Миллий тадқиқот университети мамлакат иқтисодиёти учун илғор кадрлар тайёрлашга ҳисса қўшишда давом этмоқда
Жорий йилнинг 22 июнь куни “Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти” Миллий тадқиқот Университети битирувчиларига тантанали диплом топшириш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда Миллий тадқиқот университети Бошқарув кенгаши раиси, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков, университет ректори Б.Мирзаев, турли идоралар раҳбарлари, муассаса профессор-ўқитувчилари, битирувчилар, уларнинг ота-оналари ва яқинлари иштирок этдилар.
Тадбирда сўзга чиққан С.Умурзаков мамлакатимиз ишончи Университет битирувчиларига улкан масъулият юклаётганини таъкидлаб, таълим муассасаси анъаналарининг узлуксизлигини сақлаш, шунингдек, ҳозирги давр ва замонавий технологик тараққиёт даражаси ёш мутахассислардан талаб қилаётган тубдан янги кўникмалар ва инновацион ечимларни ўзлаштириш ва амалда татбиқ этиш муҳимлигини таъкидлади. Бошқарув кенгаши томонидан Университет битирувчиларига эгалланган кўникмаларни муваффақиятли қўллаш, ижодий салоҳиятни рўёбга чиқариш ҳамда касбий жиҳатдан янада ўсишда ёрдам кўрсатиш амалиёти давом эттирилиши маълум қилинди.
Маълумот учун: “Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти” Миллий илмий-тадқиқот университети Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 10 декабрдаги № ПҚ-42-сонли Қарорига асосан 1923 йилдан бери фаолият кўрсатиб келган Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институтини трансформациялаш йўли орқали ташкил топди. Университет 7та факультетдан иборат бўлиб, унда 5830 талабалар таҳсил олмоқда. Бу йил университетни 908 нафар бакалавр ва 242 нафар магистр тамомлади.

Национальный исследовательский Университет продолжает вносить вклад в подготовку передовых кадров для экономики страны
22 июня текущего года в Национальном исследовательском университете «Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства» состоялась торжественная церемония вручения дипломов выпускникам Университета.
В мероприятии приняли участие Председатель Управляющего совета Национального исследовательского университета, заместитель Премьер-министра — министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков, ректор Университета Б.Мирзаев, руководители различных ведомств, профессорско-преподавательский состав учреждения, выпускники, их родители и близкие.
Выступая в ходе мероприятия, С.Умурзаков подчеркнул большую ответственность, которую страна возлагает на выпускников Университета, отметив важность сохранения преемственности традиций учебного заведения наряду с приобретением и практическим внедрением кардинально новых навыков и инновационных решений, которых от молодых специалистов требует время и современный уровень технологического прогресса. Было озвучено, что Управляющий совет продолжит поддержку выпускников Университета в успешном применении полученных навыков, реализации творческого потенциала и дальнейшем профессиональном росте.
Справочно: Национальный исследовательский университет «Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства» создан в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-42 от 10 декабря 2021 года путём трансформации Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, функционирующего с 1923 года. Университет включает в себя 7 факультетов, на которых обучаются 5830 студентов. В текущем году Университет выпустил 908 бакалавров и 242 магистра.