Ўзбекистон-Қувайт ҳамкорлигини кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 2 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Хорижий инвестицияларни жалб этиш агентлигида Ўзбекистон Республикаси ҳамда Қувайт Амирлиги билан икки томонлама ҳамкорлик ва ташқи савдо алоқаларини янада ривожлантириш ҳамда инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш масалалари бўйича Агентлик директори Улуғбек Касимходжаев ва Қувайт Амирлигининг Тошкентдаги элчиси Аҳмад Ҳолид Абдулла ал-Жийрон ўртасида учрашув ўтказилди. Учрашув давомида, ташқи савдо алоқаларини ривожлантириш ва инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш, инвестицион муҳит ва инвесторлар учун яратилган имкониятлар бўйича тегишли маълумотлар алмашилди.
Шунингдек, Агентлик раҳбари Аҳмад Ҳолид Абдулла ал-Жийронга ўз миннатдорчилигини билдириб, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Агентлик фаолияти, жорий этилаётган янги тизим асосида яралган “Лойиҳа гуруҳлари” ва амалга оширилган ислоҳотлар тўғрисида маълумотлар бериб ўтди ҳамда Қувайт Амирлиги билан ёқилғи-энергетика, электротехника, фармацевтика, текстиль, туризм ва қишлоқ хўжалиги соҳаларида лойиҳаларни ҳамкорликда амалга оширишни таклиф этди ва бунда Агентлик қувайтлик сармоядорларни қўллаб-қувватлашга тайёрлигини маълум қилди.
Шу билан бирга, элчи жаноблари ҳозирда нефть маҳсулоти нархи кескин кўтарилгани Қувайт Амирлиги иқтисодиётига ўз таъсирини кўрсатганини билдириб, қувайтлик йирик сармоядор компаниялар янги бозор қидираётганлиги ва бу ўринда Марказий Осиё давлатлари орасида Ўзбекистон жадал ривожланиб келаётган барқарор давлат эканлиги сабабли, қизиқиш билдириб турганликларини маълум қилиб, қишлоқ хўжалиги ва чорвачилик соҳаларига алоҳида этибор қаратди ва икки томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш учун Қувайтнинг йирик компаниялари билан ўзаро бизнес форумлар, конференциялар ва роуд шоуларни ташкиллаштириш, Қувайтда Ўзбекистонда ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар кўргазмасини ташкиллаштириш, Ўзбекистоннинг инвестицион салоҳияти тўғрисида тақдимотлар ўтказишни, шунингдек қувайтлик сармоядорларни Ўзбекистонга ташрифларини ташкиллаштиришни таклиф қилди.

Обсуждены вопросы расширения узбекско-кувейтского сотрудничества
2 июня текущего года, в Aгентстве по привлечению иностранных инвестиций при Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан состоялась встреча директора агентства Улугбека Касимходжаева с послом Эмирата Кувейта Аҳмад Ҳолид Абдулла ал-Жийрон по дальнейшему развитию двустороннего сотрудничества и внешнеторговых связей с Республикой Узбекистан и эмиратом Кувейт. В ходе встречи состоялся обмен соответствующей информацией о развитии внешнеторговых связей и реализации инвестиционных проектов, инвестиционном климате и возможностях, созданных для инвесторов.
Также, Директор агентства выразил свою благодарность Ахмеду Холиду Абдулле аль-Джийрону и предоставил информацию о Министерстве инвестиций и внешней торговли, деятельности агентства, внедряемой новой системе, созданых для этого «Проектных груп» и проводимых реформах, а также предложил совместную реализацию проектов с эмиратом Кувейт в области энергетики, электротехники, фармацевтики, текстиля, туризма и сельского хозяйства, и сказал, что агентство готово поддержать кувейтских инвесторов.
Посол заявил, что цены на нефть резко выросли и это повлияло на экономику Эмирата Кувейт, в результате этого крупные кувейтские компании ищут новые рынки сбыта. Также было отмечено, что среди стран Центральной Азии, Кувейт заинтересован в Узбекистане потому что это динамично развивающаяся и стабильная страна. В ходе беседы особое внимание было уделено сельскому хозяйству и животноводству, В целях дальнейшего развития двустороннего сотрудничества Ахмед Холид Абдулла Аль-Джийрон предложил организовать взаимные бизнес-форумы, конференции и круглые столы с крупными компаниями Кувейта, организовать выставку продукции, произведенной в Кувейте, в Узбекистане, провести презентации об инвестиционном потенциале Узбекистана, а также организовать визиты Кувейта инвесторы в Узбекистан.