Oʻzbekiston-Xitoy (Hubei)-biznes forumi: Savdo va Investitsiyani rivojlantirish
2024 yilning 15 may kuni Toshkent shahrida Xitoy (Hubei)-O‘zbekiston Savdo va Investitsiya Forumi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda 100 dan ortiq ishbilarmon doiralar vakillari, vazirlik va idoralar rahbarlari, ekspertlar ishtirokida joriy hamkorlikning dolzarb masalalari muhokama qilindi, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish va savdo aloqalarini kengaytirishning yangi istiqbolli yo‘nalishlari belgilandi.
Forumda O‘zbekiston Respublikasi  Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi huzuridagi Xorijiy investitsiyalarini jalb etish agentligi Direktor vazifasini bajaruvchi O. Elmuratov, CCPIT Hubei bosh kotibi Yu Jiazhu hamda CCPIT Hubei vitse-prezidenti Shi Minghui ishtirok etdi. Tadbirda ishtirokchilar uzoq muddatli munosabatlarni yanada mustahkamlash va ikki mamlakat ishbilarmon doiralarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga qat’iy tayyorligini bildirdilar.
Forumning muhim jihatlaridan biri O‘zbekistonning investitsiyaviy salohiyatiga bag‘ishlangan taqdimot bo‘ldi. Agentlik rahbari ishtirokchilarni o‘zaro manfaatli hamkorlik qilish va O‘zbekiston iqtisodiyotining turli sohalariga sarmoya kiritish uchun keng imkoniyatlar bilan batafsil tanishtirdi.
Forum davomida investitsiya loyihalari taqdimoti boʻlib oʻtdi, shuningdek, “B2B” va “G2B” formatlarida uchrashuvlar tashkil etildi, unda ishtirokchilar qoʻshma korxonalar tashkil etish va oʻzaro manfaatli savdo shartnomalarini tuzishning amaliy jihatlarini batafsil muhokama qilishga muvaffaq boʻldi.
Forum yakunlari bo‘yicha faol muhokamalar va Xitoy va O‘zbekiston ishbilarmon doiralari vakillari o‘rtasida aloqa o‘rnatish bilan yakunlandi.

On May 15, 2024, the China (Hubei)-Uzbekistan Trade and Investment Forum was held in Tashkent. The event, attended by more than 100 representatives from business circles, heads of ministries and departments, and experts, discussed current issues of cooperation, identified new promising areas for joint projects and expanding trade relations.
The forum was attended by O. Elmuratov, Acting Director of the Agency for Attracting Foreign Investments under the Ministry of Investments, Industry, and Trade of the Republic of Uzbekistan, Yu Jiazhu, Secretary General of CCPIT Hubei, and Shi Minghui, Vice President of CCPIT Hubei. Participants expressed their firm readiness to further strengthen long-term relations and comprehensively support the business communities of both countries.
One of the key aspects of the forum was a presentation on Uzbekistan’s investment potential. The head of the agency detailed the wide opportunities for mutually beneficial cooperation and investment in various sectors of Uzbekistan’s economy.
During the forum, presentations of investment projects were held, as well as meetings in “B2B” and “G2B” formats, where participants successfully discussed practical aspects of establishing joint ventures and concluding mutually beneficial trade agreements.
The forum concluded with active discussions and the establishment of contacts between representatives of the business communities of China and Uzbekistan.