Ташқи иқтисодий омиллар таҳлил қилиниб, зарур чоралар белгиланди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 31 март куни макроиқтисодий барқарорликни таъминлаш, бизнесни қўшимча қўллаб-қувватлаш масалалари юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Халқаро экспертлар жаҳон иқтисодиётидаги ҳозирги мураккаб вазият узоқ давом этишини прогноз қилишмоқда. Бу эса ички бозордаги нарх-навога, айниқса, озиқ-овқат нархлари ва инфляцияга салбий таъсир кўрсатмай қолмайди, албатта.
Шу боис, бу омиллар Президент раҳбарлигида мунтазам таҳлил қилиниб, зарур чоралар кўриб борилмоқда. Бу ўз натижасини бериб, ички бозорда мўътадиллик таъминланмоқда.
Хусусан, гўшт, сут, картошка, тухум, гуруч нархининг ошишига йўл қўйилмади. Чет эл корхоналари Тошкент товар-хомашё биржасида озиқ-овқат маҳсулотларини сотиши учун қўшимча шароит яратилди. Валюта бозори ва айирбошлаш курси барқарорлашди.
– Бу борада халқимизда ортиқча хавотир ёки безовталик бўлмаслиги керак. Валюта бозорида кескин тебранишларнинг олдини олиш учун захирамиз етарли, – деди давлат раҳбари.
Кириб келаётган Рамазон ойида нархни арзонлаштириш катта савоб экани, бунинг учун озиқ-овқат ишлаб чиқарувчи тадбиркорларга амалий ёрдам кўрсатиш зарурлиги таъкидланди. Шу мақсадда озиқ-овқат маҳсулотлари импорти учун аввал берилган имтиёзли маблағларни қайтариш муддати йил якунига қадар узайтирилди.
Бош вазир раҳбарлигида республика штаби ҳамда ҳокимлар бошчилигида ҳудудий штаблар ташкил этилди. Уларга бозордаги нарх-навони кундалик ўрганиб, маҳсулотларни аҳоли талабига қараб қўшимча етказиб бериш топширилди. Озиқ-овқат ва хомашёнинг биржа савдоларига чиқарилиши устидан кунлик назорат ўрнатиш, сунъий равишда нарх ошишининг олдини олиш вазифаси қўйилди.
– Ҳозир дунёда мураккаб давр давом этаяпти, ҳар куни янги синовлар билан тўқнаш келаяпмиз. Лекин, эртага нима бўлади, деб кутиб ўтириш ярамайди. Муаммоларни тезкор аниқлаб, ҳал қилиш ва янги имкониятларни излаб топишимиз керак, – дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
Ташқи хавф-хатарлар таъсирини камайтириш мақсадида тадбиркорларни қўшимча қўллаб-қувватлаш чоралари белгиланди.
Жумладан, банклар томонидан тадбиркорларга хомашё сотиб олиш ва айланма маблағлар учун қўшимча 10 триллион сўм “револьвер” кредитлар ажратилади. Давлат дастурлари доирасида мева-сабзавотчилик, оилавий тадбиркорлик, ипотека ва таълим кредитлари ҳажми ҳам, имтиёзли ставкалари ҳам сақлаб қолинади.
– Қанчалик оғир бўлмасин, ажратиладиган маблағларни камайтирмаймиз ва юкини оширмаймиз, – деди Президент.
Шунингдек, солиқ маъмурчилигидаги янги механизмлар бўйича йил якунигача жарима қўлламаслик, божхона имтиёзларини қўллаш даврини узайтириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Йиғилишда Тошкент инвестиция форуми якунларига ҳам тўхталиб ўтилди.
Мазкур анжуманда қарийб 8 миллиард долларлик шартномалар ва келишувларига эришилган. Кўплаб хорижий тадбиркорлар юртимизда ўз бизнесини бошлаш ёки ривожлантириш истагини билдирган.
Бу келишув ва ташаббуслар тўла амалга ошиши учун инвесторларга барча шароит яратилиши қайд этилди. Иқтисодиёт тармоқлари раҳбарларига хорижий компаниялар билан келишиб, уларнинг ишлаб чиқариш занжирига қўшилиш вазифаси қўйилди. Навоий, Самарқанд, Тошкент, Бухоро ва Сурхондарё вилоятларида қўшни мамлакатлар бозорига маҳсулот етказиб берувчи улгуржи савдо ҳудудлари ташкил этиш зарурлиги таъкидланди.
Ҳудуд ва тармоқларда харажатларни қисқартириш, таъмирлаш, автомобиль, мебель ва офис анжомлари харид қилишни тўхтатиб туриш бўйича қатъий кўрсатмалар берилди.
Халқаро молия бозоридаги ҳозирги нобарқарор вазиятда четдан маблағ жалб қилиш қийин бўлади. Бундай шароитда энг тўғри йўл – бор ресурслардан оқилона ва самарали фойдаланиш.
Масалан, бугунги кунда қиймати 9 миллиард доллар бўлган 105 та лойиҳа доирасида жалб этилган маблағлар ишлатилмай турибди ёки чўзилаяпти.
