Ўзбекистонда 25 дан ортиқ фаолият тури бўйича монополияларни тугатиш режалаштирилган
Давлатнинг иқтисодиётга аралашувини камайтириш ва хусусий сектор учун кенг имкониятлар яратиш мақсадида мутлақ ҳуқуқларни бекор қилиш ва давлат иштирокидаги корхоналарни хусусийлаштириш йўли билан 25 дан ортиқ фаолият турида монополияга барҳам бериш режалаштирилган. Бу ҳақда 2022-2026 йилларга мўлжалланган Тараққиёт стратегияси лойиҳасида айтилган. Шу жумладан;
– 2022 йилда – 14 турдаги фаолият, жумладан, аҳоли ва ижтимоий соҳа объэктларини суюлтирилган газ билан таъминлаш бўйича хизматлар, шунингдек сертификатлаштириш хизматлари;
– 2023–2025-йилларда – 11 турдаги фаолият, жумладан, нефт маҳсулотларини сақлаш хизматлари, темир йўл транспорти соҳасида қўшимча хизматлар кўрсатиш, аэропорт ва терминал комплексларини эксплуатация қилиш, қаттиқ маиший чиқиндиларни йиғиш, ташиш, утилизатсия қилиш ва қайта ишлаш; темир йўл экспедиторлик хизматлари.

В Узбекистане планируется ликвидировать монополии в свыше 25 видах деятельности
Планируется ликвидировать монополии в свыше 25 видах деятельности за счет отмены эксклюзивных прав и приватизации компаний с государственным участием в целях сокращения вмешательства государства в экономику и создания широких возможностей для частного сектора. Об этом говорится в проекте Стратегии развития на 2022-2026 годы. В том числе;
— в 2022 году – 14 видах деятельности, включая услуги по поставке сжиженного газа населению и объектам социальной сферы, а также услуги по сертификации;
— в 2023–2025 годах – 11 видах деятельности, включая услуги по хранению нефтепродуктов, оказанию дополнительных услуг в сфере железнодорожных перевозок, эксплуатации аэровокзальных и привокзальных комплексов, сбору, перевозке, утилизации и переработке твердых бытовых отходов, железнодорожные экспедиторские услуги.