Иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Россия ҳукуматлараро комиссиясининг 22-йиғилиши бўлиб ўтди
27 октябрь куни Москва шаҳрида Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси ўртасида иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг 22-йиғилиши бўлиб ўтди. Йиғилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков ҳамда Россия Федерацияси иқтисодий ривожланиш вазири М.Решетников ҳамраислигида ўтказилди. Тадбирда шунингдек, иккала мамлакатнинг асосий вазирлик ва идоралари раҳбарлари ҳам иштирок этди.
Кун тартиби доирасида иккала мамлакатнинг ўртасидаги савдо-иқтисодий, инвестициявий, саноат, транспорт ва логистика, маданий-гуманитар ҳамкорлиги каби кенг кўламли масалалар кўриб чиқилди.
Ҳар икки Давлат раҳбарларининг саъй-ҳаракатлари туфайли Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги муносабатлар мисли кўрилмаган юқори даражага етиб, ривожланишнинг юқори ва барқарор динамикаси билан ажралиб тураётгани таъкидланди. Бу, ўз навбатида, устувор йўналишлар бўйича ҳамкорликни чуқурлаштириш учун шарт-шароитларни яратади.
Икки мамлакат ўртасидаги иқтисодий шерикликда амалга оширилган салмоқли ютуқлар алоҳида таъкидланди. Ўзбекистонда Россия капитали иштирокида ташкил этилган корхоналар сони ўтган 4 йил давомида 2,5 баробар ўсиб, 2 мингдан ошди. Жорий йилнинг 9 ойида мамлакатда 200 дан зиёд ўзбек-рус корхоналари ташкил этилди. Ҳозирги кунда Ўзбекистонда нефть-кимё, тоғ-кон металлургия, энергетика, соғлиқни сақлаш ва фармацевтика, қурилиш материаллари, тўқимачилик маҳсулотлари ишлаб чиқариш, шунингдек, мева-сабзавотни қайта ишлаш соҳаларида умумий қиймати 14 миллиард доллардан зиёд 150 қўшма лойиҳа амалга оширилмоқда. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Россия Федерацияси Саноат ва савдо вазирлиги ўртасида ташкил этилган қўшма Лойиҳа офисининг самарали фаолияти таъкидланди. Офис вазифалари истиқболли инвестиция таклифларини ишлаб чиқиш ҳамда келгусида ҳаётга татбиқ этиш учун янги лойиҳаларни шакллантириш эканлиги қайд этилди. Маълум қилинишича, айни пайтда Лойиҳа офиси эксперт ва мутахассислари умумий қиймати қарийб 9 млрд долларга тенг бўлган 180 дан ортиқ лойиҳанинг янги портфели устида иш олиб бормоқдалар. Ўзбекистон ва Россия ишбилармон доиралари ўртасида янги алоқалар ўрнатиш бўйича самарали ишлар олиб борилмоқда: ўзаро бизнес миссиялар, форумлар, саноат кўргазмалари ва бошқа қўшма тадбирлар ташкил этилмоқда. Хусусан, жорий йилда Тошкентда ўтказилган “Иннопром” саноат кўргазмаси якунлари бўйича умумий қиймати 3 млрд доллардан зиёд 300 дан кўпроқ битим имзоланди.
Ўзаро савдони ривожлантиришнинг ижобий тенденциялари муҳокама қилинди. Бу борада ҳамкорликни янада кенгайтириш бўйича улкан имкониятлар борлиги қайд этилди. Жумладан, совутгичли вагонлардан ташкил топган темир йўл поездларида қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини жадал етказиб бериш бўйича “Агроэкспресс” лойиҳаси Ўзбекистон-Россия савдосини ривожлантириш драйверига айланиши мумкин. Лойиҳа доирасида Ўзбекистондан янги узилган мева ва сабзавотларни биринчи марта етказиб бериш жорий йилнинг ноябрь ойи ўрталарига режалаштирилган. “Бизнинг муштарак мақсадимиз 2030 йилга бориб мамлакатларимизга темир йўл орқали 1 млн тонна маҳсулот етказиб беришдир”, – деди М.Решетников.
Шунингдек, кун тартибининг асосий йўналишларидан бири минтақалараро ҳамкорликни ривожлантириш бўлди. Маълум қилинишича, ўтган икки ой мобайнида Ўзбекистоннинг 7 та вилоят раҳбарлари делегациялари Россиянинг 20 та вилоятига ташриф буюриб, келгусидаги ҳамкорлик истиқболлари юзасидан натижадор музокаралар ўтказдилар. Минтақалараро алоқаларни янада кенгайтириш, саноат кооперацияси янги лойиҳаларини ишлаб чиқиш ҳамда савдо шартномаларини тузиш мақсадида Ўзбекистон ва Россия ҳудудлари раҳбарларининг яқин келажакда қўшимча ўзаро ташрифларини ташкил этишга келишилди.
