Тошкент вилоятининг ижтимоий-иқтисодий ривожлантирилиши ўрганилди
Жорий йилнинг 19 май куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков бошчилигидаги ҳамда вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарларидан иборат ишчи гуруҳ жойларга чиққан ҳолда Тошкент вилоятининг саноат ва ижтимоий-иқтисодий ривожланишининг жорий ҳолатини ўрганиш ҳамда уни жадаллаштиришни рағбатлантириш бўйича амалга оширилаётган ишлар мониторингини ўтказди.
Саноат ишлаб чиқариш объектлари ва корхоналарига ташриф буюрилди, улар мисолида турли тармоқларнинг ривожланиш масалалари, шунингдек янги иш ўринлари яратиш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар ўрганилди.
Ишчи гуруҳ аъзолари тадбиркорлар ва экспортчилар билан бевосита мулоқот орқали ишлаб чиқариш ва экспорт фаолияти жараёнида юзага келаётган муаммоларни муҳокама қилиб, уларни ҳал қилиш механизмларини ишлаб чиқдилар. Уларни бевосита жойларда амалга ошириш бўйича мутасадди раҳбарларга кўрсатмалар берилди.
Ҳудуд саноатини ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Ички бозорда талаб ортиб бораётган, асосан импорт қилинадиган маҳсулотларни маҳаллийлаштириш даражасини оширишга қаратилган лойиҳаларни ҳаётга татбиқ этишда инвестицияларни жалб қилишни жадаллаштириш муҳимлиги қайд этилди. Шу муносабат билан, ҳудудий импорт таркибини ҳар томонлама таҳлил қилиш, аниқ товар турларини аниқлаш ва Тошкент вилоятида ушбу турдаги маҳсулотларни ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш бўйича лойиҳавий таклифларни ишлаб чиқиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Шунингдек, аҳолини инфратузилмавий ва ижтимоий хизматлар билан таъминлашдаги мавжуд муаммоларни инвентаризация қилиш, уларни бартараф қилиш бўйича масъул раҳбарлар ва ижро муддатлари белгиланган ҳолда аниқ амалий чора-тадбирларни ишлаб чиқиш топширилди.
Ҳозирги кунда ишчи гуруҳ вилоятдаги мавжуд муаммоларни ўрганиш ва уларни ҳал қилиш бўйича самарали чора-тадбирлар ишлаб чиқишни давом эттирмоқда.

The course of socio-economic development of the Tashkent region was studied
On May 19 of this year, a working group led by the Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan S. Umurzakov and consisting of the heads of ministries, departments, industry associations, commercial banks and local authorities on-site monitored the ongoing work to study the current state and stimulation of accelerated industrial and socio-economic development of the Tashkent region.
Industrial production facilities and enterprises were visited, the example of which issues of the development of various industries were studied, as well as ongoing measures to create new jobs.
The members of the working group, through a direct dialogue with entrepreneurs and exporters, discussed the existing problems that they face in the process of production and export activities and developed algorithms for solving them. Responsible leaders directly on the ground were given instructions for their implementation.
Special attention was paid to the issues of industrial development of the region. The importance of intensifying the attraction of investments in the implementation of projects aimed at increasing the localization of products, for which there is an increased demand in the domestic market, which is mostly met through imports, was noted. In this regard, instructions were given to conduct a detailed analysis of the structure of regional imports, identify specific commodity items and develop project proposals in order to establish the production of these types of products in the Tashkent region.
It was also instructed to make an inventory of the existing problems in providing the population with infrastructure and social services, and develop specific practical measures to eliminate them, indicating the responsible leaders and deadlines.
Currently, the working group continues to work on studying the problems existing in the region and developing effective measures to solve them.