Бухоро вилоятида инвестиция, саноат ва экспорт ўсишининг асосий йўналишлари белгилаб олинди
Жорий йилнинг 6 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков раҳбарлигида ҳамда вазирликлар, идоралар, саноат бирлашмалари, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимликлар раҳбарларидан иборат экспорт ва инвестицияларни ривожлантириш масалалари бўйича Ҳукумат комиссияси Бухоро вилоятининг инвестиция, саноат ва экспорт салоҳиятини ўрганиш ва иқтисодий ривожланишининг истиқболли йўналишларини аниқлаш бўйича олиб борилган ишлар якунларини сарҳисоб қилди.
Ҳудудий инвестиция дастурининг чуқур таҳлили ва оптималлаштирилиши амалга оширилди: 2020-2021 йилларда амалга оширилиши режалаштирилган 15,6 трлн сўмлик 915 инвестиция лойиҳалари ўрганилди, уларнинг иқтисодий самарадорлиги баҳоланди ва амалга ошириш графиклари қўшимча қиймат занжирларини ривожлантириш, ишлаб чиқариш, экспорт ва яратиладиган иш ўринларининг энг юқори кўрсаткичларига эга бўлган лойиҳаларни ишга туширишни жадаллаштириш мақсадида қайта кўриб чиқилди. Натижада 172,9 млрд сўмлик 26 та лойиҳани амалга ошириш 2021 йилга қолдирилиб, уларнинг ўрнига жорий йил охиригача 348,8 млрд сўмлик 53 та саноатга йўналтирилган юқори даромадли янги лойиҳалар фойдаланишга топшириладиган бўлди.
тўқимачилик, озиқ-овқат, чарм-пойабзал, қурилиш материалларини ишлаб чиқариш, балиқчилик каби 19 истиқболли тармоқда илмий – ишлаб чиқариш кластерларини яратишга қаратилган 41 лойиҳа ишлаб чиқилди. Жумладан, Бухоро ва Ромитан туманларида тўлиқ ишлаб чиқариш цикли амалга ошириладиган 2 та тўқимачилик ва трикотаж кластерлари яратилиши режалаштирилди: пахта толасини қайта ишлашдан бошлаб тайёр тикув ва трикотаж маҳсулотларини ишлаб чиқаришгача, Шофиркон, Ромитан, Вобкент, Пешку ва Когон туманларида эса озиқ-овқат саноати йўналишидаги 6 та кластерни ташкил этиш режалаштирилди.
Ўзстандарт” агентлиги томонидан маҳсулот сифатини назорат қилиш бўйича инновацион технологияларни жорий этишни назарда тутувчи синов лабораториялари ташкил этилади, шунингдек, ишга туширилаётган корхоналар кадрларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш бўйича махсус дастурлар ташкил этилади.
Бухоро вилоятининг импорт таркиби ва ҳажмлари ўрганилди, жумладан нефть ва газ саноати учун ускуналар ва бутловчи қисмлар, сунъий тола аралашмали калава ип маҳсулотлари, электр маҳсулотлари, қурилиш материаллари ва бошқа маҳсулотлар. Мавжуд маҳаллийлаштириш дастурига киритиш учун қўшимча равишда ташқи импорт ўрнини босувчи ишлаб чиқаришларни ташкил этиш бўйича 15 та янги лойиҳа ишлаб чиқилди. Маҳаллийлаштириш дастури доирасидаги жами 43 та лойиҳанинг амалга оширилиши натижасида 2021 йилнинг охирига қадар 631,6 млрд сўмлик импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар ишлаб чиқарилади ва 1200 га яқин янги иш ўринлари яратилади.
Бухоро вилояти ҳудудида жойлашган “Бухара-агро” ва “Ғиждувон” эркин иқтисодий зоналар фаолиятининг самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари ишлаб чиқилди.
Айни пайтда “Бухоро-агро” эркин иқтисодий зонасида 245,9 млн долларлик 69 лойиҳа амалга оширилиб, 2 мингдан ортиқ янги иш ўрни яратилди. 2020-2021 йилларда мазкур зона ҳудудида умумий қиймати 331,7 млн долларга тенг бўлган қўшимча 190 та лойиҳа амалга оширилиши режалаштирилган бўлиб, бу 1200 га яқин янги иш ўринлари яратиш имконини беради. Ҳозирги кунга келиб “Ғиждувон” эркин иқтисодий зонасида 66,9 млн доллар миқдоридаги 27 лойиҳа амалга оширилиб, 1500 га яқин янги иш ўринлари яратилди. Шу билан бирга, 2020-2021 йилларда умумий қиймати 164,4 млн долларлик 23 лойиҳани амалга ошириш ва 17 мингга яқин янги иш ўрни яратиш режалаштирилган.
Бундан ташқари, 2020 йил охиригача вилоятнинг 13 та кичик саноат зонасида умумий қиймати 248,5 млрд сўм бўлган 98 та инвестиция лойиҳаси амалга оширилиши режалаштирилган бўлиб, шуларни ҳисобига 3,5 мингдан кўпроқ янги иш ўринлари яратилади.
