2019 йил 19–20-октабр кунлари Андижон шаҳрида “Open Andijan 2019” биринчи халқаро инвестиция форуми бўлиб ўтди.Унда фармацевтика, тўқимачилик, автомобилсозлик ва қишлоқ хўжалиги соҳаларида 250 миллион долларлик шартномалар имзоланди
Форумда 30та мамлакатдан 400 дан ортиқ делегатлар иштирок этди. Улар Ўзбекистонда ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар билан танишдилар ҳамда мамлакатимизнинг инвестицион муҳити ва имкониятлари билан танишдилар.
Форум иштирокчиларини Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг инвестиция ва ташқи иқтисодий алоқалар бўйича ўринбосари Элёр Ғаниев табриклади. Унинг таъкидлашича, жорий йилда камида 7 миллиард АҚШ доллар миқдорида хорижий инвестициялар жалб этилиши кутилмоқда.
Андижон вилояти ҳокимлигидан олинган маълумотларга кўра, 2019 йилда худудда хорижий инвестициялар иштирокида умумий қиймати
412 миллион доллар бўлган 95 та янги лойиҳа амалга оширилмоқда.
Энг катта делегация Ҳиндистондан келди. Ҳиндистоннинг Гужарат штатидан 80 нафар маданият ҳамда бизнес вакиллари Ўзбекистон билан ишбилармонлик алоқаларини ўрнатишни мақсад қилишган. Форум якунида вилоят ҳокимияти ва Ҳиндистоннинг Cadila Pharmaceuticals компанияси ўртасида келишув имзоланди. Қиймати 50 миллион долларлик лойиҳа 2024 йилга келиб қарийб 200 та умумий дори-дармон махсулотлари ишлаб чиқаришни назарда тутади.

Итоги Open Andijan: подписано соглашений на $250 млн
19–20 октября 2019 года в Андижане прошел Первый международный инвестиционный форум Open Andijan 2019, в ходе которого подписаны соглашения на сумму $250 млн в фармацевтической, текстильной сферах, автомобильной промышленности и аграрном секторе.
В форуме приняло участие более 400 делегатов из 30 стран. Они ознакомились с продукцией, сделанной в Узбекистане, а также узнали об инвестиционном климате и потенциале нашей страны.
Поприветствовал участников форума заместитель премьер-министра Республики Узбекистан по вопросам инвестиций и внешнеэкономических связей Эльёр Ганиев. Он отметил, что в этом году ожидается привлечение иностранных инвестиций на сумму не менее $7 млрд.
По данным хокимията Андижанской области, в 2019 году в регионе с участием иностранных инвесторов реализуется 95 новых проектов стоимостью $412 млн.
Самая большая делегация приехала из Индии. 80 бизнесменов и культурных деятелей из индийского штата Гуджарат решительно настроены наладить деловые связи с Узбекистаном. По итогам форума заключено соглашение между областной администрацией и индийской компанией Cadila Pharmaceuticals. Проект стоимостью $50 млн предусматривает выпуск почти 200 наименований лекарств «дженериков» к 2024 году.