Икки томонлама ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Белорусия ҳукуматлараро комиссиясининг 9-йиғилиши бўлиб ўтди
Минск шаҳрида Ўзбекистон Республикаси ва Беларус Республикаси ўртасида икки томонлама ҳамкорлик бўйича Қўшма Ҳукуматлараро комиссиянинг 9-йиғилиши бўлиб ўтди. Унга Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев ва Беларус Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Леонид Заятс ҳамраислик қилди. Тадбирда икки мамлакатнинг асосий вазирлик ва идоралари раҳбарлари ҳам иштирок этишди.
Йиғилиш кун тартиби доирасида инвестициявий, савдо-иқтисодий, саноат, илмий-техник ва маданий-гуманитар ҳамкорликнинг кенг кўламли масалалари кўриб чиқилди.
Икки Давлат раҳбарларининг саъй-ҳаракатлари туфайли Ўзбекистон ва Белоруссия ўртасидаги муносабатлар юқори ва барқарор ривожланиш динамикаси билан ажралиб туриши ва бу, ўз навбатида, устувор йўналишларда ҳамкорликни чуқурлаштириш учун зарур шарт-шароитларни яратиши таъкидланди.
Икки мамлакатнинг савдо-иқтисодий ҳамкорлиги доирасида эришилган ютуқлар қайд этилди. 2021 йилда Ўзбекистон ва Беларус ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 40 фоиздан ошиб, 337,3 миллион долларни ташкил этди. Масъул вазирлик ва идоралар вакиллари иштирокида ўзаро савдони ривожлантириш бўйича ишчи гуруҳ тузиш, шунингдек, яқин келажакда товарларнинг келиб чиқишини сертификатлашнинг электрон тизимини жорий қилиш тўғрисидаги Битимни ишлаб чиқиш ва имзолаш тўғрисида келишувга эришилди.
Инвестициялар соҳасидаги ҳамкорлик ва саноат кооперациясини ривожлантиришнинг ижобий тенденциялари муҳокама қилинди. Сўнгги уч йил ичида Ўзбекистонда Беларус капитали иштирокидаги корхоналар сони тўрт баробарга ошиб, 157 тани ташкил этди. Жорий йилнинг атиги етти ойида 58 та корхона ташкил этилди. Ўз навбатида, Белоруссияда ўзбек капитали иштирокидаги 101 та корхона фаолият кўрсатмоқда. Машинасозлик, тўқимачилик, озиқ-овқат, фармацевтика саноати, электроника ва қурилиш материаллари ишлаб чиқариш соҳаларида юқори қўшилган қийматга эга маҳсулотлар ишлаб чиқариш ва кейинчалик уларни икки давлатнинг логистика имкониятларидан фойдаланган ҳолда учинчи мамлакатларга экспорт қилиш бўйича ҳамкорликда янги қўшма лойиҳаларни амалга оширишнинг катта истиқболлари қайд этилди. Саноат кооперацияси соҳасида ҳамкорликнинг янги йўналишлари ва қўшма ташаббусларни ишлаб чиқиш мақсадида шу йилнинг сентябр ойида Тошкент шаҳрида Ўзбекистон-Белоруссия бизнес Кенгашининг иккинчи йиғилишини ўтказишга келишилди.
ИТ ва инновациялар соҳасидаги ҳамкорлик масалалари бўйича фикр алмашилди. Белоруссияда 2023 йилнинг биринчи ярмида фан ва технологиялар соҳасидаги ҳамкорлик бўйича Белоруссия-Ўзбекистон комиссиясининг 2-йиғилишини қатнашчиларнинг бевосита иштирокида ўтказиш, шунингдек, тасдиқланган қўшма Илмий-техникавий ва инновацион ҳамкорлик дастурини ИТ, рақамлаштириш ва юқори технологиялар соҳасидаги янги ташаббус ва лойиҳалар билан бойитиш тўғрисида келишувга эришилди.
Маданий-гуманитар ҳамкорликка, хусусан, таълим ва туризмни ривожлантириш соҳасидаги муносабатларга алоҳида эътибор қаратилди. Белоруссия фуқаролари учун «Оила учун туризм», «Қуёшли таътил», «Витаминли тур», «Ўқиш ва саёҳат» каби махсус туристик хизматларини ташкил этишга тайёрлик билдирилди. Белорусиялик ҳамкасблар жорий йилнинг ноябр ойида бўлиб ўтадиган Тошкент халқаро туризм ярмаркаси ва 2023 йилда Самарқанд шаҳрида ўтказилиши режалаштирилган БМТ жаҳон туризм ташкилоти Бош Ассамблеясининг 25-сессиясида иштирок этишга таклиф қилинди. 2023-2026 йилларда Ўзбекистон ва Белоруссиянинг етакчи олий ўқув юртлари ўртасида «Йўл харитаси»ни ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш, шунингдек, Ўзбекистонда «Беларус киноси кунлари» ва Белоруссияда «Ўзбек киноси кунлари»ни ўтказишга келишилди.