Маданий-гуманитар муносабатларга, хусусан, таълим соҳасидаги ҳамкорликка ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Қайд этилишича, ҳозирги вақтда Ўзбекистонда Россия университетларининг 15 та филиали фаолият кўрсатмоқда. Жорий йилнинг 1 октябрь куни ВГИК (Герасимов номидаги Бутунроссия Давлат кинематография институти) филиали, яқин келажакда яна иккита университет-дизайн ва технология университетининг филиаллари очилиши кутилмоқда. Косигин ва Москва Давлат Геодезия ва картография университети. Шу нуқтаи назардан юқори малакали кадрлар тайёрлаш, илмий-тадқиқот ва тараққиёт соҳасидаги ҳамкорлик қилиш ҳамда Таълим форуми, Медиа-форум, Россияда Ўзбекистон маданияти кунлари ва бошқа қатор қўшма тадбирларни ўтказиш масалалари кўриб чиқилди.
Йиғилиш давомида икки мамлакат вазирликлари ва идораларининг раҳбарлари тақдимотлар ўтказиб, тармоқлар ва йўналишлар кесимида ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича истиқболли режелари билан бўлишди. Билдирилган таклифлар атрофлича кўриб чиқилиб, инвестициялар, савдо, саноат кооперациясини ривожлантириш, транспорт ва транзит, маданий-гуманитар ҳамкорлик ҳамда сайёҳлик соҳасида илгари сурилган ташаббусларни амалда жорий этиш бўйича ҳамкорлик қилиш механизми белгилаб олинди.
Хусусан, энергетика, фармацевтика ва машинасозлик соҳаларида ҳамкорликни чуқурлаштиришнинг муҳим истиқболлари белгилаб олинди. Россия компаниялари Ўзбекистон кон-металлургия саноати корхоналарини модернизация қилиш ва машинасозлик ҳамда дастгоҳсозлик соҳаларида қўшма лойиҳаларни амалга оширишда фаол иштирок этади. Шунингдек, маҳаллий ишлаб чиқариш объектлари асосида Россия технологияларидан фойдаланган ҳолда автомобил ва қишлоқ хўжалиги техникалари ишлаб чиқариш ҳажмларини изчил ошириш режалаштирилди. Ўзбекистонда энергия ишлаб чиқарувчи қувватларни модернизация қилиш ва муқобил энергетика соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш учун Россия инвестицияларини жалб қилиш имкониятлари кўриб чиқилди.
Икки мамлакат тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарлари ва мутахассисларидан иборат ҲКнинг барча 9 тегишли кичик комиссиялар ишини фаоллаштиришга келишилди. Кичик комиссиялар раҳбарларининг эришилган барча келишувларни сифатли амалга ошириш юзасидан келгуси йил учун кутилаётган натижалар, аниқ механизмлар, масъул ижрочилар ва муддатлар акс этган амалий чора-тадбирлар режаларини қисқа муддатларда тасдиқлашга келишиб олинди. Шунингдек, меҳнат миграцияси соҳасида инновациялар ва рақамли технологиялар бўйича 2 та янги кичик комиссиялар тузишга ҳам келишиб олинди.

Состоялось 22-е заседание Узбекско-Российской Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству
27 октября в г.Москве состоялось 22-е заседание Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией. Заседание прошло по сопредседательством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова и министра экономического развития Российской Федерации М.Решетникова. В его работе также приняли участие руководители ключевых министерств и ведомств двух стран.
В рамках повестки дня был рассмотрен широкий спектр вопросов торгово-экономического, инвестиционного, промышленного, транспортно-логистического и культурно-гуманитарного сотрудничества двух стран.
Отмечалось, что благодаря усилиям Глав двух государств, отношения между Узбекистаном и Россией находятся на беспрецедентно высоком уровне и характеризуются высокой и устойчивой динамикой развития, что формирует предпосылки для углубления сотрудничества в приоритетных направлениях.
