Узбекистан ГТЛ компанияси ўзининг водород ишлаб чиқаришини йўлга қўйди
Узбекистан ГТЛ заводида водород ишлаб чиқариш блоки ишга туширилди, деб хабар қилмоқда Энергетика вазирлиги матбуот хизмати .
Завод тўлиқ ишга туширилгач, завод ҳар йили 300 миллион куб метргача водород олиш имкониятига эга бўлади. Олинган ҳажм синтетик мой ва ёқилғи ишлаб чиқаришда қўлланилади.
Аввал хабар қилинганидек , Узбекистан ГТЛ 307 минг тонна самолёт ёқилғиси, 724 минг тонна дизел ёқилғиси, 437 минг тонна нафта, 53 минг тонна суюлтирилган газ ишлаб чиқариш имкониятига эга бўлади. Ҳозирги вақтда энг кўп талаб қилинадиган маҳсулотларни ишлаб чиқариш ҳажмини динамик равишда ошириш мумкин.
Қайд этилишича, ГТЛ ёқилғиси ишлатилганда анъанавий ёқилғига нисбатан атмосфера чиқиндиларини 40 фоизга камроқ ҳосил қилади. Бунинг ҳисобидан йиллик чиқиндилар 13,5 минг тоннага камаяди.
Президент Шавкат Мирзиёев завод ва Шўртан ГКК негизида Ўзбекистонда биринчи газ-кимё кластерини ташкил этиш бўйича топшириқ берди . Бу ерда турли хил маҳсулотлар – синтетик мойлар ва алкилбензолдан тортиб полиетилен ва полипропиленгача бўлган маҳсулотлар ишлаб чиқариш йўлга қўйилади.
2025-йилга бориб ишлаб чиқариш ҳажмини 6 баробарга – 1,8 миллиард долларгача ошириш режалаштирилган.Кластерда фойдаланиладиган хомашё қийматининг ҳар 1 долларига 10 доллар қўшилган қиймат тўғри келади.

Uzbekistan GTL наладил собственное производство водорода
На заводе Uzbekistan GTL заработала установка по производству водорода, передаёт пресс-служба Минэнерго.
После полного ввода установки в эксплуатацию завод сможет получать до 300 млн кубометров водорода ежегодно. Полученный объём будет использоваться в производстве синтетической нефти и топлива.
Как сообщалось ранее, Uzbekistan GTL сможет производить 307 тыс. тонн авиакеросина, 724 тыс. тонн дизельного топлива, 437 тыс. тонн нафты, 53 тыс. тонн сжиженного газа. Объём производства самой востребованной на данный момент продукции можно нарастить динамически.
Отмечается, что GTL-топливо при использовании создаёт на 40% меньше атмосферных выбросов по сравнению с традиционным. Ежегодные выбросы благодаря этому сократятся на 13,5 тыс. тонн.
Президент Шавкат Мирзиёев поручил создать на базе завода и Шуртанского ГХК первый в Узбекистане газохимический кластер. В нём наладят выпуск самой разной продукции — от синтетических масел и алкилбензола до полиэтилена и полипропилена.
К 2025 году планируется увеличить объём производства в 6 раз — до $1,8 млрд. На каждый $1 стоимости сырья, используемого кластером, придётся $10 добавленной стоимости.