Бухоро вилоятида инвестиция, саноат ва экспорт ўсишининг асосий йўналишлари белгилаб олинди
Жорий йилнинг 6 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков раҳбарлигида ҳамда вазирликлар, идоралар, саноат бирлашмалари, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимликлар раҳбарларидан иборат экспорт ва инвестицияларни ривожлантириш масалалари бўйича Ҳукумат комиссияси Бухоро вилоятининг инвестиция, саноат ва экспорт салоҳиятини ўрганиш ва иқтисодий ривожланишининг истиқболли йўналишларини аниқлаш бўйича олиб борилган ишлар якунларини сарҳисоб қилди.
Ҳудудий инвестиция дастурининг чуқур таҳлили ва оптималлаштирилиши амалга оширилди: 2020-2021 йилларда амалга оширилиши режалаштирилган 15,6 трлн сўмлик 915 инвестиция лойиҳалари ўрганилди, уларнинг иқтисодий самарадорлиги баҳоланди ва амалга ошириш графиклари қўшимча қиймат занжирларини ривожлантириш, ишлаб чиқариш, экспорт ва яратиладиган иш ўринларининг энг юқори кўрсаткичларига эга бўлган лойиҳаларни ишга туширишни жадаллаштириш мақсадида қайта кўриб чиқилди. Натижада 172,9 млрд сўмлик 26 та лойиҳани амалга ошириш 2021 йилга қолдирилиб, уларнинг ўрнига жорий йил охиригача 348,8 млрд сўмлик 53 та саноатга йўналтирилган юқори даромадли янги лойиҳалар фойдаланишга топшириладиган бўлди.
тўқимачилик, озиқ-овқат, чарм-пойабзал, қурилиш материалларини ишлаб чиқариш, балиқчилик каби 19 истиқболли тармоқда илмий – ишлаб чиқариш кластерларини яратишга қаратилган 41 лойиҳа ишлаб чиқилди. Жумладан, Бухоро ва Ромитан туманларида тўлиқ ишлаб чиқариш цикли амалга ошириладиган 2 та тўқимачилик ва трикотаж кластерлари яратилиши режалаштирилди: пахта толасини қайта ишлашдан бошлаб тайёр тикув ва трикотаж маҳсулотларини ишлаб чиқаришгача, Шофиркон, Ромитан, Вобкент, Пешку ва Когон туманларида эса озиқ-овқат саноати йўналишидаги 6 та кластерни ташкил этиш режалаштирилди.
Ўзстандарт” агентлиги томонидан маҳсулот сифатини назорат қилиш бўйича инновацион технологияларни жорий этишни назарда тутувчи синов лабораториялари ташкил этилади, шунингдек, ишга туширилаётган корхоналар кадрларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш бўйича махсус дастурлар ташкил этилади.
Бухоро вилоятининг импорт таркиби ва ҳажмлари ўрганилди, жумладан нефть ва газ саноати учун ускуналар ва бутловчи қисмлар, сунъий тола аралашмали калава ип маҳсулотлари, электр маҳсулотлари, қурилиш материаллари ва бошқа маҳсулотлар. Мавжуд маҳаллийлаштириш дастурига киритиш учун қўшимча равишда ташқи импорт ўрнини босувчи ишлаб чиқаришларни ташкил этиш бўйича 15 та янги лойиҳа ишлаб чиқилди. Маҳаллийлаштириш дастури доирасидаги жами 43 та лойиҳанинг амалга оширилиши натижасида 2021 йилнинг охирига қадар 631,6 млрд сўмлик импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар ишлаб чиқарилади ва 1200 га яқин янги иш ўринлари яратилади.
Бухоро вилояти ҳудудида жойлашган “Бухара-агро” ва “Ғиждувон” эркин иқтисодий зоналар фаолиятининг самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари ишлаб чиқилди.
Айни пайтда “Бухоро-агро” эркин иқтисодий зонасида 245,9 млн долларлик 69 лойиҳа амалга оширилиб, 2 мингдан ортиқ янги иш ўрни яратилди. 2020-2021 йилларда мазкур зона ҳудудида умумий қиймати 331,7 млн долларга тенг бўлган қўшимча 190 та лойиҳа амалга оширилиши режалаштирилган бўлиб, бу 1200 га яқин янги иш ўринлари яратиш имконини беради. Ҳозирги кунга келиб “Ғиждувон” эркин иқтисодий зонасида 66,9 млн доллар миқдоридаги 27 лойиҳа амалга оширилиб, 1500 га яқин янги иш ўринлари яратилди. Шу билан бирга, 2020-2021 йилларда умумий қиймати 164,4 млн долларлик 23 лойиҳани амалга ошириш ва 17 мингга яқин янги иш ўрни яратиш режалаштирилган.
