Ўзбекистон иқтисодий эркинлик индексида кўтарилди
Heritage Foundation тадқиқот институти мутахассислари 2021 иқтисодий еркинлик индексини эълон қилди. Ўзбекистон ўтган йилга нисбатан 6 поғона кўтарилиб, ундаги 108та чизиқда жойлашган.
12 та кўрсаткич бўйича ҳисобланган ўртача балл 58,3% ни ташкил этди – бу, биринчи навбатда, суд-ҳуқуқ тизимининг самарадорлиги ошганлиги сабабли 1,1 баллни ташкил этди.
«Бу йил Ўзбекистон иқтисодиёти асосан эркин бўлмаганлигича қолди. Бироқ, 2020 йилда ҳукумат турли соҳалардаги ислоҳотларни ўз ичига олган янги ривожланиш стратегиясини эълон қилди. Aгар бу муваффақиятли бўлса, Ўзбекистон мўътадил эркин иқтисодиётлар қаторига қўшилиши мумкин », – дейди таҳлилчилар.
Таҳлилчилар нима устида ишлаш кераклигини таъкидлайдилар. Масалан, суд тизими – гарчи бу ерда вазият яхшиланган бўлса-да, ҳукумат аралашуви ва коррупция одатий ҳол бўлиб, пора бериш кенг тарқалган.
Ислоҳотларни талаб қиладиган яна бир йўналиш – халқаро савдо – таҳлилчиларнинг таъкидлашича, тарифли ва тарифсиз тўсиқлар ривожланишни катта даражада тўхтатади, мамлакат ЖСТга аъзо эмас.
Инвестициялар эркинлиги ва молиявий мустақиллик кўрсаткичлари барча мамлакатлар орасида энг паст кўрсаткичдир (20 балл). Шу билан бирга, солиқ юки бўйича кўрсаткичлар рейтингда энг яхшилари қаторига киради — 92,4 балл
Бошқа мамлакатлар
Биринчи ўринни ҳамон Сингапур эгаллайди, иккинчи ўринни Янги Зеландия, учинчи ўринни Aвстралия эгаллайди. Кейинги ўринларни Швейцария ва Ирландия эгалламоқда. Ушбу бешта мамлакатда иқтисодиёт эркинлик деб ҳисобланади.
Иккинчи гуруҳга асосан эркин иқтисодиётга эга бўлган мамлакатлар киради. Улар орасида, масалан, Қозоғистон (34-ўрин).
Учинчи гуруҳга эркин иқтисодиётга ега мамлакатлар киради. Булар Қирғизистон (78-ўрин), Россия (92-ўрин) ва бошқалардир.
Тўртинчи гуруҳда асосан эркин бўлмаган иқтисодиётга эга бўлган Ўзбекистон, Украина (127-ўрин), Тожикистон (134-ўрин) ва бошқа давлатлар.

Узбекистан поднялся в Индексе экономической свободы
Эксперты исследовательского института Heritage Foundation опубликовали Index of Economic Freedom 2021. Узбекистан в нем расположился на 108-й строчке, поднявшись на 6 позиций по сравнению с прошлым годом.
Средний балл, рассчитываемый по 12 показателям, составил 58,3% — рост на 1,1 балл, в первую очередь за счет повышения эффективности судебной системы.
«В этом году узбекская экономика оставалась в основном несвободной. Однако в 2020 году правительство объявило о новой стратегии развития, которая включает реформирование разных сфер. Если это окажется успешным, Узбекистан сможет пополнить ряды умеренно свободных экономик», — считают аналитики.
Аналитики отмечают, над чем надо поработать. Например, судебная система — хотя ситуация тут и стала лучше, вмешательство государства и коррупция являются обычным явлением, широко распространено взяточничество.
Еще одно направление, которое требует реформ, это международная торговля — аналитики отмечают, что тарифные и нетарифные барьеры сильно тормозят развитие, страна не входит в ВТО.
Показатели по свободе инвестиций и финансовой независимости одни из самых низких среди всех стран (20 баллов). Вместе с тем, показатели по налоговому бремени одни из самых лучших в рейтинге — 92,4 балла.
Другие страны
Первое место по-прежнему занимает Сингапур, на втором Новая Зеландия, на третьем Австралия. Следом идут Швейцария и Ирландия. Экономика в этих пяти странах считается свободой.
Во второй группе страны с преимущественно свободной экономикой. Среди них, к примеру, Казахстан (34-е место).
В третьей группе страны с умеренно свободной экономикой. Это Кыргызстан (78-е место), Россия (92-е место) и другие.
В четвертой группе Узбекистан, Украина (127-е место), Таджикистан (134-е место) и другие страны с преимущественно несвободной экономикой.