.
Туризм тоже на подъеме. В Узбекистане насчитывается почти 7500 исторических городов, а города Бухара, Самарканд, Хива и Шахрисабз включены в список Всемирного наследия ЮНЕСКО, как и Тянь-Шанский хребет «Небесная гора».
Открытие границ Узбекистана является частью стремления правительства стать международным игроком и может только повысить доверие тех, кто хочет инвестировать в быстрорастущую экономику.