2022-йилда Ўзбекистонда аҳоли жон бошига ЯИМ 2,1 минг долларни ташкил қилади
Ҳисоб палатасининг 2022-йилги Давлат бюджети бўйича хулосасига кўра, 2022-йилда Ўзбекистонда аҳоли жон бошига ЯИМ 2,1 минг долларни ташкил этади. 2022-йилда Ўзбекистонда аҳоли жон бошига ЯИМ 2,1 минг долларни ташкил қилади.
Ўзбекистонда 2022-йил учун тақдим этилган бюджетга кўра, ялпи ички маҳсулот (ялпи ички маҳсулот) 74,2 миллиард долларни ёки аҳоли жон бошига 2,1 минг долларни ташкил қилади.
Ҳисоб палатаси Бюджет кодексига мувофиқ “Ўзбекистон Республикасининг 2022-йилги Давлат бюджети тўғрисида”ги қонун лойиҳасини экспертизадан ўтказди ва 2022-йилги Бюджет хабари таҳлилини ўтказди.
Тақдим этилган бюджетга кўра, 2022-йилда ялпи ички маҳсулот ҳажми 839 989,5 миллиард сўм ёки 74,2 миллиард долларни, аҳоли жон бошига даромадлар 23,8 миллион сўм ёки 2,1 минг долларни ташкил этиши кутилмоқда.
2022-йилда иқтисодиётнинг реал ўсиш суръати 5,9 фоизни ташкил этиши прогноз қилинмоқда.
Ялпи ички маҳсулотнинг прогноз қилинган қўшилган қиймати 778153,6 млрд.сўмни (ЯИМга нисбатан 92,6%), маҳсулот ва экспорт-импорт операцияларидан соф солиқ тушумлари эса 61865,9 млрд.сўмни (7,4%) ташкил этди.
Тармоқлар кесимида қўшилган қийматнинг энг катта улуши (35,8%) хизмат кўрсатиш соҳасига тўғри келади ва ушбу соҳада яратилган қўшилган қиймат ҳажми 300351,0 млрд.сўм миқдорида режалаштирилган.
Саноатда бу кўрсаткич 217683,5 млрд.сўмни (25,9%), қурилишда 52516,3 млрд.сўмни (6,3%), қишлоқ, ўрмон ва балиқ хўжалигида 207602,8 млрд.сўмни (24 , 7%) ташкил этди.
Кутилаётган реал ўсиш қурилишда 8,1 фоиз, саноатда 7,0 фоиз, хизмат кўрсатишда 6,5 ​​фоиз, қишлоқ, ўрмон ва балиқ хўжалигида 3,1 фоизни ташкил этди.
Лойиҳада Ҳисоб палатаси томонидан билдирилган таклиф ва тавсияларнинг асосий қисми ўз аксини топган.

В 2022 году ВВП Узбекистана на душу населения составит $2,1 тысячи
В 2022 году ВВП Узбекистана на душу населения составит $2,1 тысячиОб этом говорится в заключении Счетной палаты по Государственному бюджету на 2022 год. В 2022 году ВВП Узбекистана на душу населения составит $2,1 тысячи.
В Узбекистане согласно представленному бюджету на 2022 год валовый внутренний продукт (ВВП) составит $74,2 млрд или $2,1 тысячи на душу населения.
В соответствии с Бюджетным кодексом Счетной палатой проведена экспертиза проекта Закона «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2022 год» и анализ Бюджетного послания на 2022 год.
Согласно представленному бюджету, ВВП в 2022 году ожидается на уровне 839 989,5 миллиарда сумов или $74,2 миллиарда долларов при доходе на душу населения в 23,8 миллиона сумов или $2,1 тысячи долларов.
В 2022 году реальный темп роста экономики прогнозируется на уровне 5,9%.
Добавленная стоимость в прогнозируемом валовом внутреннем продукте составила 778 153,6 млрд. сумов (92,6% ВВП), а чистые налоговые поступления от продукции и экспортно-импортных операций составили 61 865,9 млрд. сумов (7,4%).
В отраслевом разрезе наибольшая доля добавленной стоимости (35,8%) приходится на сектор услуг, а объем созданной в этом секторе добавленной стоимости планируется в размере 300 351,0 млрд. сумов.
В промышленности этот показатель составил 217 683,5 миллиарда сумов (25,9%), в строительстве — 52 516,3 миллиарда сумов (6,3%), в сельском, лесном и рыбном хозяйстве — 207 602,8 миллиарда сумов (24,7 %).
Ожидаемый реальный рост составил 8,1% в строительстве, 7,0% в промышленности, 6,5% в сфере услуг, 3,1% в сельском, лесном и рыбном хозяйстве.