TDA Report: Муҳим тараққиёт
АҚШ Меҳнат департаменти (ТДА) 2011-йилдан бери биринчи марта болалар меҳнатининг энг ёмон шаклларига барҳам бериш бўйича саъй-ҳаракатлар самарадорлигини кўриб “сезиларли тараққиёт” энг яхши тоифасига кирди.
Бунга сабаб, Ўзбекистонинг мажбурий ва болалар меҳнатига қарши курашиш борасида олиб борилаётган самарали давлат сиёсати, шунингдек, ушбу соҳада жиноий жавобгарликнинг халқаро андозаларга мос равишда кучайтирилгани туфайли эришилгани, алоҳида таъкидланди.
«Ўзбекистон ҳақиқатан ҳам қисқа вақт ичида таъсирчан тараққиётга эриша оладиган намунали давлатга айланмоқда», – деди АҚШ Меҳнат департаментининг Болалар ва мажбурий меҳнат бўйича бошқармаси раҳбари Марсия Эугенио.
Бундан ташқари, Ўзбекистон эришган ютуқларни инобатга олган ҳолда, АҚШ Меҳнат вазирлиги мамлакатда етиштириладиган пахтани аталмиш пахтадан чиқариб ташлашини эълон қилди. «Болалар ва мажбурий меҳнатдан фойдаланган ҳолда ишлаб чиқарилган товарлар рўйхати». Ушбу қарор Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган пахта ва ундан тайёрланган маҳсулотларни АҚШга олиб киришга қўйилган расмий чекловларни бекор қилади ва шу орқали тўқимачилик маҳсулотларини экспорт қилиш учун янги имкониятлар яратади.

TDA Report: Значительный прогресс
Министерство труда США в своем докладе («TDA Report») впервые с 2011 года отнесло Узбекистан к наилучшей категории «значительного прогресса» по эффективности усилий по искоренению наихудших форм детского труда.
Подчеркивается, что это стало возможным благодаря эффективной государственной политике в борьбе с принудительным и детским трудом, а также ужесточению уголовной ответственности в данной сфере в полном соответствии с международными стандартами.
«Узбекистан действительно становится моделью страны, способной за короткий промежуток времени достичь впечатляющего прогресса», — отметила глава Офиса детского и принудительного труда Министерства труда США Марсиа Еугенио.
Кроме того, учитывая достижения Узбекистана, Министерство труда США анонсировало исключение производимого в стране хлопка из т.н. «Списка товаров, произведенных с использованием детского и принудительного труда». Данное решение отменяет формальные ограничения на ввоз в США произведенного в Узбекистане хлопка и изделий из него, открывая тем самым новые возможности для экспорта текстильной продукции.