Иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Россия ҳукуматлараро комиссиясининг 22-йиғилиши бўлиб ўтди
27 октябрь куни Москва шаҳрида Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси ўртасида иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг 22-йиғилиши бўлиб ўтди. Йиғилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков ҳамда Россия Федерацияси иқтисодий ривожланиш вазири М.Решетников ҳамраислигида ўтказилди. Тадбирда шунингдек, иккала мамлакатнинг асосий вазирлик ва идоралари раҳбарлари ҳам иштирок этди.
Кун тартиби доирасида иккала мамлакатнинг ўртасидаги савдо-иқтисодий, инвестициявий, саноат, транспорт ва логистика, маданий-гуманитар ҳамкорлиги каби кенг кўламли масалалар кўриб чиқилди.
Ҳар икки Давлат раҳбарларининг саъй-ҳаракатлари туфайли Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги муносабатлар мисли кўрилмаган юқори даражага етиб, ривожланишнинг юқори ва барқарор динамикаси билан ажралиб тураётгани таъкидланди. Бу, ўз навбатида, устувор йўналишлар бўйича ҳамкорликни чуқурлаштириш учун шарт-шароитларни яратади.
Икки мамлакат ўртасидаги иқтисодий шерикликда амалга оширилган салмоқли ютуқлар алоҳида таъкидланди. Ўзбекистонда Россия капитали иштирокида ташкил этилган корхоналар сони ўтган 4 йил давомида 2,5 баробар ўсиб, 2 мингдан ошди. Жорий йилнинг 9 ойида мамлакатда 200 дан зиёд ўзбек-рус корхоналари ташкил этилди. Ҳозирги кунда Ўзбекистонда нефть-кимё, тоғ-кон металлургия, энергетика, соғлиқни сақлаш ва фармацевтика, қурилиш материаллари, тўқимачилик маҳсулотлари ишлаб чиқариш, шунингдек, мева-сабзавотни қайта ишлаш соҳаларида умумий қиймати 14 миллиард доллардан зиёд 150 қўшма лойиҳа амалга оширилмоқда. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Россия Федерацияси Саноат ва савдо вазирлиги ўртасида ташкил этилган қўшма Лойиҳа офисининг самарали фаолияти таъкидланди. Офис вазифалари истиқболли инвестиция таклифларини ишлаб чиқиш ҳамда келгусида ҳаётга татбиқ этиш учун янги лойиҳаларни шакллантириш эканлиги қайд этилди. Маълум қилинишича, айни пайтда Лойиҳа офиси эксперт ва мутахассислари умумий қиймати қарийб 9 млрд долларга тенг бўлган 180 дан ортиқ лойиҳанинг янги портфели устида иш олиб бормоқдалар. Ўзбекистон ва Россия ишбилармон доиралари ўртасида янги алоқалар ўрнатиш бўйича самарали ишлар олиб борилмоқда: ўзаро бизнес миссиялар, форумлар, саноат кўргазмалари ва бошқа қўшма тадбирлар ташкил этилмоқда. Хусусан, жорий йилда Тошкентда ўтказилган “Иннопром” саноат кўргазмаси якунлари бўйича умумий қиймати 3 млрд доллардан зиёд 300 дан кўпроқ битим имзоланди.
Ўзаро савдони ривожлантиришнинг ижобий тенденциялари муҳокама қилинди. Бу борада ҳамкорликни янада кенгайтириш бўйича улкан имкониятлар борлиги қайд этилди. Жумладан, совутгичли вагонлардан ташкил топган темир йўл поездларида қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини жадал етказиб бериш бўйича “Агроэкспресс” лойиҳаси Ўзбекистон-Россия савдосини ривожлантириш драйверига айланиши мумкин. Лойиҳа доирасида Ўзбекистондан янги узилган мева ва сабзавотларни биринчи марта етказиб бериш жорий йилнинг ноябрь ойи ўрталарига режалаштирилган. “Бизнинг муштарак мақсадимиз 2030 йилга бориб мамлакатларимизга темир йўл орқали 1 млн тонна маҳсулот етказиб беришдир”, – деди М.Решетников.
