Ўзбекистон ва Покистон ўзаро манфаатли амалий ҳамкорликка интилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Покистон Ислом Республикаси тижорат вазирининг биринчи ўринбосари Муҳаммад Солиҳ Фаруқий бошчилигидаги делегация билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув чоғида инвестициявий, савдо-иқтисодий, транспорт ва логистика соҳаларида Ўзбекистон-Покистон ҳамкорлигини чуқурлаштириш масалалари муҳокама қилинди.
Хусусан, икки мамлакат ўртасида Имтиёзли савдо тўғрисидаги битим лойиҳаси юзасидан келишишни жадаллаштириш тадбирлари муҳокама қилинди.
Покистон Ислом Республикаси Бош вазирининг Ўзбекистон Республикасига ташрифи чоғида (15-16 июль 2021 йил) имзоланган Транзит ва савдо тўғрисидаги битим шартларини амалда жорий этиш бўйича “Йўл харитаси”ни ишлаб чиқиш масаласи кўриб чиқилди.
“Термиз – Мозори-Шариф – Кобул – Пешавор” транс-афғон темир йўлини қуриш лойиҳасини амалга ошириш бўйича кейинги қадамлар муҳокама қилинди.
Покистон ишбилармон делегацияларининг саноат кооперациясини чуқурлаштириш мақсадида Ўзбекистонга ташрифларини ташкил этишга келишилди.
Учрашув якунида томонлар кўриб чиқилган муносабатларнинг барча соҳаларида фаол ҳамкорликни давом эттиришга келишиб олдилар.
Покистон делегациясининг ташрифи давомида, шунингдек, Ўзбекистон Транспорт вазирлиги, Марказий Банк, Давлат божхона қўмитаси, бошқа вазирлик, идора, тармоқ бирлашмалари ва тижорат банклари раҳбарияти билан қўшимча учрашувлар ўтказилиши режалаштирилган.

A meeting was held at the Ministry of Investment and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan with a delegation of the Islamic Republic of Pakistan headed by First Deputy Minister of Commerce Muhammad Saleh Farooqi.
During the meeting, issues of deepening Uzbek-Pakistani cooperation in investment, trade, economic, transport and logistics areas were discussed.
In particular, measures were discussed to speed up the coordination of the draft Agreement on Preferential Trade between the two countries.
The issue of developing a “Roadmap” for the practical implementation of the terms of the Agreement on transit and trade, signed during the visit of the Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan to the Republic of Uzbekistan (July 15-16, 2021) was considered.
Further steps were discussed on the practical implementation of the project for the construction of the trans-Afghan railway corridor “Termez – Mazar-i-Sharif – Kabul – Peshawar”.
An agreement was reached on organizing visits of Pakistani business delegations to Uzbekistan to deepen industrial cooperation.
Following the meeting, the parties agreed to maintain active interaction in all areas of cooperation considered.
During the visit of the Pakistani delegation, additional meetings are planned with the leadership of the Ministry of Transport, the Central Bank, the State Customs Committee, other ministries, departments, industry associations and commercial banks of Uzbekistan.