Ўзбекистон ва Бразилия ҳамкорликни кенгайтиришнинг муҳим истиқболларини кўрмоқда
Жорий йилнинг 21 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзаков Бразилия Федератив Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Родриго Соаресни қабул қилди.
Мулоқот чоғида ўзаро муносабатларнинг ривожланиши ва уни устувор йўналишларда кенгайтириш истиқболлари кўриб чиқилди. Халқаро платформалар ва ташкилотлар доирасида икки ва кўп томонлама форматдаги ҳамкорликни ривожлантиришдан ўзаро манфаатдорлик билдирилди.
Инвестициявий ва савдо-иқтисодий шерикликни чуқурлаштириш масалалари атрофлича муҳокама қилинди. Турли соҳаларда, жумладан, фойдали қазилмаларни қазиб олиш ва қайта ишлаш, ўғитлар ва бошқа кимёвий маҳсулотлар ишлаб чиқариш, чорвачилик ва паррандачилик, шунингдек, соя, маккажўхори ва шакарқамиш етиштириш ва қайта ишлаш соҳаларида саноат кооперациясини йўлга қўйиш истиқболлари қайд этилди. Икки мамлакат ишбилармон доиралари ўртасида тўғридан-тўғри ва доимий мулоқотни йўлга қўйиш, жумладан, ўзаро бизнес-миссиялар ва тармоқ кўргазмаларини ташкил қилиш бўйича аниқ чора-тадбирлар кўриб чиқилди.
Бу, ўз навбатида, ўзаро савдони кўпайтириш йўналишидаги муваффақиятларнинг ривожланишига ҳам хизмат қилади. Шундай қилиб, 2021 йил якунларига кўра, Ўзбекистон ва Бразилия ўртасидаги товар айланмаси ўтган йилга нисбатан қарийб 4 баробар ошди ва жорий йилнинг январь-май ойларида ўтган йилнинг шу даврига нисбатан ўсиш 40 фоизга тенг бўлди. Ўзаро савдони янада кўпайтириш ва диверсификация қилиш бўйича таклифлар ишлаб чиқишга келишилди.
Икки томонлама ҳамкорлик кун тартибидаги бошқа аҳамиятга эга масалалар, жумладан, туризм, таълим соҳасидаги ҳамкорлик ва Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиши юзасидан фикр алмашилгач, эришилган келишувларни илгари суриш ва амалга ошириш бўйича навбатдаги тадбирлар тўғрисида келишиб олинди.

Узбекистан и Бразилия видят значительные перспективы для расширения партнерства
21 июня текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Сардор Умурзаков принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Федеративной Республики Бразилия в Республике Узбекистан с резиденцией в г.Москве Родриго Соареса.
В ходе диалога был рассмотрен ход текущего взаимного сотрудничества и перспективы его расширения в приоритетных направлениях. Выражена обоюдная заинтересованность к развитию взаимодействия в двустороннем и многостороннем форматах в рамках международных платформ и организаций.
Были предметно обсуждены вопросы углубления инвестиционного и торгово-экономического партнерства. Отмечены значительные перспективы для налаживания промышленного сотрудничества в различных секторах, включая добычу и переработку полезных ископаемых, производство удобрений и другой химической продукции, животноводство и птицеводство, а также выращивание и переработку соевых бобов, кукурузы и сахарного тростника. Рассмотрены конкретные меры по налаживанию прямого и регулярного диалога между деловыми кругами двух стран, включая организацию взаимных бизнес-миссий и отраслевых выставок.
Это, в свою очередь, также будет способствовать развитию успеха в направлении наращивания взаимной торговли. Так, по итогам 2021 года товарооборот между Узбекистаном и Бразилией вырос почти в 4 раза по отношению к предыдущему году, а в период с января по май текущего года рост составил порядка 40 процентов по отношению к аналогичному периоду прошлого года. Достигнута договоренность о выработке предложений по дальнейшему наращиванию и диверсификации взаимной торговли.
Обменявшись мнениями по другим не менее важным вопросам повестки двустороннего сотрудничества, включающим в себя взаимодействие в области туризма, образования и вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию, стороны по итогам встречи согласовали дальнейшие шаги по продвижению и реализации достигнутых договоренностей.