Ўзбекистон иқтисодий эркинлик индексида кўтарилди
Heritage Foundation тадқиқот институти мутахассислари 2021 иқтисодий еркинлик индексини эълон қилди. Ўзбекистон ўтган йилга нисбатан 6 поғона кўтарилиб, ундаги 108та чизиқда жойлашган.
12 та кўрсаткич бўйича ҳисобланган ўртача балл 58,3% ни ташкил этди – бу, биринчи навбатда, суд-ҳуқуқ тизимининг самарадорлиги ошганлиги сабабли 1,1 баллни ташкил этди.
«Бу йил Ўзбекистон иқтисодиёти асосан эркин бўлмаганлигича қолди. Бироқ, 2020 йилда ҳукумат турли соҳалардаги ислоҳотларни ўз ичига олган янги ривожланиш стратегиясини эълон қилди. Aгар бу муваффақиятли бўлса, Ўзбекистон мўътадил эркин иқтисодиётлар қаторига қўшилиши мумкин », – дейди таҳлилчилар.
Таҳлилчилар нима устида ишлаш кераклигини таъкидлайдилар. Масалан, суд тизими – гарчи бу ерда вазият яхшиланган бўлса-да, ҳукумат аралашуви ва коррупция одатий ҳол бўлиб, пора бериш кенг тарқалган.
Ислоҳотларни талаб қиладиган яна бир йўналиш – халқаро савдо – таҳлилчиларнинг таъкидлашича, тарифли ва тарифсиз тўсиқлар ривожланишни катта даражада тўхтатади, мамлакат ЖСТга аъзо эмас.
Инвестициялар эркинлиги ва молиявий мустақиллик кўрсаткичлари барча мамлакатлар орасида энг паст кўрсаткичдир (20 балл). Шу билан бирга, солиқ юки бўйича кўрсаткичлар рейтингда энг яхшилари қаторига киради — 92,4 балл
Бошқа мамлакатлар
Биринчи ўринни ҳамон Сингапур эгаллайди, иккинчи ўринни Янги Зеландия, учинчи ўринни Aвстралия эгаллайди. Кейинги ўринларни Швейцария ва Ирландия эгалламоқда. Ушбу бешта мамлакатда иқтисодиёт эркинлик деб ҳисобланади.
Иккинчи гуруҳга асосан эркин иқтисодиётга эга бўлган мамлакатлар киради. Улар орасида, масалан, Қозоғистон (34-ўрин).
Учинчи гуруҳга эркин иқтисодиётга ега мамлакатлар киради. Булар Қирғизистон (78-ўрин), Россия (92-ўрин) ва бошқалардир.
Тўртинчи гуруҳда асосан эркин бўлмаган иқтисодиётга эга бўлган Ўзбекистон, Украина (127-ўрин), Тожикистон (134-ўрин) ва бошқа давлатлар.

Uzbekistan rises in the Index of Economic Freedom
Experts of the Heritage Foundation research institute have published the Index of Economic Freedom 2021. Uzbekistan is on the 108th line in it, having risen by 6 positions compared to last year.
The average score, calculated on 12 indicators, was 58.3% – an increase of 1.1 points, primarily due to an increase in the efficiency of the judicial system.
“This year, the Uzbek economy has remained largely unfree. However, in 2020, the government announced a new development strategy that includes reforms in various areas. If this is successful, Uzbekistan will be able to join the ranks of moderately free economies, ”analysts say.
Analysts point out what needs to be worked on. For example, the judiciary – although the situation has improved here, government interference and corruption are common, and bribery is widespread.
Another area that requires reforms is international trade – analysts note that tariff and non-tariff barriers greatly inhibit development, the country is not a member of the WTO.
Indicators for freedom of investment and financial independence are among the lowest among all countries (20 points). At the same time, the tax burden indicators are one of the best in the rating – 92.4 points.
Other countries
The first place is still taken by Singapore, the second by New Zealand, and the third by Australia. Switzerland and Ireland follow. The economy in these five countries is considered freedom.
The second group includes countries with a predominantly free economy. Among them, for example, Kazakhstan (34th place).
In the third group are countries with a moderately free economy. These are Kyrgyzstan (78th place), Russia (92nd place) and others.
In the fourth group, Uzbekistan, Ukraine (127th place), Tajikistan (134th place) and other countries with a predominantly unfree economy.