“Rothschild & Cо” Ўзбекистон билан ҳамкорлик қилишга қизиқиш билдирмоқда
Жорий йилнинг 3 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков билан «Rothschild & Co» компаниясининг бошқарувчи директори, Кузатув кенгашининг аъзоси Ариэль де Ротшильд ўртасида музокаралар бўлиб ўтди.
Конструктив мулоқот чоғида хорижий томон мамлакат ҳукумати томонидан бозор иқтисодиёти билан очиқ давлат шакллантириш, инвестиция муҳитини яхшилаш ва хусусий мулк институтини мустаҳкамлаш борасида эришилган муҳим ютуқларни қайд этди.
Хорижий делегация раҳбари компаниянинг янги йўналишлар учун очиқ, илғор ва истиқболли давлат сифатида Ўзбекистонга қизиқишини таъкидлади. Шу муносабат билан томонлар қўшма лойиҳалар ва ташаббусларни амалга ошириш учун ҳаракатларни фаоллаштириш зарурлигини қайд этдилар.
Хусусан, “Rothschild & Co” компаниясининг Буюк Британия, АҚШ ва ЕИнинг етакчи хорижий инвестор-компанияларини саноат кооперацияси лойиҳаларини амалга оширишга, шунингдек, Ўзбекистондаги давлат активларини хусусийлаштиришга ва мамлакатнинг банк-молия сектори жозибадорлигини биргаликда оширишга жалб қилишдаги иштирокининг истиқболлари кўриб чиқилди.
Учрашув якунида ҳамкорлик қилиш истиқболларини биргаликда ўрганиш ва инвестициялар соҳасида ўзаро манфаатли шериклик механизмларини ишлаб чиқиш тўғрисида келишувга эришилди.
Маълумот учун:Rothschild & Cо” Ротшильд оиласининг Франция ва Англиядаги авлодлари томонидан назорат қилинадиган молиявий-холдинг компаниясидир. Дастлаб “Paris Orléans SCA” деб номланган “Rothschild & Cо” Ротшильд банк гуруҳи етакчиси ҳисобланади ва “Rothschild Group”, “N.M. Rothschild & Sons”, “Rothschild & Cie Banque” назорат қилади. Ротшильдлар банк гуруҳи фаолиятининг доираси инвестиция ва банк хизматларини, корпоратив банк хизматларини, хусусий капитал қўйилмаларини, активларни бошқариш ва хусусий банклар бошқарувини қамраб олади.

«Rothschild & Co» проявляет интерес к сотрудничеству с Узбекистаном
3 декабря текущего года состоялись переговоры заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с управляющим директором, членом Наблюдательного совета компании «Rothschild & Co» Ариэль де Ротшильд.
В ходе конструктивного диалога иностранной стороной был отмечен существенный прогресс, достигнутый правительством страны в формировании открытого государства с рыночной экономикой, улучшении инвестиционного климата и укреплении института частной собственности.
Глава иностранной делегации подчеркнула заинтересованность компании к Узбекистану, как к прогрессивному и перспективному государству, открытому для новых направлений. В этой связи, сторонами была отмечена необходимость активизации усилий для реализации совместных проектов и инициатив в инвестиционной сфере.
В частности, были рассмотрены перспективы участия компании «Rothschild & Co» в привлечении ведущих иностранных компаний-инвесторов из Великобритании, США и ЕС к реализации проектов промышленной кооперации, а также к приватизации государственных активов в Узбекистане и совместной деятельности по повышению привлекательности банковского-финансового сектора страны.
По итогам встречи была достигнута договоренность о совместном изучении перспектив сотрудничества и выработке взаимовыгодных механизмов партнерства в инвестиционной сфере.
Справочно: «Rothschild & Co» — финансово-холдинговая компания, которая контролируется французской и английской ветвями семьи Ротшильдов. «Rothschild & Co», первоначально называвшаяся «Paris Orléans SCA», является флагманом банковской группы Ротшильдов и контролирует «Rothschild Group», в том числе «N.M.Rothschild & Sons» и «Rothschild & Cie Banque». Сфера деятельности банковской группы Ротшильдов охватывает инвестиционно-банковские услуги, корпоративные банковские услуги, частные капиталовложения, управление активами и частное банковское обслуживание.