Шунингдек, кун тартибининг асосий йўналишларидан бири минтақалараро ҳамкорликни ривожлантириш бўлди. Маълум қилинишича, ўтган икки ой мобайнида Ўзбекистоннинг 7 та вилоят раҳбарлари делегациялари Россиянинг 20 та вилоятига ташриф буюриб, келгусидаги ҳамкорлик истиқболлари юзасидан натижадор музокаралар ўтказдилар. Минтақалараро алоқаларни янада кенгайтириш, саноат кооперацияси янги лойиҳаларини ишлаб чиқиш ҳамда савдо шартномаларини тузиш мақсадида Ўзбекистон ва Россия ҳудудлари раҳбарларининг яқин келажакда қўшимча ўзаро ташрифларини ташкил этишга келишилди.
Маданий-гуманитар муносабатларга, хусусан, таълим соҳасидаги ҳамкорликка ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Қайд этилишича, ҳозирги вақтда Ўзбекистонда Россия университетларининг 15 та филиали фаолият кўрсатмоқда. Жорий йилнинг 1 октябрь куни ВГИК (Герасимов номидаги Бутунроссия Давлат кинематография институти) филиали, яқин келажакда яна иккита университет-дизайн ва технология университетининг филиаллари очилиши кутилмоқда. Косигин ва Москва Давлат Геодезия ва картография университети. Шу нуқтаи назардан юқори малакали кадрлар тайёрлаш, илмий-тадқиқот ва тараққиёт соҳасидаги ҳамкорлик қилиш ҳамда Таълим форуми, Медиа-форум, Россияда Ўзбекистон маданияти кунлари ва бошқа қатор қўшма тадбирларни ўтказиш масалалари кўриб чиқилди.
Йиғилиш давомида икки мамлакат вазирликлари ва идораларининг раҳбарлари тақдимотлар ўтказиб, тармоқлар ва йўналишлар кесимида ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича истиқболли режелари билан бўлишди. Билдирилган таклифлар атрофлича кўриб чиқилиб, инвестициялар, савдо, саноат кооперациясини ривожлантириш, транспорт ва транзит, маданий-гуманитар ҳамкорлик ҳамда сайёҳлик соҳасида илгари сурилган ташаббусларни амалда жорий этиш бўйича ҳамкорлик қилиш механизми белгилаб олинди.
Хусусан, энергетика, фармацевтика ва машинасозлик соҳаларида ҳамкорликни чуқурлаштиришнинг муҳим истиқболлари белгилаб олинди. Россия компаниялари Ўзбекистон кон-металлургия саноати корхоналарини модернизация қилиш ва машинасозлик ҳамда дастгоҳсозлик соҳаларида қўшма лойиҳаларни амалга оширишда фаол иштирок этади. Шунингдек, маҳаллий ишлаб чиқариш объектлари асосида Россия технологияларидан фойдаланган ҳолда автомобил ва қишлоқ хўжалиги техникалари ишлаб чиқариш ҳажмларини изчил ошириш режалаштирилди. Ўзбекистонда энергия ишлаб чиқарувчи қувватларни модернизация қилиш ва муқобил энергетика соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш учун Россия инвестицияларини жалб қилиш имкониятлари кўриб чиқилди.
Икки мамлакат тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарлари ва мутахассисларидан иборат ҲКнинг барча 9 тегишли кичик комиссиялар ишини фаоллаштиришга келишилди. Кичик комиссиялар раҳбарларининг эришилган барча келишувларни сифатли амалга ошириш юзасидан келгуси йил учун кутилаётган натижалар, аниқ механизмлар, масъул ижрочилар ва муддатлар акс этган амалий чора-тадбирлар режаларини қисқа муддатларда тасдиқлашга келишиб олинди. Шунингдек, меҳнат миграцияси соҳасида инновациялар ва рақамли технологиялар бўйича 2 та янги кичик комиссиялар тузишга ҳам келишиб олинди.

The 22nd meeting of the Uzbek-Russian Intergovernmental Commission on Economic Cooperation was held
On October 27, the 22nd meeting of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Republic of Uzbekistan and the Russian Federation was held in Moscow. The meeting was co-chaired by Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan S. Umurzakov and Minister of Economic Development of the Russian Federation M. Reshetnikov. Its work was also attended by heads of key ministries and departments of the two countries.