Шу боис, Бош вазир ўринбосарига тармоқ раҳбарлари ва вилоят ҳокимлари билан бирга, ҳар бир лойиҳани чуқур ўрганиб, ижросини жадаллаштириш, самарасиз ва истиқболсиз лойиҳаларни тугатиш бўйича кўрсатма берилди.
Йиғилишда аҳоли бандлиги масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
– Бу масалага фақат иқтисодий кўрсаткич сифатида эмас, балки “халқимизнинг ижтимоий ҳимояси” нуқтаи назаридан қараш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Янги иш ўринлари ташкил этиш кўрсаткичлари вилоят ва туманлар кесимида таҳлил қилиниб, камчиликлар кўрсатиб ўтилди.
Бугунги кунда 67 та фаолият тури ўзини ўзи банд қилиш шаклига ўтказилган. Бундай касблар яна 20 тага кўпайтирилиши, бу орқали қўшимча 150 минг аҳоли бандлигини таъминлаш мумкинлиги айтилди.
Ҳукуматга эҳтиёжманд аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш кўламини янада кенгайтириш бўйича топшириқ берилди.

The President held a videoconference on issues of ensuring macroeconomic stability and additional business support
On March 31, a videoconference was held under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev on issues of ensuring macroeconomic stability and additional business support.
International experts predict that the current difficult situation in the global economy will last for a long time. This, of course, cannot but have a negative impact on domestic prices, especially on food, and inflation.
This circumstance is regularly analyzed at meetings with the President, and the necessary response measures are taken. This gave its results – the situation in the domestic market is stable.
In particular, the rise in prices for meat, milk, potatoes, eggs and rice is not allowed. At the Commodity and Raw Materials Exchange, the volumes of exhibiting food products from foreign suppliers have been expanded. The foreign exchange market and the exchange rate have stabilized.
– Our people should not have excessive anxiety and trouble about this. We have enough reserves to prevent sharp fluctuations in the foreign exchange market,” the head of state said.
It was emphasized that the reduction in food prices in the coming month of Ramadan is a good deed, for this, it is necessary to provide practical assistance to entrepreneurs. To this end, until the end of the year, the effect of benefits on funds allocated for the import of food products has been extended.
A republican headquarters headed by the Prime Minister and regional headquarters under the leadership of khokims have been formed. They are instructed to monitor market prices on a daily basis and take measures for additional supplies of products based on consumer demand. The task was set to establish daily control over the listing of food products and raw materials on the stock exchange, to prevent an artificial rise in prices.
– – Now the world is going through a difficult period, and every day we face new challenges. But you can not sit and wait for what will happen tomorrow. We need to quickly identify and solve problems, find new opportunities,” said Shavkat Mirziyoyev.
Additional support measures for entrepreneurs have been identified to reduce the impact of external risks.
In particular, banks will provide entrepreneurs with an additional 10 trillion soums of “revolving” loans for the purchase of raw materials and replenishment of turnover. Both volumes and preferential rates of loans allocated under government programs for horticulture, family businesses, as well as mortgage and educational loans will be preserved.
– No matter how difficult it is, we will not reduce funds and increase the load, – said the President.
It was also instructed not to apply fines under the new tax administration mechanisms until the end of the year, as well as to extend the period of customs benefits.
The meeting touched upon the results of the Tashkent Investment Forum.
Contracts and agreements worth almost $8 billion were concluded during the forum. Many foreign entrepreneurs have expressed a desire to start or develop their businesses in our country.
It was noted that all conditions will be created for investors for the full implementation of these agreements and initiatives. The heads of economic sectors have been tasked with negotiating with foreign companies on integration into their production chains. The need was noted to create wholesale trade zones in Navoi, Samarkand, Tashkent, Bukhara and Surkhandarya regions, which will supply products to the markets of neighbouring countries.
Strict instructions were given to reduce costs in regions and industries, suspend spending on repairs, car purchases, furniture and office supplies.
In the current unstable situation in the international financial market, it will become more difficult to attract funds from abroad. In such circumstances, the most correct way is to use the available resources wisely and efficiently, it was noted at the meeting.
For example, to date, funds raised by 105 projects worth $9 billion are not being used or are being developed slowly.
In this regard, the Deputy Prime Minister was instructed, together with the heads of industries and khokims, to carefully study each project, speed up implementation, and stop inefficient and unpromising projects.
Particular attention at the meeting was paid to the issues of ensuring employment of the population.
– This issue should be considered not only as an economic indicator but also from the point of view of the social protection of our people, – said Shavkat Mirziyoyev.
The indicators of job creation by regions and districts are analyzed, and the shortcomings are indicated.
To date, 67 types of activities are classified as forms of self-employment. It was noted that the number of such professions will be increased to 20, which will provide employment for an additional 150,000 people.
The Government was instructed to expand the scale of social support for the population in need of assistance.
Government officials responsible for improving the above-mentioned issues shared their input and available information on the matter.