Бундан ташқари, 2020 йил охиригача вилоятнинг 13 та кичик саноат зонасида умумий қиймати 248,5 млрд сўм бўлган 98 та инвестиция лойиҳаси амалга оширилиши режалаштирилган бўлиб, шуларни ҳисобига 3,5 мингдан кўпроқ янги иш ўринлари яратилади.
Мавжуд эркин иқтисодий зоналар ва кичик саноат зоналарининг иқтисодий салоҳиятидан тўлиқ фойдаланиш мақсадида жорий йил охирига қадар 92,4 млрд сўм маблағ ажратилиб, муҳандислик инфратузилма ва коммуникацияларини ривожлантириш учун йўналтирилади. Бундан ташқари, янги ташкил этилган 6 та кичик саноат зонасини ўз вақтида газ, электр энергияси ва сув таъминоти тармоқларига улаш чоралари кўрилади.
Комиссия иши давомида ишлаб чиқилган чора-тадбирлар натижасида 2020 йил охиригача Бухоро вилоятида саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажми 16,8 трлн сўмдан 18,8 трлн сўмгача ўсиши кутилмоқда. Шу билан бирга, экспорт ҳажми 136,2 млн долларни ташкил этиши кутилмоқда. Вилоятда бўш турган саноат корхоналарининг ишга туширилиши натижасида 23 минг иш ўрни ташкил этилади.

The main directions for the growth of investments, industry and exports in the Bukhara region are outlined
On September 6, the Government Commission for the Development of Exports and Investments under the leadership of Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan S. Umurzakov and as part of the heads of ministries, departments, industry associations, commercial banks and local authorities summed up the work on the study of investment, industrial and export potentials and identifying promising areas of economic development of the Bukhara region.
A deep analysis and optimization of the regional investment program was carried out: 915 investment projects worth 15.6 trillion soums, scheduled for implementation in 2020-2021, were studied, their economic efficiency was assessed and the schedules for their implementation were revised in order to accelerate the commissioning of projects aimed on the development of value chains with the highest production, export and job creation rates.According to the study, the implementation of 26 projects worth 172.9 billion soums was postponed to 2021, instead of which, by the end of this year, 53 new industrial-oriented highly profitable projects worth 348.8 billion soums will be put into operation.
41 projects were developed aimed at creating research and production clusters in the Bukhara region in 19 promising industries, such as textile, food, leather and footwear industries, the production of building materials, fish farming. In Bukhara and Romitan districts, it is planned to create 2 textile and knitwear clusters, in which a full production cycle will be implemented: from cotton fiber processing to the production of finished garments and knitwear, and in Shafirkan, Romitan, Vobkent, Peshkun and Kagan districts it is planned to create 6 clusters in the Food Industry.
The Uzstandard Agency will create testing laboratories providing for the introduction of innovative technologies to control the quality of products, as well as organize special programs for training, retraining and advanced training of personnel of the enterprises being created.
The structure and volumes of imports of the Bukhara region have been studied. It was noted that, taking into account the available raw material potential, components for the oil and gas sector, synthetic and mixed textile materials, electrical products, construction materials and other products can be established in the region. In addition to the existing localization program, 15 new projects were developed to organize import-substituting industries. In total, following the implementation of 43 projects under the localization program, by the end of 2021, import-substituting products will be produced in the amount of 631.6 billion soums and about 1200 new jobs will be created.
Measures have been developed to improve the efficiency of the functioning of free economic zones located on the territory of the Bukhara region – “Bukhara-agro” and “Gijduvan.” Currently, 69 projects have been implemented in the free economic zone “Bukhara-agro” worth $ 245.9 million, for through which more than 2 thousand new jobs were created. In 2020-2021. on the territory of this zone, it is planned to implement an additional 190 projects worth $ 331.7 million, which will create about 1,200 new jobs. To date, 27 projects worth USD 66.9 million have been implemented in the free economic zone “Gijduvan” and about 1,500 new jobs have been created.
Moreover, in 2020-2021. here it is planned to implement 23 projects worth $ 164.4 million and create about 7 thousand new jobs.
In addition, by the end of 2020, 98 investment projects with a total value of 248.5 billion soums are planned to be implemented in 13 small industrial zones of the region, due to which more than 3.5 thousand new jobs will be created.
In order to fully use the economic potential of existing free economic zones and small industrial zones, 92.4 billion soums will be allocated by the end of this year, which will be directed to the development of engineering infrastructure and communications.
Additio nally, measures will be taken to timely connect 6 newly created small industrial zones to the gas, electricity and water supply networks.As a result of the implementation of the measures developed in the course of the Commission’s work, by the end of 2020, industrial production is expected to increase in Bukhara region from 16.8 trillion soums to 18.8 trillion soums. At the same time, the volume of exports is expected at $ 136.2 million. Due to the commissioning of idle industrial enterprises in the region, 23 thousand jobs will be restored.