Ўзбекистон ва Қирғизистонни “миллионлаб” сармоялар боғлайди
Жамғарманинг устав капитали ҳали ҳам 50 миллион долларни ташкил этади, бироқ мамлакатлар бу билан чекланиб қолмайди.
Ўзбекистон ва Қирғизистон қўшма сармоя жамғармасини туздилар.
Устав капитали 50 миллион долларни ташкил этади, бироқ томонлар уни 200 миллион долларга оширишни режалаштирмоқда.
Икки давлат ҳукуматлари ўртасидаги келишув 11-март куни Тошкентда имзоланди. Энди бу ташаббус Ўзбекистон ва Қирғизистон раҳбарлари – Шавкат Мирзиёев ва Садир Жапаров томонидан маъқулланди.
Аввалроқ жамғарма икки давлат ўртасидаги “ҳамкорликни ривожлантириш катализатори”га айланиши таъкидланган эди.
Гап кўп соҳалар ҳақида бормоқда – биринчи навбатда, бу агросаноат мажмуаси, тикув-тўқимачилик, ишлаб чиқариш, савдо, тадбиркорлик.
Жапаровга кўра, бу Ўзбекистон ва Қирғизистон фойдаланиши керак бўлган “ўсиш нуқтаси”.
Сўнгги йилларда республикалар ўртасидаги муносабатлар сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилди – мамлакатлар умумий чегаралар масаласи устида фаол ишламоқда, мудофаа ва бошқа соҳаларда ўзаро ҳамкорлик қилмоқда.
2020-йил декабр ойида Қирғизистон ва Ўзбекистон саноат кооперацияси соҳасида ҳамкорликни кенгайтириш ва чуқурлаштириш бўйича “Йўл харитаси”ни имзолаган эди.

Узбекистан и Кыргызстан свяжут инвестиции «на миллионы»
Уставной капитал составляет 50 миллионов долларов, но стороны планирует довести его до 200 миллионов долларов.
Соглашение между правительствами обеих стран было подписано 11 марта в Ташкенте. Теперь же инициативу утвердили лидеры Узбекистана и Кыргызстана — Шавкат Мирзиёев и Садыр Жапаров.
Ранее отмечалось, что фонд станет «катализатором развития сотрудничества» между обеими странами.
Речь идет о многих сферах — прежде всего, это агропромышленный комплекс, швейная и текстильная, обрабатывающая промышленность, торговля, предпринимательство.
По словам Жапарова, «это та точка роста», которой Узбекистан и Кыргызстан должны воспользоваться.
За последние годы отношения между республиками вышли на качественно новый уровень — страны активно прорабатывают вопрос общих границ, взаимодействуют в оборонной и других сферах.
В декабре 2020 года Кыргызстан и Узбекистан подписали дорожную карту по расширению и углублению сотрудничества в сфере промышленной кооперации.