Ўзбекистон ва Венгрия: саноат кооперациясини ривожлантиришга қаратилган 37 та инвестиция лойиҳасини амалга ошириш бошланди
27 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков билан Венгрия ташқи иқтисодий алоқалар ва ташқи ишлар вазири П.Сийярто ўртасида видеоконференция шаклида музокаралар бўлиб ўтди.
Томонлар икки мамлакатдаги жорий эпидемиологик вазият ва коронавирус инфекцияси тарқалишининг олдини олиш бўйича кўрилаётган чоралар тўғрисида фикр алмашдилар, шунингдек, Ўзбекистон-Венгрия шериклигининг кун тартибидаги долзарб масалалари ва уни устувор йўналишларда кенгайтириш истиқболларини муҳокама қилдилар.
Юқори қўшимча қийматга эга маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича қўшма корхоналар яратишга йўналтирилган инвестициявий ҳамкорликнинг салоҳиятли йўналишлари муҳокама қилинди ва саноат кооперациясини янада чуқурлаштириш учун устувор вазифалар қайд этилди.
Ҳозирги вақтда Венгрия шериклари билан қишлоқ хўжалиги, чорвачилик, паррандачилик, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш, шунингдек, тўқимачилик, фармацевтика ва озиқ-овқатни ишлаб чиқариш соҳаларида саноат кооперациясининг 37та инвестициявий лойиҳалари амалга оширилиши бошлаб юборилган.
Шу нуқтаи назардан томонлар икки мамлакат ишбилармон доиралари вакиллари ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш ва кенгайтириш учун платформа сифатида Ўзбекистон-Венгрия ишбилармонлар Кенгашини ташкил этиш тўғрисидаги битимни тезкор равишда имзолаш имкониятини кўриб чиқишга келишиб олдилар.
Жорий йилнинг 10 ойи якунлари бўйича Ўзбекистон ва Венгрия ўртасидаги савдо айланмаси ҳажмини сезиларли даражада ошириш имконини берган ўзаро савдодаги ижобий тенденциялар қайд этилди. Шу нуқтаи назардан икки томонлама савдони янада кенгайтириш, унинг диверсификацияси ва мувозанатини таъминлаш, жумладан, ўзаро савдо миссияларини ташкил этиш, савдо уйларини очиш ва ҳар икки мамлакатда ўзбек ва венгер ишлаб чиқарувчилари маҳсулотларининг кўргазмаларини ташкил этиш бўйича аниқ чора-тадбирлар кўриб чиқилди.
Шунингдек, томонлар кейинги йиғилиши 2021 йил январь ойида Будапешт шаҳрида ўтказилиши режалаштирилган Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Венгрия Ҳукуматлараро комиссиясининг фаолиятини ривожлантиришга қаратилган кейинги қадамларни муҳокама қилдилар.
Алоҳида тартибда илм-фан ва таълим соҳасидаги ўзаро алоқалар масалаларига тўхталиб ўтилди – Венгриянинг Дебрецен университети филиалини Ўзбекистонда очиш бўйича ишлаб чиқилаётган битимнинг амалий аҳамияти қайд этилди. Келгусидаги ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилиш учун Венгриянинг Дебрецен университети раҳбариятининг Ўзбекистонга ташрифини ташкил этиш тўғрисида келишувга эришилди.
Музокаралар якунида юзага келаётган масалаларни зудлик билан ҳал қилишга ва қўшма ташаббусларни амалга оширишда ўзаро ёрдам беришга имкон берадиган ўзаро манфаатли соҳалар доирасидаги мунтазам мулоқотни ривожлантириш тўғрисида келишувга эришилди.

Узбекистан и Венгрия: начата реализация 37 инвестпроектов, направленных на развитие промышленной кооперации
В формате видеоконференции 27 ноября состоялись переговоры заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с министром внешнеэкономических связей и иностранных дел Венгрии П.Сийярто.
Стороны обменялись мнениями о текущей эпидемиологической ситуации в двух странах и мерах, предпринимаемых по предупреждению распространения коронавирусной инфекции, а также обсудили актуальные вопросы повестки узбекско-венгерского партнерства и перспективы его расширения в приоритетных направлениях.
Были обсуждены потенциальные направления инвестиционного сотрудничества, направленного на создание совместных предприятий по производству продукции с высокой добавленной стоимостью и отмечены приоритетные задачи для дальнейшего углубления промышленной кооперации.
В настоящее время с венгерскими партнерами начата реализация 37 инвестиционных проектов промышленной кооперации в сферах сельского хозяйства, животноводства, птицеводства, переработки сельскохозяйственной продукции, а также текстильной, фармацевтической и пищевой отраслях.
В данном ключе стороны договорились рассмотреть возможность  скорейшего подписания соглашения о создании Узбекско–Венгерского делового Совета в качестве платформы для укрепления и расширения  связей между представителями деловых кругов двух стран.
Были отмечены позитивные тенденции во взаимной торговле, позволившие существенно нарастить объемы товарооборота между Узбекистаном и Венгрией по итогам 10 месяцев текущего года. В данном ключе были рассмотрены конкретные меры по дальнейшему расширению двусторонней торговли, обеспечению ее диверсифицированности и сбалансированности, в том числе путем организации взаимных торговых миссий, открытия торговых домов и организации выставок продукции узбекских и венгерских производителей в обеих странах.
Также стороны обсудили дальнейшие шаги, направленные на активизацию деятельности Узбекско-Венгерской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству, следующее заседание которой планируется провести в январе 2021 года в г.Будапеште.
В отдельном порядке были затронуты вопросы взаимодействия в научно-образовательной сфере – было отмечено практическое значение прорабатываемого соглашения об открытии филиала Дебреценского университета Венгрии в Узбекистане. Достигнута договоренность об организации визита руководства Дебреценского университета Венгрии в Узбекистан для обсуждения вопросов дальнейшего сотрудничества.
По итогам переговоров достигнута договоренность о развитии регулярного диалога в рамках направлений, представляющих взаимный интерес, что позволит оперативно решать возникающие вопросы и оказывать взаимное содействие в реализации совместных инициатив.