Сеулда Ўзбекистонга хорижий сармоя ва замонавий технологияларни жалб этиш бўйича Кореянинг UNIDO ITPO ташкилоти билан ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди
Ўзбекистонлик дипломатлар Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Саноатни ривожлантириш ташкилоти (UNIDO ITPO Korea) сармоя ва технологияларни рағбатлантириш бўйича Жанубий Корея бюросининг сармояларни илгари суриш бўйича координатори Ким Чонг Мин билан учрашди.
“UNIDO ITPO Korea” нинг асосий вазифаси ривожланаётган мамлакатларда Жанубий Корея инвестициялари ва саноат технологияларини илгари суриш бўйича турли лойиҳаларни амалга оширишдан иборат. Шундай қилиб, UNIDO ITPO Korea Жанубий Корея компанияларини рағбатлантиради ва уларнинг хорижда бизнесини кенгайтириш ва ривожлантиришда ёрдам беради.
Учрашувда Ким Чонг Мин ташкилотнинг Жанубий Корея ва хориждаги асосий фаолияти ва амалга оширилаётган дастурлари ҳақида маълумот берди. Шунингдек, у Ўзбекистоннинг Жанубий Корея компаниялари ва Жанубий Корея ҳукумати даражасидаги устуворлиги йил сайин ортиб бораётганини таъкидлади. Шу муносабат билан UNIDO ITPO Korea ташкилоти ҳамкорликни ривожлантириш ва ташкилотнинг тегишли дастурларини амалга ошириш бўйича Ўзбекистон йўналишида фаол фаолият олиб бормоқда.
Алоҳида Ўзбекистонда амалга оширилаётган лойиҳалар, хусусан, жорий йилнинг июл ойи бошида Тошкент шаҳрида инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва баҳолаш бўйича ўзбекистонлик мутахассисларнинг салоҳиятини ошириш бўйича ўқув семинари ўтказилиши қайд этилди. Мазкур ўқув семинарида иштирок этиш учун Ўзбекистоннинг тегишли вазирлик ва идораларидан иштирокчилар сараланмоқда. Ким Чонг Миннинг сўзларига кўра, тадбирда Ўзбекистон Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги бошқарма раҳбарлари даражасидаги вакиллар иштирок этиши кутилмоқда.
Музокараларда, шунингдек, ташкилотнинг хорижий сармояларни жалб қилиш ва хорижий лойиҳаларни илгари суриш бўйича Жанубий Корея тажрибасини ўрганиш бўйича режалаштирилган дастури муҳокама қилинди. Октябр-ноябр ойларида ўтказилиши режалаштирилган ушбу тадбирда иштирок этиш учун Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда унга қарашли ташкилотлар вакилларини жалб этиш режалаштирилган.
Учрашувда, шунингдек, ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари ва Ўзбекистонга Жанубий Корея сармояси ва замонавий технологияларини жалб этишнинг устувор тармоқлари юзасидан фикр алмашилди.
Хусусан, Жанубий Корея компаниялари сармояси ва технологияларини жалб этган ҳолда Ўзбекистонда энергетика, тўқимачилик, фармацевтика, чарм-поябзал ва бошқа соҳаларда қўшма лойиҳаларни амалга ошириш муҳимлиги алоҳида таъкидланди.
Учрашув якунлари бўйича Ўзбекистоннинг кўриб чиқилаётган устувор тармоқларини ривожлантириш бўйича Korea UNIDO ITPO нинг тегишли дастурларини амалга оширишда яқин ҳамкорликни фаоллаштириш ва давом эттириш бўйича келишувга эришилди.

В Сеуле обсуждены перспективы сотрудничества с UNIDO ITPO Korea по привлечению зарубежных инвестиций и современных технологий в Узбекистан
Узбекские дипломаты провели встречу с координатором по вопросам инвестиционного продвижения Южнокорейского офиса по продвижению инвестиций и технологий Организации Объединённых Наций по промышленному развитию (UNIDO ITPO Korea) Ким Чонг Мином.
Основной миссией UNIDO ITPO Korea является реализация различных проектов по продвижению южнокорейских инвестиций и промышленных технологий в развивающихся странах. Таким образом, UNIDO ITPO Korea поощряет южнокорейские компании и оказывает им содействие в расширении и развитии бизнеса за рубежом.
В ходе встречи Ким Чонг Мин проинформировал об основных направлениях деятельности и осуществляемых программах организации как в Южной Корее, так и за рубежом. Он также отметил, что приоритетность Узбекистана среди южнокорейских компаний и на уровне правительства Южной Кореи растет с каждым годом. В этой связи UNIDO ITPO Korea развертывает активную деятельность по направлению Узбекистана для развития сотрудничества и осуществления соответствующих программ организации.
Отдельно отмечены реализуемые проекты в Узбекистане, в частности запланированный на начало июля этого года в Ташкенте семинар-тренинг по наращиванию потенциала узбекских специалистов в сфере разработки и оценки инвестиционных проектов. Для участия в данном семинар-тренинге ведется отбор участников из соответствующих министерств и ведомств Узбекистана. По словам Ким Чонг Мина, в мероприятии ожидается участие представителей на уровне начальников управления от Министерства инвестиций и внешней торговли и Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана.
На переговорах также шла речь о запланированной программе организации по изучению южнокорейского опыта в привлечении иностранных инвестиций и продвижении зарубежных проектов. Для участия в данном мероприятии, проведение которого намечается на октябрь-ноябрь, планируется привлечь представителей Министерства инвестиций и внешней торговли и его подведомственных организаций.
На встрече стороны также обменялись мнениями о перспективных направлениях сотрудничества и приоритетных отраслях для привлечения южнокорейских инвестиций и современных технологий в Узбекистан.
В частности, отдельно подчеркнута важность реализации совместных проектов в Узбекистане в энергетической, текстильной, фармацевтической, кожевенно-обувной и других сферах с привлечением инвестиций и технологий южнокорейских компаний.
По итогам встречи достигнута договоренность об активизации и продолжении тесного сотрудничества в реализации соответствующих программ UNIDO ITPO Korea для развития рассмотренных приоритетных отраслей Узбекистана.