Россиянинг “Никол-Пак” компанияси Ўзбекистонда қоғоз саноатини ривожлантиришга 450 миллиард сўм сармоя киритди
Никол-Пак компанияси Ўзбекистонда Angren Pack ишлаб чиқариш бўйича инвестиция лойиҳасининг биринчи босқичини амалга оширишни якунлади. Йилига 80 минг тонна тайёр маҳсулот ишлаб чиқариш қувватига эга қоғоз ишлаб чиқариш ускунасини ишга тушириш дастурнинг якуний босқичи бўлди. 3,5 йил давомида қоғоз маҳсулотлари, бино, иншоотлар ва ускуналар ишлаб чиқаришни тиклаш учун 450 миллиард сўм (42 миллион доллар) йўналтирилди.
“2018 йилнинг июн ойида биз Angren Pack акцияларининг назорат пакетини сотиб олдик. Битим амалга оширилганда ишлаб чиқариш аслида тўхтатилган. Маҳсулот ишлаб чиқарилмади, активлар яроқсиз ҳолга келди. Корхона тугатилиш жараёнида эди. Мулкнинг бир қисми ҳибсга олинган, иккинчиси аллақачон сотилган, биноларни демонтаж қилиш бошланди «, деди Никол-Пакнинг ҳам эгаси Сергей Колесников. “Ўзбекистон бозори қоғоз саноатини ривожлантириш учун юқори салоҳиятга эга ва Осиё бозорининг жадал ривожланиши катта экспорт имкониятларини очиб бераётганлиги сабабли компаниянинг Марказий Осиёда барқарор ривожланиши учун ишлаб чиқариш майдончасини сақлаб қолиш ва ривожлантиришга қарор қилинди. .»
Шу вақт ичида 60 минг квадрат метр майдон қайта тикланди ва реконструкция қилинди. м бинолар, ўзининг газ, энергия ва сув таъминоти йўлга қўйилди, замонавий тозалаш иншоотлари ва технологик ускуналар ўрнатилди. Модернизация ва янги асбоб-ускуналар ишга туширилиши туфайли найли гофрокартон ва лайнерли картон ишлаб чиқариш ҳажми 60 фоизга ошди. Бундан ташқари, лойиҳанинг амалга оширилиши Ўзбекистоннинг юқори сифатли қоғоз маҳсулотлари экспорт улушини ошириш имконини берди. Завод маҳсулотлари ҳозирда Қозоғистон, Покистон, Қирғизистон, Озарбайжонга етказиб берилмоқда.
Ҳозирда завод сунъий йўлдош маҳсулотларини ишлаб чиқишга қаратилган инвестиция лойиҳасининг иккинчи босқичини амалга оширишга киришди. Бундан ташқари, келгуси 5 йил давомида Флуитинг ва Лайнер ишлаб чиқаришни йилига 150 минг тоннагача тайёр маҳсулот, шунингдек, гофрировка қилинган қадоқлаш ишлаб чиқаришни 10 баравардан кўпроқ – 150 миллион квадрат метргача ошириш кўзда тутилган. . м.

Российская компания Николь-Пак вложила 450 млрд сум в развитие бумажной промышленности Узбекистана
Компания Николь-Пак, завершила реализацию первого этапа инвестиционного проекта на производстве Angren Pack в Узбекистане. Заключительным шагом в программе стал запуск бумагоделательного оборудования мощностью 80 тыс. тонн готовой продукции в год.  За 3,5 года на восстановление производства бумажной продукции, строений, конструкций и оборудования было направлено 450 млрд сум (42 миллиона долларов).
«В июне 2018 года мы выкупили контрольный пакет акций предприятия Angren Pack. На момент совершения сделки производство фактически было остановлено. Продукция не выпускалась, активы находились в аварийном состоянии. Предприятие находилось в стадии ликвидации. Часть имущества была арестована, а другая – уже реализована, начался демонтаж зданий, – поделился Сергей Колесников, совладелец Николь-Пак. – Так как рынок Узбекистана имеет высокий потенциал для развития бумажной промышленности и стремительное развитие азиатского рынка открывает большие экспортные возможности, то для устойчивого развития компании в Средней Азии было принято решение сохранить и развить производственную площадку».
За это время было восстановлено и реконструировано 60 тыс. кв. м зданий, налажено собственное газовое, энергетическое и водообеспечение, установлены современные очистные сооружения и технологическое оборудование. Благодаря модернизации и запуску нового оборудования объем выпуска бумаги для гофрирования Fluiting и картона для плоских слоев Liner вырос на 60%. Кроме того, реализация проекта позволила усилить экспортную долю Узбекистана в высококачественной бумажной продукции. Продукция завода в настоящее время поставляется в Казахстан, Пакистан, Киргизию, Азербайджан.
Сейчас на заводе приступили к реализации второго этапа инвестпроекта, направленного на развитие продуктов-спутников. Помимо этого, в планах на ближайшие 5 лет увеличение выпуска Fluiting и Liner до 150 тыс. тонн готовой продукции в год, а также – производства гофротары более чем в 10 раз – до 150 млн кв. м.