Тошкент вилоятининг ижтимоий-иқтисодий ривожлантирилиши ўрганилди
Жорий йилнинг 19 май куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков бошчилигидаги ҳамда вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарларидан иборат ишчи гуруҳ жойларга чиққан ҳолда Тошкент вилоятининг саноат ва ижтимоий-иқтисодий ривожланишининг жорий ҳолатини ўрганиш ҳамда уни жадаллаштиришни рағбатлантириш бўйича амалга оширилаётган ишлар мониторингини ўтказди.
Саноат ишлаб чиқариш объектлари ва корхоналарига ташриф буюрилди, улар мисолида турли тармоқларнинг ривожланиш масалалари, шунингдек янги иш ўринлари яратиш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар ўрганилди.
Ишчи гуруҳ аъзолари тадбиркорлар ва экспортчилар билан бевосита мулоқот орқали ишлаб чиқариш ва экспорт фаолияти жараёнида юзага келаётган муаммоларни муҳокама қилиб, уларни ҳал қилиш механизмларини ишлаб чиқдилар. Уларни бевосита жойларда амалга ошириш бўйича мутасадди раҳбарларга кўрсатмалар берилди.
Ҳудуд саноатини ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Ички бозорда талаб ортиб бораётган, асосан импорт қилинадиган маҳсулотларни маҳаллийлаштириш даражасини оширишга қаратилган лойиҳаларни ҳаётга татбиқ этишда инвестицияларни жалб қилишни жадаллаштириш муҳимлиги қайд этилди. Шу муносабат билан, ҳудудий импорт таркибини ҳар томонлама таҳлил қилиш, аниқ товар турларини аниқлаш ва Тошкент вилоятида ушбу турдаги маҳсулотларни ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш бўйича лойиҳавий таклифларни ишлаб чиқиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Шунингдек, аҳолини инфратузилмавий ва ижтимоий хизматлар билан таъминлашдаги мавжуд муаммоларни инвентаризация қилиш, уларни бартараф қилиш бўйича масъул раҳбарлар ва ижро муддатлари белгиланган ҳолда аниқ амалий чора-тадбирларни ишлаб чиқиш топширилди.
Ҳозирги кунда ишчи гуруҳ вилоятдаги мавжуд муаммоларни ўрганиш ва уларни ҳал қилиш бўйича самарали чора-тадбирлар ишлаб чиқишни давом эттирмоқда.

Изучен ход социально-экономического развития Ташкентской области
19 мая текущего года рабочая группа под руководством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти с выездом на места провела мониторинг осуществляемой работы по изучению текущего состояния и стимулированию ускоренного промышленного и социально-экономического развития Ташкентской области.
Были посещены промышленные производственные объекты и предприятия, на примере которых были изучены вопросы развития различных отраслей, а также реализуемые меры по созданию новых рабочих мест.
Члены рабочей группы посредством прямого диалога с предпринимателями и экспортерами обсудили имеющиеся проблемы, с которыми они сталкиваются в процессе производственной и экспортной деятельности и выработали алгоритмы их решения. Ответственным руководителям непосредственно на местах были даны поручения по их имплементации.
Отдельное внимание было уделено вопросам промышленного развития региона. Отмечена важность активизации привлечения инвестиций в реализацию проектов, направленных на повышение локализации продукции, в отношении которой наблюдается повышенный спрос на внутреннем рынке, который большей частью удовлетворяется за счет импорта. В связи с этим, были даны указания провести детальный анализ структуры регионального импорта, определить конкретные товарные позиции и выработать проектные предложения с целью налаживания производства данных видов продукции в Ташкентской области.
Также было поручено провести инвентаризацию имеющихся проблем в обеспечении населения инфраструктурой и социальными услугами, и разработать конкретные практические меры по их устранению с указанием ответственных руководителей и сроков.
В настоящее время рабочая группа продолжает работу по изучению имеющихся в регионе проблем и выработке эффективных мер по их решению.