Тошкентда Республика тармоқлараро саноат ярмаркаси ўз ишини бошлади
Жорий йилнинг 14 декабрь куни “Ўзэкспомарказ” Миллий кўргазмалар мажмуасида Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги томонидан Тошкент шаҳар ҳокимлиги билан ҳамкорликда ташкил этилган Республика тармоқлараро саноат ярмаркаси ўз ишини бошлади.
Ярмарканинг очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков, Ўзбекистон Республикаси Президенти администрацияси раҳбарияти, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Савдо-саноат палатаси, вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари, холдинг компаниялари, шунингдек, ишбилармон доиралари ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди. Ярмаркада 3185 та саноат ва ҳудудий корхоналар қатнашмоқда ҳамда тақдим этилган маҳсулотлар ассортименти 5169 та товар позициясини ташкил қилади.
Тадбирни очар экан, С.Умурзаков Ўзбекистонда ишлаб чиқарувчилар учун қулай шарт-шароитлар яратиш орқали саноат салоҳиятини ривожлантириш ва ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштиришни кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилаётганини ва бу борада мамлакат ҳукумати самарали чоралар кўраётганини таъкидлади. Мазкур ярмарка ҳам ана шундай чора-тадбирлардан бири бўлиб, маҳаллий тадбиркорлар ўртасида кооперация алоқаларини мустаҳкамлаш, юқори технологияли ишлаб чиқаришларни кўпайтириш, маҳаллий хомашёни қайта ишлашни чуқурлаштириш, янги турдаги маҳсулотлар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш ва иш ўринлари яратишга қаратилгани қайд этилди.
Шу ўринда Электрон кооперация порталининг ўрни алоҳида таъкидланди: жорий йилда ўтказилган ҳудудий тармоқлараро ярмаркалар давомида Портал орқали маҳаллий саноат маҳсулотларини етказиб бериш бўйича умумий суммаси 4 триллион сўмдан ортиқ 2,6 минг савдо шартномалари тузилгани маълум қилинди. Бундан ташқари, импорт ўрнини босувчи саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш бўйича қўшма лойиҳаларни амалга оширишга доир 973 та инвестиция битими имзоланди.
Давлат раҳбарининг шу йил ноябрь ойида қабул қилинган қарорига мувофиқ, Портал Рақамли трансформация марказига айлантирилади ва унинг вазифаси маҳаллий тадбиркорлар ва экспортчилар учун ягона рақамли экотизимни яратиш бўлади. Ушбу экотизимдан фойдаланиб, тадбиркорлар ташқи тўлов хизматларидан, шунингдек, савдо операциялари давомида тўлов мажбуриятларининг бажарилишини кафолатлайдиган “эскроу” механизмидан фойдаланиш имкониятига эга бўладилар. 2024 йилнинг 1 январигача экотизимга интеграция қилинган электрон тижорат платформалари учун даромад солиғи ставкаси икки баробар камаяди. Ушбу экотизимнинг муҳим таркибий қисми марказлаштирилган логистика платформаси ҳисобланади. У орқали тадбиркорлар учун ички ва ташқи бозорларга маҳсулотларни етказиб беришда маҳаллий ва хорижий транспорт компаниялари хизматларидан фойдаланиш жараёни осонлашади.
Ярмарканинг ўзига хос хусусияти нафақат маҳаллий корхоналар ўртасида кооперация алоқаларини йўлга қўйиш, балки мамлакатимизда харидоргир импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кенгайтиришга қаратилган инвестиция лойиҳалари сонини кўпайтиришни рағбатлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Тадбирга тайёргарлик кўриш босқичида Ўзбекистонда фаолият кўрсатаётган ишлаб чиқариш объектларининг импорт таркиби чуқур таҳлил қилинди. Таҳлил натижалари асосида мамлакатда маҳаллийлаштирилиши керак бўлган товар позициялари белгиланди. Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш маркази томонидан аниқ техник-иқтисодий ҳисоб-китоблар асосида инвестициявий лойиҳалар ишлаб чиқилди ва улар тадбир давомида иштирокчиларга тақдим этилади.
Ярмарканинг дастури алоҳида мавзуларга бағишланган тадбирларга тўла. Жумладан, 14 – декабрь – ярмарканинг биринчи кунида фойдали қазилмаларни қазиб чиқариш, металлургия, геология ва кимё саноати йўналишларида тақдимотлар ташкил этилди. Енгил саноат, энергетика, нефть-газ соҳаси, инновация ва молия соҳаларида тақдимот ва музокаралар ўтказилиши 15 декабрга мўлжалланган.
Ярмарка давомида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Электрон кооперация портали мутахассислари иштирокчилар билан фаол ҳамкорлик қилиб, бўлажак ҳамкорлар билан мулоқотга киришиш ҳамда бизнес муносабатларининг амалий жиҳатларини муҳокама қилиш учун “B2B” шаклида музокаралар ташкил этишга кўмаклашмоқда.