Мавжуд эркин иқтисодий зоналар ва кичик саноат зоналарининг иқтисодий салоҳиятидан тўлиқ фойдаланиш мақсадида жорий йил охирига қадар 92,4 млрд сўм маблағ ажратилиб, муҳандислик инфратузилма ва коммуникацияларини ривожлантириш учун йўналтирилади. Бундан ташқари, янги ташкил этилган 6 та кичик саноат зонасини ўз вақтида газ, электр энергияси ва сув таъминоти тармоқларига улаш чоралари кўрилади.
Комиссия иши давомида ишлаб чиқилган чора-тадбирлар натижасида 2020 йил охиригача Бухоро вилоятида саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажми 16,8 трлн сўмдан 18,8 трлн сўмгача ўсиши кутилмоқда. Шу билан бирга, экспорт ҳажми 136,2 млн долларни ташкил этиши кутилмоқда. Вилоятда бўш турган саноат корхоналарининг ишга туширилиши натижасида 23 минг иш ўрни ташкил этилади.

Обозначены основные направления роста инвестиций, промышленности и экспорта в Бухарской области
6 сентября Правительственная комиссия по вопросам развития экспорта и инвестиций под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти подвела итоги работы по изучению инвестиционного, промышленного и экспортного потенциалов и выявления перспективных направлений экономического развития Бухарской области.
Проведены глубокий анализ и оптимизация региональной инвестиционной программы: изучено 915 инвестиционных проектов на сумму 15,6 трлн сумов, намеченных к реализации в период 2020-2021гг., проведена оценка их экономической эффективности и пересмотрены графики их имплементации с целью ускорения ввода в эксплуатацию проектов, нацеленных на развитие цепочек добавленной стоимости и обладающих наиболее высокими показателями производства, экспорта и количества создаваемых рабочих мест. По итогам исследования, реализация 26 проектов на сумму 172,9 млрд сумов была перенесена на 2021 год, вместо чего до конца текущего года будет обеспечен ввод в эксплуатацию 53 новых промышленно-ориентированных высокорентабельных проектов на сумму 348,8 млрд сумов.
Был разработан 41 проект, направленный на создание в Бухарской области научно-производственных кластеров в 19 перспективных отраслях таких, как текстильная, пищевая, кожевенно-обувная промышленность, сфера производства строительных материалов, рыбоводство. В Бухарском и Ромитанском районах намечено создание 2 текстильно-трикотажных кластеров, в которых будет реализован полный производственный цикл: от переработки хлопковолокна до выпуска готовых швейных и трикотажных изделий, а в Шафирканском, Ромитанском, Вобкентском, Пешкунском и Каганском районах планируется создание 6 кластеров в сфере пищевой промышленности.
Со стороны Агентства «Узстандарт» будут созданы испытательные лаборатории, предусматривающие внедрение инновационных технологий для осуществления контроля качества выпускаемой продукции, а также организованы специальные программы для подготовки, переподготовки и повышения квалификации персонала создаваемых предприятий.
Изучены структура и объемы импорта Бухарской области. Отмечено, что с учетом имеющегося сырьевого потенциала может быть налажено в регионе –комплектующие для нефтегазового сектора, синтетические и смесовые текстильные материалы, электротехнические изделия, строительные материалы и другая продукция. В дополнение к существующей программе локализации было разработано 15 новых проектов по организации импортозамещающих производств. Всего по итогам реализации 43 проектов в рамках программы локализации к концу 2021 года будет произведено импортозамещающей продукции на сумму 631,6 млрд сумов и создано порядка 1200 новых рабочих мест.
Выработаны меры по повышению эффективности функционирования свободных экономических зон, расположенных на территории Бухарской области – «Бухара-агро» и «Гиждуван».В настоящее время в свободной экономической зоне «Бухара-агро» реализовано 69 проектов на сумму 245,9 млн долларов, за счет чего создано более 2 тысяч новых рабочих мест. В 2020-2021гг. на территории данной зоны планируется реализовать дополнительные 190 проектов на сумму 331,7 млн долларов, что позволит создать около 1200 новых рабочих мест. В свободной экономической зоне «Гиждуван» до сегодняшнего дня реализовано 27 проектов на сумму 66,9 млн долларов США и создано около 1500 новых рабочих мест. При этом в 2020-2021гг. здесь планируется реализация 23 проектов на сумму 164,4 млн долларов и создание порядка 7 тысяч новых рабочих мест.
Помимо этого, в 13 малых промышленных зонах региона до конца 2020 года намечена реализация 98 инвестиционных проектов общей стоимостью 248,5 млрд сумов, за счет чего будет создано более 3,5 тысяч новых рабочих мест.
В целях полноценного использования экономического потенциала существующих свободных экономических зон и малых промышленных зон до конца текущего года будет выделено 92,4 млрд сумов, которые будут направлены на развитие инженерной инфраструктуры и коммуникаций. Дополнительно будут приняты меры по своевременному подключению к сетям газо-, электро- и водоснабжения 6 вновь создаваемых малых промышленных зон.
В результате реализации мер, выработанных в ходе работы Комиссии, к концу 2020 года в Бухарской области ожидается увеличение объема промышленного производства с 16,8 трлн сумов до 18,8 трлн сумов. При этом объем экспорта ожидается в размере 136,2 млн долларов. За счет ввода в эксплуатацию простаивающих промышленных предприятий в области будет восстановлено 23 тысячи рабочих места.