Жанубий Корея компанияси иштирокида Қашқадарё вилоятида глюкометрларни ишлаб чиқариш лойиҳаси учун техник-иқтисодий асосни тайёрлаш бошланди
Ўзбекистоннинг Жанубий Кореядаги елчихонасида ««i-Sens Inc.» Мэнг Сук-у. компанияси бош менежери билан учрашув бўлиб ўтди.
Элчихонанинг савдо-иқтисодий масалалар бўйича маслаҳатчиси Алишер Абдусаломов ўтказган учрашувда Қашқадарё вилоятида қон шакар (глюкоза ўлчагич) ни аниқлаш бўйича мобил тиббий асбобларни ташкил қилш бўйича инвестиция лойиҳасини амалда жорий этиш масаласи муҳокама қилинди.
Мэнг Сук-у 2021-йилда Қашқадарё вилояти ҳокимлиги ва «i-Sens Inc» ўртасида икки томонлама шериклик тўғрисидаги Memorandum 9-феврал куни имзоланганидан сўнг компания раҳбарияти аниқ кўрсатмалар бериб, ушбу лойиҳани амалга ошириш учун алоҳида гуруҳ тузганини маълум қилди.
Лойиҳа ҳужжатларини тайёрлаш жараёнида «i-Sens Inc»  компанияси мутахассисларига ўзбекистонлик шериклар ёрдамини талаб қилувчи саволлар берилади. Шу муносабат билан Мэнг Сук-у Жанубий Корея томондан» сўровнома » тақдим этди ва батафсил жавоб олишда ёрдам сўради. Лойиҳанинг техник-иқтисодий асосланиши тайёрланиб, ушбу ҳужжат натижалари асосида Жанубий Корея компанияси лойиҳанинг кейинги босқичларига тайёргарликни бошлайди.
Учрашув якунида бўйича Қашқадарё вилояти ҳокимлиги билан керакли маълумотларни батафсил баён этиш ва қизиқтирган масалаларни муҳокама қилиш учун тегишли онлайн музокараларни ўтказиш орқали «Сўровнома» ни якунлаш тўғрисида келишувга эришилди.

Начата подготовка ТЭО проекта по производству глюкометров в Кашкадарьинской области с участием южнокорейской компании
В Посольстве Узбекистана в Южной Корее проведена встреча с генеральным менеджером компании «i-Sens Inc.» Мэнг Сук-у.
В ходе встречи, которая была проведена советником по торгово-экономическим вопросам Посольства Алишером Абдусаломовым, обсужден вопрос практической реализации инвестиционного проекта по организации в Кашкадарьинской области мобильных медицинских устройств для определения уровня сахара в крови (глюкометров).
Мэнг Сук-у проинформировал, что после подписания 9 февраля Меморандума о двустороннем партнерстве между хокимиятом Кашкадарьинской области и «i-Sens Inc.» 2021 года руководством компании даны конкретные поручения и сформирована отдельная группа по реализации данного проекта. Он также сообщил о начале подготовки технико-экономического обоснования проекта, которое включает проведение маркетингового анализа рынка Узбекистана и соседних стран, подготовку финансовой модели, планирование производственных мощностей и другое.
В процессе подготовки проектной документации у специалистов компании «i-Sens Inc.» возникают вопросы, по которым требуется содействие узбекских партнеров. В этой связи Мэнг Сук-у представил «Вопросник» южнокорейской стороны и высказал просьбу оказать содействие в получении подробных ответов. По мере подготовки ТЭО проекта и исходя из результатов данного документа, южнокорейской компанией будет начата подготовка к дальнейшим этапам реализации проекта.
По итогам встречи достигнута договоренность по доработке «Вопросника» путем детализации требуемой информации и проведению соответствующих онлайн-переговоров с хокимиятом Кашкадарьинской области для обсуждения интересующих вопросов.