Женевада ЖСТнинг 12-Вазирлар конференцияси ўз ишини бошлади
Жорий йилнинг 12-15 июнь кунлари Женевада (Швейцария) Жаҳон савдо ташкилоти (ЖСТ) олий бошқарув органининг йиғилиши – ЖСТнинг 12-Вазирлар конференцияси бўлиб ўтмоқда.
Тадбирда ЖСТга аъзо мамлакатлар ва кузатувчи давлатлар савдо вазирлари ҳамда халқаро ташкилотлар раҳбарлари иштирок этмоқда.
Шу йилнинг 12 июнь куни дастур доирасида очилиш маросими ва ялпи мажлис бўлиб ўтди. Ушбу тадбирларда кўп томонлама савдо тизимининг долзарб масалалари, шу жумладан коронавирус пандемияси оқибатларига қарши курашиш, турли хил COVID-19 штаммларига қарши вакциналар ишлаб чиқаришда Интеллектуал мулк ҳуқуқларининг савдо билан боғлиқ жиҳатлари тўғрисидаги битим қоидалари (ИМҲСЖ)ни қўллашдан воз кечиш, қишлоқ хўжалигини ривожлантириш, балиқчилик субсидияларини оптималлаштириш, ЖСТ фаолиятини ислоҳ қилиш ва бошқа масалалар муҳокама қилинди.
Вазирлар конференциясидаги онлайн нутқида Бош вазир ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков ЖСТнинг коронавирус пандемияси оқибатларига қарши курашиш, озиқ-овқат инқирозини ҳал қилиш, қишлоқ хўжалигини ривожлантириш ва кўп томонлама савдо тизимини мустаҳкамлашдаги муҳим ролини таъкидлади.
2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт Стратегияси доирасида Ўзбекистон ташқи иқтисодий сиёсатининг асосий йўналишларидан бири сифатида ЖСТга аъзо бўлишининг мутлақ устуворлиги таъкидланди.
Бундан ташқари, Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиш жараёнини, жумладан, жорий йилнинг 21-22 июнь кунлари бўлиб ўтадиган Ташкилот ишчи гуруҳининг 5-йиғилишида фаол илгари суришга тайёрлик билдирилди.
Шунингдек, Вазирлар конференцияси доирасида Ўзбекистон раислигида ЖСТга кираётган мамлакатлар норасмий гуруҳининг (IGAG) делегациялари раҳбарлари – вазирлар даражасидаги навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди. Унинг давомида Ташкилотга қўшилаётган мамлакатларнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди. Ташкилотга аъзо бўлиш бўйича музокаралар жараёнида номзод мамлакатлар дуч келаётган асосий муаммо ва қийинчиликларни ҳал этиш борасида тўпланган амалий тажриба ва фикр алмашилди.
Маълумот учун: Вазирлар конференцияси ЖСТнинг олий органи ҳисобланади. Вазирлар конференциясининг йиғилишлари 1994 йил 15 апрелдаги “Жаҳон савдо ташкилотини ташкил этиш тўғрисидаги Марракеш битимининг”4-моддасига мувофиқ ҳар икки йилда ёки ундан тезроқ вақт давомида ўтказилади. Бугунги кунга келиб 11 та конференция ўтказилди.

Об открытии 12-й Министерской конференции Всемирной торговой организации в Женеве
С 12 по 15 июня т.г. в Женеве (Швейцария) проходит 12-я Министерская конференция Всемирной торговой организации (ВТО) – совещание высшего руководящего органа ВТО.
В мероприятии принимают участие министры торговли стран-членов ВТО и государств-наблюдателей, а также руководители международных организаций.
12 июня т.г. в рамках программы состоялись церемония открытия и пленарная сессия, в ходе которых были обсуждены актуальные вопросы многосторонней торговой системы, включая борьбу с последствиями коронавируса, отказ от применения положений Соглашения по торговым аспектам прав интеллектуальной собственности (ТРИПС) в производстве вакцин против различных штаммов COVID-19, развитие сельского хозяйства, оптимизацию субсидирования рыболовства, реформирование деятельности ВТО и другие.
В своем онлайн-выступлении в ходе Министерской конференции заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков отметил важную роль ВТО в борьбе с последствиями коронавируса, решении продовольственного кризиса, развитии сельского хозяйства и укреплении многосторонней торговой системы.
Была подчеркнута абсолютная приоритетность вступления Узбекистана в ВТО в качестве одного из основных направлений внешнеэкономической политики страны в рамках Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022 – 2026 годы.
Кроме того, была озвучена готовность к активному продвижению процесса вступления Узбекистана ВТО, в том числе в ходе предстоящего 5-го заседания Рабочей группы Организации, которое состоится 21 – 22 июня т.г.
Также на полях Министерской конференции под председательством Узбекистана состоялось очередное заседание Неформальной группы вступающих в ВТО стран (IGAG) на уровне глав делегаций-министров. В его рамках обсуждены актуальные вопросы присоединяющихся стран. Состоялся практический обмен опытом и мнениями по ключевым проблемам и трудностям, с которыми сталкиваются страны-кандидаты в процессе переговоров по вступлению в Организацию.
Справочно: Министерская конференция – высший орган ВТО. Заседания министерской конференции проводятся в соответствии со статьей 4 «Марракешского соглашения о создании Всемирной торговой организации» от 15 апреля 1994 года раз в два года или чаще. На настоящий момент было проведено 11 конференций.