Был подчеркнут значительный прогресс, достигнутый в экономическом партнерстве двух стран. Количество предприятий, созданных в Узбекистане с участием российского капитала, за последние 4 года выросло в 2,5 раза и превысило отметку в 2 тысячи единиц, при этом за 9 месяцев текущего года в стране создано свыше 200 узбекско-российских предприятий. В настоящее время в Узбекистане реализуются более 150 совместных проектов на сумму свыше 14 млрд долларов в сферах нефтехимии, горной металлургии, энергетики, здравоохранения и фармацевтики, производства строительных материалов, текстильной продукции, а также переработки плодоовощной продукции. Отмечалась эффективная деятельность созданного между Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и Министерством промышленности и торговли Российской Федерации совместного Проектного офиса, функцией которого является генерация перспективных инвестиционных предложений и формирование новых проектов для последующей реализации. Озвучено, что в настоящий момент экспертами и специалистами Проектного офиса ведется проработка нового портфеля из более чем 180 проектов на сумму порядка 9 млрд долларов. Ведется продуктивная работа по налаживанию новых связей между узбекским и российским деловыми сообществами: организуются взаимные бизнес-миссии, форумы, отраслевые выставки и другие совместные мероприятия. Так, по итогам проведенной в текущем году в г.Ташкенте промышленной выставки «Иннопром» было подписано более 300 соглашений на сумму свыше 3 млрд долларов.
Обсуждены положительные тенденции в развитии взаимной торговли. В этой сфере был отмечен значительный потенциал для дальнейшего наращивания взаимодействия. Драйвером развития узбекско-российской торговли может стать проект «Агроэкспресс» по ускоренной доставке сельскохозяйственной продукции в рефрижераторных железнодорожных составах. Планируется, что первая пилотная поставка свежих фруктов и овощей из Узбекистана состоится уже в середине ноябре этого года. «Наша общая задача – чтобы к 2030 году по железной дороге в наши страны поставлялся 1 млн тонн продукции», – сказал М.Решетников.
Также одним из ключевых направлений повестки стало развитие межрегионального сотрудничества. Было озвучено, что в течение последних двух месяцев делегации руководителей 7 регионов Узбекистана посетили 20 регионов России, где провели предметные переговоры о перспективах дальнейшего сотрудничества. Было согласовано, что в целях дальнейшего расширения межрегиональных связей в ближайшее время будут дополнительно организованы взаимные поездки руководителей регионов Узбекистана и России для проработки новых проектов промышленной кооперации и заключения торговых контрактов.
Особое внимание было также уделено культурно-гуманитарному сотрудничеству, в частности, взаимодействию в сфере образования. Отмечалось, что в настоящий момент в Узбекистане действует уже 15 филиалов российских ВУЗов. 1 октября текущего года в г. Ташкенте открылся филиал ВГИК (Всероссийский государственный институт кинематографии им. Герасимова), в ближайшей перспективе ожидается открытие филиалов ещё двух университетов – Университета дизайна и технологий им. Косыгина и Московского государственного университета геодезии и картографии. В данном ключе были рассмотрены вопросы подготовки высоко-квалифицированных кадров, кооперации в секторе научных исследований и разработок, а также проведения ряда совместных мероприятий, таких как Образовательный форум, Медиафорум, Дни культуры Узбекистана в России и других.
В ходе заседания руководители министерств и ведомств двух стран в формате презентаций изложили перспективные видения дальнейшего развития взаимодействия в разрезе отраслей и направлений. Предметно рассмотрены озвученные предложения, определен формат сотрудничества по продвижению и практической реализации выдвинутых инициатив в сферах инвестиций, торговли, развития промышленной кооперации, транспорта и транзита, культурно-гуманитарного сотрудничества и в области туризма.
В частности, обозначены значительные перспективы для углубления сотрудничества в отраслях энергетики, фармацевтики и машиностроения. Российские компании примут активное участие в модернизации предприятий горно-металлургической промышленности Узбекистана и реализации совместных проектов в областях машиностроения и станкостроения. Также планируется последовательно наращивать объемы производства автомобилей и сельскохозяйственной техники по российским технологиям на базе отечественных производственных мощностей. Рассмотрены возможности для привлечения российских инвестиций для модернизации энергогенерирующих мощностей в Узбекистане и реализации проектов в сфере альтернативной энергетики.
Достигнута договоренность об активизации работы всех 9 соответствующих подкомиссий МПК в составе руководителей и специалистов профильных министерств и ведомств двух стран – было согласовано, что руководители подкомиссий в ближайшее время утвердят индивидуальные планы практических мероприятий на ближайший год по качественной реализации всех достигнутых договоренностей, с отражением ожидаемых результатов, конкретных механизмов, ответственных исполнителей и сроков. Также был согласован вопрос создания 2 новых подкомиссий по инновациям и цифровым технологиям и в сфере трудовой миграции.
По итогам заседания был подписан итоговый протокол, отражающий ключевые договоренности, достигнутые в ходе мероприятия.