Нур-Cултонда Ўзбекистон-Қозоғистон бизнес-форуми ва Ўзбекистон-Қозоғистон Ишбилармонлар кенгашининг 4-йиғилиши бўлиб ўтди
Нур-Cултон шаҳрида (Қозоғистон) Ўзбекистон-Қозоғистон бизнес-форуми ва Ўзбекистон-Қозоғистон ишбилармонлар Кенгашининг кенгайтирилган йиғилиши бўлиб ўтди. Тадбирда икки мамлакатнинг асосий вазирликлари, идоралари, тармоқ бирлашмалари, савдо-саноат палаталари, холдинг компаниялари раҳбарлари ва ишбилармон доиралари вакиллари иштирок этди.
Очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков ҳамда Қозоғистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Р.Скляр иштирок этди. Делегациялар раҳбарлари икки мамлакат ўртасидаги серқирра ҳамкорликнинг стратегик моҳиятини қайд этиб, бу борада ишбилармон доираларнинг фаол ҳамкорлиги муҳим ўрин тутишини таъкидладилар.
Икки мамлакат ҳукуматларининг Ўзбекистон ва Қозоғистон ишбилармонлари ўртасида қўшма инвестициявий лойиҳаларни амалга ошириш ва икки томонлама савдони фаоллаштириш борасида бевосита ҳамкорлик ўрнатиш учун қулай шарт-шароитлар яратиш бўйича ҳамкорлик қилишга тайёрлиги қайд этилди. Бу борада аллақачон иш олиб борилмоқда. Жумладан, мавжуд тариф ва нотариф тўсиқларни бартараф этиш бўйича аниқ чора-тадбирларни, қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат маҳсулотларини мунтазам етказиб беришни таъминлаш мақсадида қўшма улгуржи савдо марказларини ташкил қилишни ҳамда бошқа ташаббусларни ўз ичига олган ўзаро товар айланмасини ошириш бўйича қўшма  “Йўл харитаси” тасдиқлаш учун тайёрланди.
Икки мамлакат ишлаб чиқарувчилари ўртасида саноат ҳамкорлигини йўлга қўйиш ва шу орқали Ўзбекистон ва Қозоғистон иқтисодиётларининг қиёсий устуворликларини ҳисобга олган ҳолда узлуксиз қўшилган қиймат занжирларини шакллантиришнинг кенг истиқболлари қайд этилди. Бу борадаги ҳамкорликка аниқ мисоллар келтирилди. Хусусан, ҳозирги кунда икки мамлакат ҳудудида тўқимачилик, автомобилсозлик, фойдали қазилмаларни қазиб олиш, қурилиш ва бошқа соҳалардаги қатор корхоналар муваффақиятли ишга туширилди. Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасида саноат кооперациясини кенгайтириш ва чуқурлаштириш бўйича алоҳида “Йўл харитаси”ни амалга оширишда ҳам ютуқларга эришилди. Бу йўналишдаги ҳамкорликни ривожлантириш, жумладан, янги истиқболли лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва тадбиркорларни биргаликда бизнес ҳамкорликка жалб этишга ўзаро интилиш борлиги билдирилди.
Шу нуқтаи назардан, янги ташаббус – икки мамлакатнинг чегара ҳудудида Халқаро саноат кооперацияси маркази ташкил қилиниши алоҳида қайд этилди. Марказ зарур ишлаб чиқариш инфратузилмаси билан жиҳозланади. Унинг резидентлари ўзбекистонлик ва қозоғистонлик тадбиркорларини қўшма саноат корхоналарини ташкил этишга жалб қиладиган бир қатор имтиёз ва преференцияларга эга бўлади.
Форум давомида икки мамлакатнинг вазирлик, идора, тармоқ бирлашмалари ва ҳудудий бошқармалари раҳбарлари, шунингдек, бизнес вакиллари томонидан тақдимотлар ўтказилди. Унда ҳамкорлик салоҳияти батафсил очиб берилди ва келгусида ишлаб чиқиш учун истиқболли лойиҳалар тақдим қилинди. “G2B” ва “B2B” музокараларида ҳамкорликнинг амалий жиҳатлари ҳамда қўшма лойиҳаларни ҳаётга татбиқ қилишни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш механизмлари муҳокама қилинди.
Тадбирлар якунида икки мамлакат Бош вазирлари ўринбосарлари Ўзбекистон билан Қозоғистон ўртасидаги иқтисодий ҳамкорликни янада кенгайтириш, мустаҳкам ишбилармонлик алоқаларини ўрнатиш ва қўшма лойиҳа ва ташаббусларни амалга оширишда тадбиркорларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга содлиқлигини билдирдилар.
Форум якунида умумий қиймати 5,9 миллиард долларга тенг бўлган қўшма лойиҳа ва ташаббусларни амалга ошириш бўйича савдо шартномалари ва икки томонлама битимлар имзоланди.

The Uzbek-Kazakh Business Forum and the 4th meeting of the Uzbek-Kazakh Business Council were held in Nur-Sultan
The Uzbek-Kazakh Business Forum and an extended meeting of the Uzbek-Kazakh Business Council were held in Nur-Sultan city (Kazakhstan). The events were attended by heads of key ministries, agencies, industry associations, chambers of commerce and industry, holding companies, and representatives of the business community of the two countries.
Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan S.Umurzakov and Deputy Prime Minister of the Republic of Kazakhstan R.Sklyar spoke at the opening ceremony. The heads of delegations noted the strategic nature of multifaceted cooperation between the two countries and emphasized the role of active interaction between business circles in this context.
The two governments expressed readiness to work together to create favorable conditions for direct cooperation between Uzbek and Kazakh entrepreneurs, implying the implementation of joint investment projects and activation of bilateral trade. Work in this direction is already underway: a joint “road map” for increasing mutual trade turnover has been prepared for approval, which includes specific measures on elimination of existing tariff and non-tariff barriers, creation of joint wholesale and distribution centers to organize a systematic supply of agricultural and food products and other initiatives.
Broad prospects for establishing industrial cooperation between producers of the two countries and the formation of continuous value chains, taking into account the comparative advantages of the economies of Uzbekistan and Kazakhstan were noted. Concrete examples of cooperation in this area were given – currently, a number of enterprises in the textile, automotive, mining, construction, and other industries have been successfully launched on the territory of the two countries. Certain progress has been made in the implementation of a separate “Roadmap” for the expansion and deepening of industrial cooperation between Uzbekistan and Kazakhstan. Mutual intentions to develop cooperation in this direction – to develop new promising projects and joint efforts to attract entrepreneurs to business cooperation were expressed.
In this context, a new initiative – the establishment of the International Center for Industrial Cooperation in the border territory of the two countries – was highlighted. The center will be equipped with the necessary production infrastructure, and its residents will receive a number of benefits and preferences, which will more effectively attract Uzbek and Kazakh entrepreneurs to create joint industrial enterprises.
During the forum, presentations were made by heads of ministries, agencies, industry associations, regional administrations as well as business representatives of the two countries, in which the potential for cooperation was revealed in detail and promising projects were presented for further elaboration. Practical aspects of cooperation, as well as mechanisms of state support for the implementation of joint projects, were discussed during the “G2B” and “B2B” negotiations.
At the end of the events, the Deputy Prime Ministers of the two countries expressed their commitment to further strengthen economic cooperation between Uzbekistan and Kazakhstan, establish strong business contacts, and provide comprehensive support to entrepreneurs in the implementation of joint projects and initiatives.
As a result of the forum, trade contracts and bilateral agreements on the implementation of joint projects and initiatives totaling $5.9 billion were signed.