Ўзбекистонда 2030-йилгача шамол энергиясининг умумий ишлаб чиқариш қувватини 5 минг МВтгача ошириш истиқболлари ўрганилмоқда.
Ўзбекистонда сўнгги йилларда қайта тикланадиган энергия манбалари орасида шамол станцияларини қуришга катта эътибор қаратилмоқда. Бу соҳа бугунги кунда глобал энергетика соҳасида энг тез ривожланаётган ҳудуд ҳисобланади.
Марказий Осиё учун минтақадаги сув ресурсларининг қисқаришини ҳисобга олган ҳолда муқобил энергиядан фойдаланишни янада жадаллаштириш айниқса муҳимдир.
Бу эрда шамол энергияси бўйича баъзи рақамлар мавжуд. Агар 1997 йилда жаҳонда шамол электр станцияларининг умумий ўрнатилган қуввати 7500 МВт бўлган бўлса, 2020-йилга келиб бу кўрсаткич 750 минг МВтга етди. 2020-йилнинг ўзида Хитой Халқ Республикаси томонидан 52 000 МВт ва АҚШ томонидан 16 205 МВт қувватга эга янги шамол электр станциялари фойдаланишга топширилди.
Бундан ташқари, шамол электр станциялари (WПП) томонидан ишлаб чиқарилган электр энергиясининг нархини пасайтириш тендентсияси мавжуд. Шундай қилиб, 2010 йилдан 2020 йилгача бўлган даврда қуруқликдаги шамол станциялари томонидан ишлаб чиқарилган электр энергиясининг ўртача нархи 56 фоизга – кВт/соат учун 8,9 АҚШ сентидан 3,9 АҚШ сентига пасайган.
Ўзбекистон Республикасида халқаро молия институтлари билан ҳамкорликда шамол энергиясидан кенг фойдаланиш бўйича техник-иқтисодий асослаш ишлари олиб борилди. “2020-2030-йилларда Ўзбекистон Республикасини электр энергияси билан таъминлаш концепцияси” ишлаб чиқилган бўлиб, унинг асосий мақсадларидан бири 2030 йилгача шамол энергетикаси қувватини 3000 МВтга етказишдир.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистонда шамол станцияларини қуриш учун мўлжалланган ҳудудларда шамол салоҳияти кўрсаткичлари дунёдаги мавжуд шамол станциялари бўйича ўртача кўрсаткичдан юқори. Яъни, электр энергиясидан фойдаланиш коеффициентларини солиштирганда мамлакатимиз кўрсаткичлари жаҳондаги ўртача кўрсаткичдан 1,5 баробар юқори эканлиги аниқланди. Масалан, йилига жами 8760 соатдан Ўзбекистондаги шамол электр станциялари 3900 соатга яқин тўлиқ қувватда ишлай олади.
Шу кунгача Ўзбекистонда шамол электр станцияларини қуриш бўйича бир қанча лойиҳалар ишга туширилди. Шу жумладан:
– Навоий вилоятининг Тамдин туманида 500 мегаватт қувватга эга шамол электр станциясини қуриш бўйича БААнинг Масдар компанияси билан шартнома имзоланди. Лойиҳа қиймати 600 миллион долларни ташкил этади, шамол электр станцияси тўлиқ қувватга эга бўлгач, йилига 1,8 миллиард кВт/соат электр энергияси ишлаб чиқаради ва йилига 546 миллион куб метр табиий газ тежалади.
– Саудия Арабистонининг АCWА Поwер компанияси билан иккита шамол электр станцияси қуриш бўйича шартнома имзоланди. Компания томонидан Бухоро вилоятининг Ғиждувон ва Пешқун туманларида 1,3 миллиард долларлик умумий қуввати 1000 мегаватт бўлган шамол электр станциялари қурилади, бу эса йилига 1,1 миллиард куб метр табиий газни тежаш имконини беради.
– Европа тикланиш ва тараққиёт банки билан биргаликда Қорақалпоғистон Республикасининг Беруний ва Қораўзёқ туманларида 100 МВт қувватга эга шамол электр станциясини қуриш бўйича тендер ўтказилди. АCWА Поwер (Саудия Арабистони) ишлаб чиқарилган электр энергиясининг 1 кВт/соатига 2,57 АҚШ тсентлик тариф таклифи билан халқаро тендер ғолиби деб эълон қилинди. Станция 2023-йилда фойдаланишга топширилгач, йилига 350 миллион кВт/соат электр энергияси ишлаб чиқарилади ва йилига 106 миллион куб метр табиий газ тежалади.