Йиғилиш якунлари бўйича тадбирлар давомида эришилган асосий келишувларни акс эттирувчи якуний протокол, шунингдек, икки давлат Ҳукумат раҳбарларининг ўзаро ташрифлари якунида эришилган келишувларни амалга ошириш бўйича «Йўл харитаси» имзоланди.

Состоялось 9-е заседание Узбекско-Беларуской Межправительственной комиссии по двустороннему сотрудничеству
В городе Минске состоялось 9-е заседание Совместной Межправительственной комиссии по двустороннему сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Республикой Беларусь. Заседание прошло под сопредседательством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Ж.Ходжаева и заместителя Премьер-министра Республики Беларусь Л.Зайца. В его работе также приняли участие руководители ключевых министерств и ведомств двух стран.
В рамках повестки дня был рассмотрен широкий спектр вопросов инвестиционного, торгово-экономического, промышленного, научно-технического и культурно-гуманитарного сотрудничества.
Отмечалось, что благодаря усилиям Глав двух государств отношения между Узбекистаном и Беларусью характеризуются высокой и устойчивой динамикой развития, что формирует предпосылки для углубления сотрудничества в приоритетных направлениях.
Был подчеркнут значительный прогресс, достигнутый в рамках торгово-экономического партнёрства двух стран. За 2021 год товарооборот между Узбекистаном и Беларусью увеличился более чем на 40% и составил 337,3 млн долларов. Достигнута договорённость о создании Рабочей группы по вопросам развития взаимной торговли из числа представителей ответственных министерств и ведомств, а также о разработке и подписании в ближайшей перспективе Соглашения о применении электронной системы сертификации происхождения товаров.
Обсуждены положительные тенденции в развитии инвестиционного сотрудничества и промышленной кооперации. За последние три года количество предприятий с участием белорусского капитала в Узбекистане выросло в четыре раза и составило 157 единиц. Только за семь месяцев текущего года было создано 58 предприятий. В свою очередь, в Беларуси осуществляет деятельность 101 предприятие с участием узбекского капитала. Отмечены большие перспективы реализации новых совместных проектов в машиностроении, текстильной, пищевой, фармацевтической промышленности, электронике и сфере производства строительных материалов на основе эффективной кооперации при производстве продукции с высокой добавленной стоимостью и её последующему экспорту в третьи страны с использованием логистических возможностей двух государств. В целях проработки новых направлений партнёрства и совместных инициатив в сфере промышленной кооперации достигнута договорённость о проведении в сентябре этого года в г. Ташкенте второго заседания Узбекско-Белорусского Делового совета.
Состоялся обмен мнениями по вопросам взаимодействия в сфере IT и инноваций. Достигнута договорённость о проведении 2-го заседания Белорусско-Узбекской комиссии по сотрудничеству в области науки и технологий в очном формате в первом полугодии 2023 г. в Беларуси, а также о дополнении утверждённой совместной Исполнительной программы научно-технического и инновационного сотрудничества новыми инициативами и проектами в сфере IT, цифровизации и высоких технологий.
Особое внимание было также уделено культурно-гуманитарному сотрудничеству, в частности, взаимодействию в сфере развития образования и туризма. Выражена готовность организовать специальные турпакеты для белорусских граждан, такие как «Туризм для семьи», «Солнечные каникулы», «Витаминный тур», «Учеба и Путешествие». Белорусские коллеги были приглашены принять участие в работе Ташкентской международной туристической ярмарки в ноябре текущего года и 25-й сессии Генассамблеи Всемирной туристической организации ООН в 2023 году
в г. Самарканде. Достигнута договорённость по разработке и утверждению совместной «Дорожной карты» на 2023-2026 гг. между ведущими высшими учебными заведениями Узбекистана и Беларуси, а также проведению «Дней белорусского кино» в Узбекистане и «Дней узбекского кино» в Беларуси.
По итогам заседания был подписан итоговый протокол, отражающий ключевые договоренности, достигнутые в ходе мероприятий, а также «Дорожная карта» по исполнению договорённостей, достигнутых по итогам взаимных визитов Глав Правительств двух стран.