ВЭБ.РФ Ўзбекистон нефт ва газ саноатидаги лойиҳаларни молиялаштириш бўйича ҳамкорлик кенгайишини маълум қилди
ВЭБ.РФ Россия банклари билан ҳамкорликда Ўзбекистонда амалга оширилаётган углеводород хом-ашёси қазиб олишнинг иккинчи босқичига сармоя киритишга тайёр. Режалаштирилаётган сармоялар миқдори 650 миллион долларни ташкил қилади” корпорация веб-сайтида хабар берилган.
Ушбу ҳақидаги меморандум “Ўзбекнефтгаз” ҳамда ВЭБ компанияси раҳбарияти орасида имзоланган. Россия томонидан ушбу ҳужжатга ВЭБ раиси ўринбосари Даниил Алгульян ва Ўзбекистон томонидан «Ўзбекнефтегаз» бошқарув раиси Мехриддин Абдуллаев имзо чекишган.
“Ўзбекистон Республикаси – ВЭБ компаниясининг бир қатор йирик лойиҳалар бўйича энг йирк ҳамкорларидан бири. ВЭБ билан ҳамкорликда Ўзбекистонга Россиянинг юқори технологияли маҳсулотлари етказиб берилмоқда. Энди биз Ўзбекистонлик ҳамкорларимиз билан нефт-газ соҳасидаги лойиҳаларни амалга оширмоқчимиз”, – деди Алгульян.
«Ушбу Меморандумни имзолаш орқали биз ҳамкорликнинг бутунлай бошқа даражасига эришмоқдамиз. Ишончимиз комилки, бу ўзаро манфаатли икки томонлама муносабатларни ривожлантиришга кучли туртки беради », – деди Меҳриддин Абдуллаев.
Бир неча кун олдин Ўзбекистон Ресбуликаси ҳамда ВЭБ компанияси раҳбарияти умумий қиймати 40 миллион евро бўлган Россия юқор технологияли маҳсулотларини етказиб бериш ҳақида шартнома имзолаган эди. Ушбу маҳсулот “Ўзнефтгаз” ишлаб чиқариш объектлари ускуналарини янгилашга мўлжалланган.

ВЭБ.РФ заявил о расширении сотрудничества в области финансирования проектов в нефтегазовой отрасли Узбекистана
ВЭБ.РФ в консорциуме с российскими банками-партнерами готов проработать финансирование второго этапа программы по увеличению добычи углеводородного сырья, реализуемой в Узбекистане. Общий объем запланированных к привлечению кредитных средств оценивается в размере 650 млн долларов, сообщается на сайте корпорации.
Соответствующий меморандум о взаимопонимании подписан между руководством АО «Узбекнефтегаз» и российским институтом развития в штаб-квартире ВЭБ.РФ. Подписи под документом поставили заместитель председателя ВЭБ.РФ Даниил Алгульян и председатель правления АО «Узбекнефтегаз» Меҳриддин Абдуллаев.
«Республика Узбекистан – один из ведущих партнеров ВЭБ.РФ по целому ряду проектов. При поддержке ВЭБ.РФ уже успешно реализуются проекты по финансированию поставок российской высокотехнологичной продукции в Республику Узбекистан. В рамках работы по укреплению российско-узбекского торгово-экономического сотрудничества мы с нашими партнерами из Узбекистана заявляем о расширении сотрудничества в области финансирования проектов в нефтегазовой отрасли», – отметил Даниил Алгульян
«Подписанием данного Меморандума мы выходим на совершенно другой уровень сотрудничества. Мы уверены, что это придаст мощный импульс развитию взаимовыгодных двухсторонних отношений», – сказал Мехриддин Абдуллаев.
Ранее ВЭБ.РФ и АО «Узбекнефтегаз» подписали договор об открытии кредитной линии до 40 млн евро для финансирования поставок российской высокотехнологичной продукции, выполнения работ и оказания услуг, направленных на модернизацию производственных объектов АО «Узбекнефтегаз».