Япониянинг «Gaina Pro» компанияси билан музокараларнинг иккинчи босқичи
Хоразм вилоятида қаттиқ маиший чиқиндиларни қайта ишлаш бўйича кластерни яратиш бўйича инвестиция лойиҳасини муҳокама қилишни давом эттиришда июнь ойининг иккинчи ўн кунлигида Япониянинг Gaina Pro Co. Ltd компанияси билан иккинчи учрашув ташкил этилди.
Онлайн музокараларда Хорижий инвестицияларни жалб этиш агентлиги ва Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги қошидаги Инвестиция лойиҳаларини ривожлантириш маркази, Хоразм вилояти ҳокимлиги, Ўзбекистон Республикасининг Япониядаги элчихонаси ва «Урганч Aуто Эко Транс» МЧЖ вакиллари иштирок этишди.
Компания президенти Т. Окуда «Gaina Pro» томонидан амалга оширилаётган лойиҳалар портфелини, шунингдек қаттиқ маиший чиқиндиларни бошқариш тизимини такомиллаштириш бўйича лойиҳа таклифини тақдим этди.
Сўнгги учрашув натижаларига кўра Хоразм вилоятида қаттиқ маиший чиқиндиларнинг ҳосил бўлиши ва таснифи тўғрисидаги маълумотлар бўйича маълумот алмашиш тўғрисида келишувга эришилди. «Урганч Aвто Эко Транс» МЧЖ раҳбарияти қаттиқ маиший чиқиндиларни бошқариш тизимининг фаолиятини тушунтирди ва ушбу соҳадаги минтақадаги умумий ҳолатларга тўхталди. Таъкидланишича, яратилган қаттиқ маиший чиқиндиларнинг
60 фоизи саноат кластерлари фаолиятини такомиллаштириш, чиқиндиларни комплекс бошқариш учун инновацион ечимларни жорий этиш ва иккиламчи хом-ашё ва ресурсларнинг бозор салоҳиятини ривожлантириш бўйича самарали чора-тадбирларни амалга ошириш натижасида республикада келгуси йилларда қайта ишлашни таъминлаш режалаштирилган.
Япония билан ҳамкорликнинг мумкин бўлган шакллари, шу жумладан маҳаллий шериклар билан давлат-хусусий шериклик доирасида муҳокама қилинди.
Музокаралар якунида томонлар ушбу инвестиция лойиҳасининг молиявий-иқтисодий кўрсаткичларини ҳисоб-китобларни тайёрлаш бўйича ишларни давом эттириш ниятларини ҳокимиятнинг вилоят вакиллари томонидан тақдим этилган янгиланган маълумотлар билан тақдим этишди.

Второй этап переговоров с японской компанией «Gaina Pro»
В продолжении обсуждения инвестиционного проекта о создании кластера по переработке твердых бытовых отходов в Хорезмской области, во второй декаде июня организована вторая встреча с японской компанией Gaina Pro Co. Ltd.
В онлайн-переговорах приняли участие представители Агентства по привлечению иностранных инвестиций и Центра разработки инвестиционных проектов при Министерстве инвестиций и внешней торговли, хокимията Хорезмской области, Посольства Республики Узбекистан в Японии и компании ООО «Урганч Авто Эко Транс».
Японская сторона в лице президента компании Т.Окуда представила портфель проектов, реализованных «Gaina Pro», а также драфт проектного предложения по совершенствованию системы обращения с твердыми бытовыми отходами.
По итогам прошлой встречи была достигнута договоренность об обмене информации, касающихся данных о росте образования и классификации твердых бытовых отходов в Хорезмской области. Со стороны руководства ООО «Урганч Авто Эко Транс» была разъяснена деятельность существующей системы по управлению твердыми бытовыми отходами и обрисована общая ситуация в регионе в данной сфере.
Отмечено, что в республике в ближайшие годы планируется обеспечить переработку не менее 60 процентов образуемых твердых бытовых отходов, за счет реализации эффективных мер по совершенствованию деятельности промышленных кластеров, внедрению инновационных решений по комплексному обращению с отходами и по развитию потенциала рынка  вторичного сырья и  ресурсов.
Обсуждались возможные форматы сотрудничества с японской стороной, в том числе в рамках формата государственно-частного партнерства с привлечением местных партнеров.
В завершении переговоров стороны обозначили намерения продолжить работу по подготовке расчетов финансово-экономических показателей данного инвестиционного проекта с обновленными данными, предоставленными региональными представителями хокимията.