Toshkentda SHHTga aʼzo davlatlar Hududlari rahbarlari forumi bo‘lib o‘tadi
Joriy yilning 3-4 avgust kunlari Toshkentda O‘zbekiston Respublikasining Shanxay hamkorlik tashkilotiga raislik qilishi doirasida Hududlar rahbarlari forumi bo‘lib o‘tadi.
Forumning asosiy maqsadi SHHTga aʼzo davlatlar eʼtiborini turizm, madaniyat va qishloq xo‘jaligini yanada rivojlantirish masalalariga jalb etishdan iboratdir.
Ikki kunlik tadbir dasturi yalpi majlis va uchta panel munozaralari, shuningdek, Tashkilotga aʼzo mamlakatlar ishbilarmon doiralari vakillari ishtirokida bo‘lib o‘tadigan biznes-forumni o‘z ichiga oladi.
Panel munozaralarida ishtirokchilar tomonidan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqarish va qayta ishlash bo‘yicha qo‘shma yuqori texnologik loyihalar, qishloq xo‘jaligi sohasida, shu jumladan oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarishda innovatsion texnologiyalarni joriy etish, shuningdek turizm va transport logistikasi sohasidagi hamkorlikka eʼtibor qaratiladi.

В Ташкенте пройдет Форум глав регионов ШОС
3-4 августа текущего года в рамках Председательствования Республики Узбекистан в Шанхайской Организации Сотрудничества в Ташкенте пройдет Форум глав регионов ШОС.
Основная цель Форума заключается в привлечении внимания стран-участниц ШОС к вопросам дальнейшего развития туризма, культуры и сельского хозяйства.
В программу двухдневного мероприятия включены пленарное заседание и три панельные сессии, а также бизнес-форум с представителями деловых кругов стран Организации.
Участники в ходе панельных заседаний сконцентрируются на совместных высокотехнологичных проектах по производству и переработке аграрной продукции, внедрению инновационных технологий в области сельского хозяйства, включая продовольственный сектор, а также сотрудничестве в сфере туризма и транспортной логистики.
Форум глав регионов выступает в роли диалоговой площадки, позволяющей странам региона совместно и всесторонне рассматривать перспективные направления дальнейшего развития региона.