“Фарғонаазот” акциядорлик жамиятини хусусийлаштириш учун инвесторларни танлаш бошланди
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (АҚШ) “Фарғонаазот” акциядорлик жамиятининг 99,02 фоиз улушини хусусийлаштиришда иштирок этиш учун потенциал инвесторларни танлаш мақсадида дастлабки саралашдан ўтказиш учун аризалар йиғилишини эълон қилади, деб хабар беради агентликнинг расмий сайти.
Битимда иштирок этиш истагини билдириш учун аризалар тўпламининг илгари эълон қилинган эълонига берилган жавоблар сони бозор иштирокчилари томонидан юқори даражадаги қизиқишни кўрсатди. Бундай вазиятда транзакциянинг максимал шаффофлиги ва рақобат муҳитини таъминлаш мақсадида АУГА жараёнга дастлабки малака босқичини киритишга қарор қилди, дейилади баёнотда.
Эслатиб ўтамиз, малака босқичи доирасида “Фарғонаазот” акциядорлик жамияти улушини сотиб олишга даъвогарларнинг барча аризалари эълон қилинган мезонларга мувофиқлиги баҳоланади. Олдиндан саралаш жараёнини муваффақиятли тугатганларга мажбурий таклифларни сўрашда иштирок этишга рухсат берилади, уларнинг шартлари тўғридан-тўғри электрон почта орқали уларга эълон қилинади.
Агентлик маълумотларига кўра, Deloitte халқаро компанияси ушбу битим бўйича етакчи маслаҳатчи сифатида ишлайди. Стратегик маслаҳатчи – Халқаро молия корпорацияси (IFC).

Начинается отбор инвесторов для приватизации «Ферганаазот»
Агентство по управлению государственными активами (АУГА) Республики Узбекистан объявляет о сборе заявок на предварительную квалификацию в целях отбора потенциальных инвесторов на участие в приватизации доли в акционерном капитале «Ферганаазот» в размере 99,02%, сообщается на официальном сайте агентства.
Количество ответов на опубликованное ранее объявление о сборе заявок о выражении интереса на участие в сделке показало высокий уровень заинтересованности со стороны участников рынка. В этой ситуации, для обеспечения максимальной прозрачности и конкурентной среды сделки, АУГА приняло решение включить в процесс этап предварительной квалификации — заявлено в сообщении.
Отметим, в рамках квалификационного этапа все заявки претендентов на покупку доли в «Ферганаазот» будут оценены на предмет их соответствия объявленным критериям. Успешно прошедшие процесс предварительной квалификации, будут допущены к участию в процессе сбора обязывающих предложений, об условиях и сроках которого им будет объявлено путем прямой коммуникации посредством электронной почты.
По данным агентства, ведущим консультантом по данной сделке выступит международная компания Deloitte. Стратегическим консультантом — Международная финансовая корпорация (IFC).
Заявки на предварительный отбор претендентов могут быть направлены не позднее 18 июля текущего года.