The agenda covered a wide range of issues of trade, economic, investment, industrial, transport, logistics, cultural and humanitarian cooperation between two countries.
It was noted that due to the efforts of the Heads of the two countries, the relations between Uzbekistan and Russia are at an unprecedented high level and characterized by sustainable dynamics of development, which forms the preconditions for deepening cooperation in priority areas.
The sides underscored the significant progress achieved in the economic partnership between the two countries. The number of enterprises established in Uzbekistan with the participation of Russian capital has grown 2.5 times over the past 4 years and exceeded the mark of 2,000 units, while over 200 Uzbek-Russian enterprises have been created in the country during 9 months of this year. More than 150 joint projects worth over USD 14 billion in petrochemicals, mining metallurgy, energy, healthcare and pharmaceuticals, construction materials, textiles as well as fruit and vegetable processing are currently underway in Uzbekistan. The effective activity of the joint Project Office established between the Ministry of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation, whose function is to generate promising investment proposals and to form new projects for subsequent implementation, was noted. It was announced that at the moment experts and specialists of the Project Office are working on a new portfolio of more than 180 projects worth about $9 billion. Productive work is underway to establish new ties between the Uzbek and Russian business communities including mutual business missions, forums, trade exhibitions and other joint events. For instance, the Innoprom industrial exhibition held in Tashkent this year resulted in the signing of more than 300 agreements worth more than $3 billion.
Positive trends in the development of mutual trade were discussed. The sides emphasized the considerable potential for further expansion of interaction in this sphere. The “Agroexpress” project on accelerated delivery of agricultural products in refrigerated trains may become a driver of Uzbek-Russian trade development. It is planned that the first pilot delivery of fresh fruits and vegetables from Uzbekistan will take place in mid-November this year. “Our common task is to have 1 million tons of products delivered to our countries by rail by 2030,” M. Reshetnikov noted.
The development of interregional cooperation was also one of the key areas of the agenda. It was declared that delegations of heads of seven regions of Uzbekistan have visited 20 Russian regions in the last two months and had substantive negotiations on prospects for further cooperation. It was agreed that in order to further expand interregional ties, mutual additional visits of heads of regional administrations of Russia and Uzbekistan would be organized in the near future to study new industrial cooperation projects and conclude trade contracts.
Special attention was also paid to cultural and humanitarian cooperation, in particular, to interaction in the field of education. It was noted that 15 branches of Russian higher education institutions are currently operating in Uzbekistan. On October 1 this year, a branch of the VGIK (All-Russian State University of Cinematography named after S.A. Gerasimov) was opened in Tashkent, while two more universities, the Russian State University of Design and Technology named after A.N. Kosygin and the Moscow State University of Geodesy and Cartography are expected to open branches in the near future. The issues of training highly qualified personnel, cooperation in the research and development sector, as well as holding a number of joint events such as the Educational Forum, Media Forum, the Days of Uzbek Culture in Russia and others were discussed in this context.
During the meeting, the heads of ministries and agencies of the two countries outlined promising visions of further development of cooperation in the context of industries and areas in the form of presentations. The proposed initiatives were considered in detail and the format of cooperation for their promotion and practical implementation in the context of investment, trade, development of industrial cooperation, transport and transit, cultural and humanitarian cooperation and tourism was defined.
In particular, significant prospects for deepening cooperation in the fields of energy, pharmaceuticals and mechanical engineering were outlined. Russian companies will take an active part in modernizing Uzbekistan’s mining and metallurgical enterprises and in implementing joint machine-building and machine-tool industry projects. Also, it is planned to gradually increase the production of automobiles and agricultural machinery on the basis of Russian technologies. Opportunities to attract Russian investments for the modernization of energy-generating capacities in Uzbekistan and implementation of projects in the field of alternative energy were considered.
An agreement was reached to activate the work of all 9 relevant IGC sub-commissions consisting of the heads and specialists of the relevant ministries and agencies of the two countries – it was agreed that the heads of sub-commissions will soon approve individual plans of practical measures for the next year for the qualitative implementation of all agreements reached, reflecting the expected results, specific mechanisms, responsible executors and deadlines. The issue of creating 2 new sub-commissions on innovations and digital technologies in the field of labour migration was also agreed upon.
Following the meeting, a final protocol was signed, reflecting the key agreements reached during the event.