Лойиҳани амалга ошириш таҳлили шуни кўрсатмоқдаки, Шамол энергетикасини ривожлантириш концепциясида назарда тутилган режалар Энергетика вазирлиги томонидан муддатидан олдин амалга оширилмоқда. Бу шамол энергетикасини ривожлантириш прогнозини ошириш ва 2030 йилга бориб 5000 МВтга етказиш имконини беради. Шамол электр станцияларининг аксарияти Қорақалпоғистон Республикасида қурилиши режалаштирилган.
Шамол электр станциялари лойиҳаларини амалга оширишда уларнинг ягона энергия тизимига хавфсиз интеграциялашувини таъминлаш чоралари кўрилади.
Қайта тикланувчи энергия технологиялари жадал ривожланаётганини ҳам алоҳида таъкидлаш лозим. Хусусан, энг самарали энергия сақлаш қурилмалари ҳисобланган литий-ион батареялар нархи халқаро миқёсда мақбул даражага тушиб кетди. Халқаро тадқиқот марказлари ушбу турдаги аккумуляторларнинг нархи кейинги 5 йил ичида ўртача 30 фоизга тушишини тахмин қилмоқда.
Бунинг натижасида Ўзбекистонда қайта тикланувчи энергия манбаларидан энергияни бошқариш ва сақлаш, ягона энергия тизимининг барқарорлигини таъминлаш имконияти яратилади.

Prospects for the development of total generating capacity of wind energy up to 5,000 MW by 2030 are being studied in Uzbekistan
In recent years, Uzbekistan has been paying close attention to the construction of wind farms among renewable energy sources. This area is today the fastest growing in the global energy sector.
For Central Asia, further acceleration of the use of alternative energy is especially important given the reduction in water resources in the region.
Here are some figures for wind energy. If in 1997 the total installed capacity of wind power plants in the world was 7,500 MW, then by 2020 this figure reached 750,000 MW. On a country-specific basis, in 2020 alone, 52,000 MW of new wind farms were commissioned by the People’s Republic of China and 16,205 MW by the United States.
In addition, there is a tendency to reduce the cost of electricity generated by wind power plants (WPP). Thus, in the period from 2010 to 2020, the average cost of electricity generated by onshore wind farms decreased by 56 percent – from 8.9 US cents to 3.9 US cents per kWh.
In the Republic of Uzbekistan, in cooperation with international financial institutions, feasibility studies have been carried out for the widespread use of wind energy. The “Concept for the provision of the Republic of Uzbekistan with electric energy for 2020-2030” has been developed, one of the main goals of which is to bring the wind power capacity to 3000 MW by 2030.
It should be noted that the indicators of wind potential in the territories designated for the construction of wind farms in Uzbekistan are higher than the average for existing wind farms in the world. In other words, when comparing the power utilization factors, it was found that the indicators of our country are 1.5 times higher than the world average. For example, out of a total of 8,760 hours per year, wind farms in Uzbekistan can operate at full capacity for about 3,900 hours.
To date, several projects for the construction of wind farms have been launched in Uzbekistan. Including:
– Construction of a wind farm with a capacity of 500 megawatts in Tamdy district of Navoi region, an agreement on which was signed with Masdar from the UAE. The cost of the project is US$600 million, after reaching full capacity, the wind farm will annually generate 1.8 billion kWh of electricity, saving 546 million cubic meters of natural gas per year.
– An agreement on the construction of two wind farms was signed with the Saudi Arabian company ACWA Power. The company will build wind farms with a total capacity of 1,000 megawatts in Gijduvan and Peshku districts of Bukhara region at a cost of US$1.3 billion, which will save 1.1 billion cubic meters of natural gas per year.
– Together with the European Bank for Reconstruction and Development, a tender was held for the construction of a 100 MW wind farm in Beruniy and Karauzyak districts of the Republic of Karakalpakstan. ACWA Power (Saudi Arabia) was announced the winner of the international tender with a tariff offer of 2.57 US cents per 1 kWh of generated electricity. When commissioned in 2023, the station will annually generate 350 million kWh of electricity per year and save 106 million cubic meters of natural gas per year.
As the analysis of project implementation shows, the plans provided for in the Wind Energy Development Concept are being implemented by the Ministry of Energy ahead of schedule. This makes it possible to increase the forecast for the development of wind power capacity and bring it to 5,000 MW by 2030. Most of the wind farms are planned to be built in the Republic of Karakalpakstan.
When implementing projects for wind power plants, measures are taken to ensure their safe integration into a single power system.
It is also important to note the fact that there is a rapid development of renewable energy technologies. In particular, the price of lithium-ion batteries, which are considered the most efficient energy storage devices, have dropped to internationally acceptable levels. International research centers predict that the cost of this type of battery will fall by an average of 30 percent over the next 5 years.
As a result, Uzbekistan will be able to manage and store energy from renewable energy sources and ensure the stability of the unified energy system.