Ўзбекистон ва Покистон ҳукуматлари ўртасида транзит савдоси тўғрисидаги битим тасдиқланди
Президентнинг “Халқаро шартномани тасдиқлаш тўғрисида”ги фармони (2022-йил 25-февралдаги 142-сонли ПҚ) қабул қилинди.
Фармонга мувофиқ, Ўзбекистон ва Покистон ҳукуматлари ўртасида транзит савдоси тўғрисидаги Битим тасдиқланди (2021-йил 15-июлда Тошкент шаҳрида имзоланган).
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Транспорт вазирлиги ва Давлат божхона қўмитаси мазкур халқаро шартномани амалга ошириш учун масъул ваколатли органлар этиб белгиланди.
Вазирлар Маҳкамаси, тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарлари ушбу халқаро шартнома кучга киргандан кейин Ўзбекистон томонидан ўз зиммаларига олган мажбуриятларнинг бажарилиши устидан назоратни таъминласинлар.

Утверждено Соглашение о транзитной торговле между Правительствами Узбекистана и Пакистана
Принято Постановление Президента «Об утверждении международного договора» (ПП№142 от 25.02.2022 года).
В соответствии с Постановлением утверждено Соглашение о транзитной торговле между Правительствами Узбекистана и Пакистана (подписано 15 июля 2021 года в городе Ташкенте).
Министерство инвестиций и внешней торговли, Министерство транспорта и Государственный таможенный комитет были определены компетентными органами, ответственными за реализацию настоящего международного договора.
Кабинет Министров и руководители соответствующих министерств и ведомств обеспечивают контроль за выполнением обязательств Узбекистана после вступления в силу указанного международного договора.