Ўзбекистон Бухоро ва Хоразм вилоятларининг инвестиция салоҳиятини мустаҳкамламоқда
Ўзбекистон Бош вазири ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Хўжаев Ирландия халқаро тараққиёт ташкилоти (IDI, Ирландия) раҳбариятини қабул қилди.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги (ИТСВ) маълумотларига кўра, охирги йил мобайнида, IDI экспертлари гуруҳи Бухоро ва Хоразм вилоятларининг сармоявий салоҳиятини ривожлантириш бўйича иш олиб боришмоқда.
Компания вакиллари МИФТ ҳузуридаги Инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш маркази ва IDI ўртасида тузилган шартнома бўйича биринчи блокда бажарилган ишлар бўйича ҳисоботларни тақдим этди. Хусусан, компания томонидан Бухоро ва Хоразм вилоятларининг сармоявий салоҳиятини ривожлантириш бўйича комплекс стратегиялар ишлаб чиқилгани, тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб этиш мавзусида малака ошириш дастури бўйича вазирлик ва инвестицияларни жалб қилиш учун масъул ташкилотларнинг раҳбарияти ва ходимлари учун кундузги ва онлайн форматда ўқув курслари якунлангани таъкидланди. Машғулотларда Ирландиянинг «Инвестицияларни жалб этиш агентлиги» мутахассислари иштирок этишди.
Бухоро ва Хоразм вилоятлари ҳокимликлари кўмагида компания мутахассислари томонидан ҳудудий IDI бўлимлари ҳам очилиб, ҳар икки вилоятдаги 25 та корхонанинг инвестиция имкониятларини баҳолаш ишлари якунланди. 620 нафар инвесторга мавжуд ҳудудий имкониятлар ҳақида маълумот берилди, улардан 16 нафари ўз қизиқишини билдириб ўзаро манфаатли инвестисия лойиҳаларини амалга ошириш бўйича музокараларни бошлади. Булар ичида тиббиёт ва меҳмонхона хизматлари, озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқариш, чорвачилик, тайёр тўқимачилик маҳсулотлари, қурилиш материаллари, тиббиёт буюмлари ишлаб чиқариш ва сотиш соҳалари мавжуд.
Учрашув якунлари бўйича компания вакиллари Ўзбекистонда ўз фаолиятини давом эттиришга тайёр эканликларини билдирдилар. IDI кейинги музокаралар чоғида кўриб чиқиладиган вазирликнинг ҳудудий тузилмаларини ўзгартириш ва самарадорлигини ошириш бўйича келгусидаги фаолият концепциясини ишлаб чиқади ва тақдим этади.

Узбекистан укрепляет инвестиционный потенциал Бухарской и Хорезмской областей
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Узбекистана Жамшид Ходжаев принял руководство компании «International Development Ireland» (IDI, Ирландия).
По информации Министерства инвестиций и внешней торговли (МИВТ), группа экспертов в течение последнего года осуществляла работу по развитию инвестиционного потенциала Бухарской и Хорезмской областей.
Представители компании представили отчёты о проделанной работе по первому блоку в рамках контракта, заключенного между Центром разработки инвестиционных проектов при МИВТ и IDI. В частности, отмечено, что компанией разработаны комплексные Стратегии развития инвестиционного потенциала Бухарской и Хорезмской областей, завершено обучение по программе повышения квалификации по привлечению прямых иностранных инвестиций в очном и онлайн формате для руководства и сотрудников министерства и организаций, ответственных за сферу привлечения инвестиций. Участие в занятиях приняли эксперты Агентства привлечения инвестиций Ирландии.
Специалистами компании при содействии хокимиятов Бухарской и Хорезмской областей также открыты региональные офисы IDI, завершена оценка инвестиционных возможностей 25 компаний в обеих областях. 620 инвесторов оповещены об имеющихся региональных возможностях, 16 из них проявили интерес и начали переговоры по реализации взаимовыгодных инвестиционных проектов. Речь идет о сферах медицинского и гостиничного обслуживания, производства пищевых продуктов, животноводства, выпуска и реализации готовой текстильной продукции, строительных материалов, медицинских изделий.
По итогам встречи представители компании выразили готовность продолжить деятельность в Узбекистане. IDI будет выработана и представлена концепция дальнейшей деятельности, в том числе в направлении трансформации и повышения эффективности деятельности территориальных структур министерства, которая будет рассмотрена в ходе последующих переговоров.