Республика тармоқлараро саноат ярмаркаси жорий йилнинг 18 декабрига қадар давом этади. Тадбирда иштирок этиш учун ишлаб чиқариш корхоналари, кичик ва ўрта бизнес вакиллари ҳамда хусусий тадбиркорлар таклиф қилинади.

В Ташкенте стартовала Республиканская межотраслевая промышленная ярмарка
14 декабря текущего года в Национальном выставочном комплексе «Узэкспоцентр» начала свою работу Республиканская межотраслевая промышленная ярмарка, организованная Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан совместно с хокимиятом города Ташкента.
В церемонии открытия ярмарки приняли участие заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков, руководство Администрации Президента Республики Узбекистан, Министерства инвестиций и внешней торговли, Торгово-промышленной палаты, министерств, ведомств, отраслевых объединений, холдиновых компаний, а также представители деловых кругов и средств массовой информации. Всего в ярмарке принимают участие 3185 отраслевых и региональных предприятий, а ассортимент представленной продукции составляет 5169 товарных позиций.
Открывая мероприятие, С.Умурзаков подчеркнул особое внимание, которое уделяется в Узбекистане развитию промышленного потенциала и расширению локализации производства продукции за счет создания благоприятных условий для производителей, для чего правительством страны предпринимаются конкретные действенные меры. Отмечено, что данная ярмарка является одной из подобных мер и направлена на укрепление кооперационных связей между отечественными предпринимателями, увеличение количества высокотехнологичных производств, углубление переработки местного сырья, налаживание выпуска новых видов продукции и создание рабочих мест.
В данном ключе подчеркивалась роль Электронного кооперационного портала: озвучено, что в ходе проведенных в текущем году региональных межотраслевых ярмарок посредством Портала было заключено 2,6 тысячи торговых контрактов на поставку отечественной промышленной продукции на сумму более 4 трлн сумов. Помимо этого, было подписано 973 инвестиционных соглашения о реализации совместных проектов по выпуску импортозамещающей промышленной продукции.
Отмечалось, что в соответствии с принятым в ноябре текущего года решением Главы государства Портал преобразуется в Центр цифровой трансформации, задачей которого станет создание единой цифровой экосистемы для отечественных предпринимателей и экспортеров. Используя данную экосистему предприниматели получат возможность использовать внешние платежные сервисы, а также механизм “эскроу”, которая гарантирует выполнение платежных обязательств при осуществлении торговых операций. До 1 января 2024 года ставка налога на прибыль для платформ электронной коммерции, интегрированных в экосистему, будет снижена вдвое. Важным компонентом данной экосистемы станет, в частности, централизованная логистическая платформа, посредством которой для предпринимателей будет облегчен доступ к услугам отечественных и зарубежных транспортных компаний по доставке продукции как на внутреннем так и на внешнем рынках.
Особенностью ярмарки является особый акцент не только на налаживание кооперационных связей между отечественными предприятиями, но и на стимулирование увеличения количества реализуемых в стране инвестиционных проектов, нацеленных на расширение производства в стране востребованной импортозамещающей продукции.
На стадии подготовки к мероприятию был проведен глубокий анализ импорта действующих в Узбекистане производственных мощностей, на базе которого были определены товарные позиции, производство которых необходимо локализовать в стране. Центром разработки инвестиционных проектов при Министерстве инвестиций и внешней торговли разработаны готовые инвестиционные проектные предложения, основанные на точных технико-экономических расчетах, которые будут презентованы участникам в ходе мероприятия.
Деловая программа ярмарки насыщена тематическими мероприятиями: в первый день ­– 14 декабря – организованы презентации по направлениям горнодобывающей отрасли, металлургии, геологии и химической промышленности. 15 декабря запланировано проведение презентаций и переговоров в сферах легкой промышленности, энергетики, нефтегазового сектора, инноваций и финансов, а 16 декабря – в областях электротехники, машиностроения, производства строительных материалов, ювелирных изделий и транспортно-логистической сфере. Заключительный день ярмарки – 17 декабря посвящён сельскому хозяйству, пищевой промышленности, виноградарству, рыбоводству, здравоохранению и фармацевтике.
В ходе ярмарки специалисты Электронного кооперационного портала при Министерстве инвестиций и внешней торговли активно взаимодействуют с участниками и оказывают содействие в стыковке с потенциальными партнерами и организации переговоров в формате «B2B» для обсуждения практических аспектов делового сотрудничества.
Республиканская межотраслевая промышленная ярмарка продлится до 18 декабря текущего года. К участию в мероприятии приглашаются производственные предприятия, представители малого и среднего бизнеса и частные предприниматели.