Жаҳон банки Ўзбекистон иқтисодиётининг ўсишини башорат қилмоқда
Жаҳон банки “Жаҳон иқтисодиёти истиқболлари” ҳисоботини тайёрлади, унга кўра, Ўзбекистон яқин икки йил ичида иқтисодий ўсиш бўйича Марказий Осиёнинг барча давлатларидан ўзиб кетади.
Прогнозга кўра, агар давом этаётган CОВИД-19 пандемияси ва янги штаммларнинг тарқалиши фонида Европа ва Марказий Осиё мамлакатларида иқтисодий ўсиш суръатларининг умумий секинлашиши кутилса, бу тендентсия Ўзбекистонга таъсир қилмайди.
Жаҳон банки экспертлари республика учун иқтисодий ўсишни башорат қилмоқдалар: 2022 йилда у 5,6 фоиз, 2023 йилда эса 5,8 фоиз бўлиши керак.
Ўзбекистон минтақада қандай етакчи бўлишини Sputnik мухбири иқтисодиёт соҳасидаги мутахассислардан билиб олди.

Всемирный банк прогнозирует рост экономики Узбекистана
Всемирный банк опубликовал отчет «Перспективы мировой экономики», согласно которому Узбекистан в ближайшие два года обгонит все страны Центральной Азии по росту экономики.
По прогнозу, если в странах Европы и Центральной Азии ожидается общее снижение темпов роста экономики на фоне продолжающейся пандемии COVID-19 и распространения новых штаммов, Узбекистана эта тенденция не коснется.
Эксперты Всемирного банка предрекают республике экономический рост: в 2022 году он должен составить 5,6%, а в 2023 — 5,8%.
За счет чего Узбекистан станет лидером региона, корреспондент Sputnik выяснял у экспертов в области экономики.