Россиянинг “Никол-Пак” компанияси Ўзбекистонда қоғоз саноатини ривожлантиришга 450 миллиард сўм сармоя киритди
Никол-Пак компанияси Ўзбекистонда Angren Pack ишлаб чиқариш бўйича инвестиция лойиҳасининг биринчи босқичини амалга оширишни якунлади. Йилига 80 минг тонна тайёр маҳсулот ишлаб чиқариш қувватига эга қоғоз ишлаб чиқариш ускунасини ишга тушириш дастурнинг якуний босқичи бўлди. 3,5 йил давомида қоғоз маҳсулотлари, бино, иншоотлар ва ускуналар ишлаб чиқаришни тиклаш учун 450 миллиард сўм (42 миллион доллар) йўналтирилди.
“2018 йилнинг июн ойида биз Angren Pack акцияларининг назорат пакетини сотиб олдик. Битим амалга оширилганда ишлаб чиқариш аслида тўхтатилган. Маҳсулот ишлаб чиқарилмади, активлар яроқсиз ҳолга келди. Корхона тугатилиш жараёнида эди. Мулкнинг бир қисми ҳибсга олинган, иккинчиси аллақачон сотилган, биноларни демонтаж қилиш бошланди «, деди Никол-Пакнинг ҳам эгаси Сергей Колесников. “Ўзбекистон бозори қоғоз саноатини ривожлантириш учун юқори салоҳиятга эга ва Осиё бозорининг жадал ривожланиши катта экспорт имкониятларини очиб бераётганлиги сабабли компаниянинг Марказий Осиёда барқарор ривожланиши учун ишлаб чиқариш майдончасини сақлаб қолиш ва ривожлантиришга қарор қилинди. .»
Шу вақт ичида 60 минг квадрат метр майдон қайта тикланди ва реконструкция қилинди. м бинолар, ўзининг газ, энергия ва сув таъминоти йўлга қўйилди, замонавий тозалаш иншоотлари ва технологик ускуналар ўрнатилди. Модернизация ва янги асбоб-ускуналар ишга туширилиши туфайли найли гофрокартон ва лайнерли картон ишлаб чиқариш ҳажми 60 фоизга ошди. Бундан ташқари, лойиҳанинг амалга оширилиши Ўзбекистоннинг юқори сифатли қоғоз маҳсулотлари экспорт улушини ошириш имконини берди. Завод маҳсулотлари ҳозирда Қозоғистон, Покистон, Қирғизистон, Озарбайжонга етказиб берилмоқда.
Ҳозирда завод сунъий йўлдош маҳсулотларини ишлаб чиқишга қаратилган инвестиция лойиҳасининг иккинчи босқичини амалга оширишга киришди. Бундан ташқари, келгуси 5 йил давомида Флуитинг ва Лайнер ишлаб чиқаришни йилига 150 минг тоннагача тайёр маҳсулот, шунингдек, гофрировка қилинган қадоқлаш ишлаб чиқаришни 10 баравардан кўпроқ – 150 миллион квадрат метргача ошириш кўзда тутилган. . м.

Russian company Nikol-Pak invests 450 billion soums in the development of the paper industry in Uzbekistan
Nicole-Pak (Russia) has completed the implementation of the first stage of an investment project at the production of Angren Pack in Uzbekistan.
The final step in the program was the launch of paper-making equipment with a capacity of 80 thousand tons of finished products per year. For 3.5 years, 450 billion soums (US$42 million) were allocated to restore the production of paper products, buildings, structures and equipment.
“In June 2018, we bought out a controlling stake in Angren Pack. At the time of the transaction, production was actually stopped. No products were produced, the assets were in disrepair. The enterprise was in the process of liquidation. Part of the property was arrested, and the other has already been sold, the dismantling of buildings has begun,” said Sergei Kolesnikov, co-owner of Nikol-Pak. “Since the Uzbek market has a high potential for the development of the paper industry and the rapid development of the Asian market opens up great export opportunities, it was decided to maintain and develop the production site for the sustainable development of the company in Central Asia.
During this time, 60 thousand square meters of buildings were restored and reconstructed, its own gas, energy and water supply has been established, modern treatment facilities and technological equipment have been installed. Thanks to the modernization and the launch of new equipment, the volume of production of fluting corrugating paper and liner board has increased by 60%. In addition, the implementation of the project made it possible to increase the export share of Uzbekistan in high-quality paper products. The plant’s products are currently supplied to Kazakhstan, Pakistan, Kyrgyzstan, Azerbaijan.
Now the plant has started to implement the second stage of an investment project aimed at developing satellite products. In addition, the plans for the next 5 years are to increase the output of Fluting and Liner up to 150 thousand tons of finished products per year, as well as the production of corrugated packaging by more than 10 times – up to 150 million square meters. m.