Тошкентда Ўзбекистон-Тожикистон бизнес-форуми бўлиб ўтди
Тожикистон Республикаси Президентининг Ўзбекистон Республикасига ташрифи арафасида Тошкент шаҳрида икки мамлакат расмий ва ишбилармон доираларининг 200 дан ортиқ вакилларини бирлаштирган Ўзбекистон-Тожикистон бизнес-форуми бўлиб ўтди.
Форумни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзаков ва Тожикистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари Давлатали Саид очиб берди.
Ўз чиқишларда икки мамлакат делегациялари раҳбарлари иқтисодий муносабатларни кенгайтириш, юқори технологияли қўшма ишлаб чиқариш объектларини яратиш, юқори талабга эга бўлган маҳсулотлар ишлаб чиқариш ва истиқболли бозорларга етказиб бериш бўйича кооперация алоқаларини ўрнатиш учун улкан имкониятлар мавжудлигини қайд этдилар ҳамда Ўзбекистон ва Тожикистон ишбилармон доиралари вакилларини фаол ва муваффақиятли ҳамкорлик қилишга чақирдилар. Шу ўринда, икки мамлакат ҳукуматлари қўшма лойиҳаларни амалга оширишда ҳар қандай зарур ёрдамни кўрсатишга тайёрлиги таъкидланди.
Яқин келажакда ўзаро савдони ривожлантириш ва саноат кооперациясини ривожлантиришни рағбатлантириш мақсадида тез орада “Ойбек” ва “Фотехобод” назорат пунктларининг ёнида “Ўзбекистон – Тожикистон” чегараолди савдо-саноат зонасини ташкил қилиш режалаштирилаётгани маълум қилинди. Унда ишлаб чиқариш объектлари, логистика марказлари ва зарур инфратузилма жойлашган бўлади.
Шунингдек, мамлакатларимизнинг енгил саноат, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ва қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, фармацевтика, электротехника, тоғ – кон саноати ва энергетика каби соҳаларда саноат кооперациясини янада чуқурлаштириш борасидаги ишларни фаоллаштириш ниятлари маълум қилинди. Шу нуқтаи назардан, 2021 йилда хусусий сектор лойиҳаларини қўллаб-қувватлашнинг самарали воситаси сифатида ташкил этилган Ўзбекистон-Тожикистон инвестициявий компаниясининг имкониятлари таъкидланди.
Форум давомида транспорт ва логистика ҳамда ҳудудлараро ҳамкорлик соҳаларидаги қўшма лойиҳа ва ташаббуслар ҳақида ҳам сўз юритилди.
Тадбир доирасида “B2G” ва “B2B” форматидаги иштирокчиларнинг мақсадли учрашувлари ўтказилди. Форум якунлари бўйича 1062,6 миллион долларлик 75 савдо-иқтисодий ҳужжат имзоланди.

В Ташкенте состоялся Узбекско-Таджикский бизнес-форум
В г.Ташкенте в преддверии визита Президента Республики Таджикистан в Республику Узбекистан состоялся Узбекско-Таджикский бизнес-форум, собравший на своей площадке более 200 представителей официальных и деловых кругов двух стран.
Форум открыли заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Сардор Умурзаков и первый заместитель Премьер-министра Республики Таджикистан Давлатали Саид.
В ходе выступлений главы делегаций двух стран отметили значительный потенциал для расширения экономического партнерства, создания совместных высокотехнологичных производств, налаживания кооперационных связей для выпуска востребованной продукции и освоения перспективных рынков и призвали представителей узбекского и таджикского деловых сообществ к активному и успешному сотрудничеству, одновременно подчеркнув готовность правительств двух стран оказывать любую необходимую поддержку в реализации совместных проектов.
Было озвучено, что в целях активизации взаимной торговли и стимулирования развития промышленной кооперации в ближайшее время планируется создание приграничной торгово-индустриальной зоны «Узбекистан – Таджикистан» в районе пунктов пропуска «Ойбек» и «Фотехобод», где будут размещены производственные мощности, логистические центры и необходимая инфраструктура.
Также было заявлено о намерениях двух стран активизировать работу по дальнейшему углублению промышленной кооперации в таких направлениях как легкая промышленность, производство сельскохозяйственной продукции и строительных материалов, фармацевтика, электротехника, горнорудная промышленность и энергетика. В данном ключе были подчеркнуты возможности созданной в 2021 году Узбекско-Таджикской инвестиционной компании как эффективного инструмента поддержки проектов частного сектора.
В ходе Форума было рассказано и о совместных проектах и инициативах в сферах транспортно-логистического и межрегионального сотрудничества.
Также на полях мероприятия состоялись адресные встречи участников в формате «B2G» и «B2B». По итогам форума были подписаны 75 торгово-экономических документов на сумму 1 062,6 млн. долларов.