Ўзбекистоннинг Марказий Осиё давлатлари биланг ташқи савдодаги улуши 15,4 фоизга кўпайди
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази Ўзбекистоннинг Марказий Осиё давлатлари билан савдо айланмасида юз берган ўзгаришларни таҳлил қилди. Жорий йилнинг январь-август ойлари давомида ўтказилган таҳлилларга кўра,Марказий Осиё давлатларининг ташқи савдодаги улуши 3,9 млрд долларни ташкил этиб, 15,4 фоизга кўпайди.
Эътиборлиси, жорий йилнинг январь-август ойлари якуни билан Ўзбекистонинг Қозоғистон билан ташқи савдо айланмаси 2 482,7 млн. долларни ташкил этиб, экспорт ҳажми 736,7 млн. долларга, импорт ҳажми эса 1 746,0 млн долларга, Қирғизистон билан ташқи савдо айланмаси 598,9 млн. долларни ташкил этиб, экспорт ҳажми 490,2 млн. долларга, импорт ҳажми эса 108,7 млн долларга етди.
Шунингдек, Туркманистон билан ташқи савдо айланмаси 418,1 млн. долларни, экспорт ҳажми 120,5 млн,  импорт  эса 297,6 млн долларни ташкил этди. Тожикистон билан ташқи савдо айланмаси 352,9 млн. доллар, экспорт ҳажми 293,0 млн. доллар, импорт ҳажми эса 59,8 млн долларга етди.

The share of Uzbekistan in foreign trade with Central Asian countries increased by 15.4%
The Center for Economic Research and Reforms analyzed the changes in Uzbekistan’s trade turnover with Central Asian countries. According to the analysis conducted in January-August this year, the share of Central Asian countries in foreign trade amounted to $ 3.9 billion, an increase of 15.4%.
It should be noted that in January-August this year, Uzbekistan’s foreign trade turnover with Kazakhstan amounted to 2,482.7 million US dollars. The export volume amounted to 736.7 million US dollars. The volume of imports amounted to $ 1,746.0 million, and the foreign trade turnover with Kyrgyzstan amounted to $ 598.9 million. The export volume amounted to 490.2 million US dollars. and imports amounted to $ 108.7 million.
The foreign trade turnover with Turkmenistan amounted to 418.1 million US dollars. The volume of exports amounted to 120.5 million dollars, while imports amounted to 297.6 million dollars. Foreign trade turnover with Tajikistan amounted to 352.9 million US dollars. USD, export volume 293.0 mln. USD and the volume of imports reached 59.8 mln.