UNIDO Ўзбекистонни тўқимачилик ва тикувчилик саноатини модернизация қилишда қўллаб-қувватлайди
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Саноатни ривожлантириш ташкилоти (UNIDO) Ўзбекистонда тўқимачилик ва тикувчилик саноатини барқарор модернизация қилиш лойиҳасини ишлаб чиқади.
Бу ҳақда UNIDOнинг алоқа бўйича ходими Чарльз Артур маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, дастлабки бюджети 2 миллион доллар бўлган лойиҳа ишлаб чиқилмоқда.
«У тўқимачилик ва тикувчилик саноатининг маҳаллий ва экспорт бозорларига чиқиш имкониятини яхшилашга қаратилган. Хусусан, ишлаб чиқариш корхоналарининг маҳсулдорлиги, рақобатбардошлиги ва жамоавий экспорт салоҳиятини мустаҳкамлаш, шунингдек, брендинг, маркетинг ва савдо бўйича инновацион ёндашув ва методологияларни илгари суради. маҳсулот дизайни «, деди Чарльз Артур.
Унинг таъкидлашича, лойиҳада UNIDOнинг “Рақобатбардошлик ва барқарор ўсиш учун брендинг” техник модули қўлланилади, унинг мақсади корхоналарнинг тажриба гуруҳи учун инновацион, юқори сифатли ва янги бозор бўшлиқларига кириш имкониятларини кучайтириш мақсадида бренд яратиш, халқаро стандартларга мос ноёб маҳсулотлар.
“2020-йил декабр ойида имзоланган қўшма декларацияда UNIDO ва Ўзбекистон Иқтисодий ривожланиш ва қашшоқликни қисқартириш вазирлиги турли йўналишлар, жумладан, яшил саноат, айланма иқтисодиёт, қайта тикланадиган энергия ва энергия самарадорлиги, агросаноат кластерлари ва бошқа соҳаларда ҳамкорликни ривожлантириш мажбуриятини олади. енгил саноатни модернизация қилиш.Ҳозиргача UNIDO қўшма декларацияни амалга оширишни қўллаб-қувватлаш учун иккита лойиҳа ишлаб чиқди”, – деди UNIDO вакили.
Ўзбекистон Иқтисодий ривожланиш ва қашшоқликни қисқартириш вазири Жамшид Қўчқоров ҳамда UNIDO бош директори Ли Ёнг томонидан дастлабки тўрт йиллик (2020-2024-йиллар) қўшма декларация имзоланди.
UNIDO “Ўзбекистон Республикасининг 2030-йилгача саноатни ривожлантириш стратегияси”ни амалга оширишга ҳисса қўшиш мақсадида тадқиқот ва таҳлилларни ҳам олиб боради.

ЮНИДО поддержит Узбекистан в модернизации текстильной и швейной промышленности
Организация Объединенных Наций по промышленному развитию (ЮНИДО) разработает проект по устойчивой модернизации текстильной и швейной промышленности Узбекистана.
Об этом сообщил сотрудник по вопросам коммуникации ЮНИДО Чарльз Артур.
По его словам, проект с предварительным бюджетом в два миллиона долларов находится на стадии разработки.
«Он будет нацелен на улучшение доступа к местным и экспортным рынкам для текстильной и швейной промышленности. В частности, это укрепит производительность, конкурентоспособность и коллективный экспортный потенциал производственных компаний, а также поспособствует применению инновационных подходов и методологии для брендинга, маркетинга и дизайна продукции», — сказал Чарльз Артур.
Он отметил, что в проекте будет использован технический модуль ЮНИДО «Брендинг для конкурентоспособности и устойчивого роста», который направлен на создание бренда для пилотной группы предприятий с целью укрепления их потенциала для выхода на новые рыночные ниши с инновационными, высококачественными и уникальными продуктами, соответствующими международным стандартам.
«В совместной декларации, подписанной в декабре 2020 года, ЮНИДО и министерство экономического развития и сокращения бедности Узбекистана обязуются развивать сотрудничество в различных областях, включая «зеленую» промышленность, экономику замкнутого цикла, возобновляемые источники энергии и энергоэффективность, агропромышленные кластеры и модернизацию легкой промышленности. На данный момент ЮНИДО разработала два проекта для поддержки реализации совместной декларации», — сказал представитель ЮНИДО.
Совместная декларация была подписана министром экономического развития и сокращения бедности Узбекистана Джамшидом Кучкаровым и тогдашним генеральным директором ЮНИДО Ли Йонгом на первоначальный четырехлетний период (2020–2024 годы).
ЮНИДО также проводит исследования и анализ для внесения вклада в реализацию «Стратегии промышленного развития Республики Узбекистан до 2030 года».