Россия Федерацияси билан кўп қиррали ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 1-2 сентябр кунлари Ўзбекистон ҳукумати делегациясининг Россия Федерациясига ташрифи доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев Россия Федерацияси Ҳукумати аъзолари билан икки томонлама савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлик, шунингдек, транспорт ва қишлоқ хўжалиги соҳаларидаги муносабатларнинг ҳозирги ҳолати ва уларни ривожлантириш истиқболлари муҳокамасига бағишланган учрашувлар ва музокаралар ўтказди.
Шундай қилиб, 1 сентябр куни Россия Федерацияси Ҳукумати Раисининг ўринбосари Денис Мантуров билан бўлиб ўтган музокаралар чоғида ўзбек ишлаб чиқарувчиларининг тўқимачилик саноати маҳсулотлари, маиший техника ва қурилиш материалларини Россия бозорига этказиб бериш ҳажмини ошириш имкониятлари биргаликда таҳлил қилинди. Бундан ташқари, икки мамлакат корхоналари ўртасида саноат кооперациясини кенгайтиришга қаратилган қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш жараёни батафсил кўриб чиқилди.
Россия Федерацияси Ҳукумати Раисининг ўринбосари Алексей Оверчук билан бўлиб ўтган суҳбат чоғида савдо-иқтисодий ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди. Инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш, саноатда кооперация алоқаларни мустаҳкамлаш ва Марказий Осиёда халқаро транспорт-логистика коммуникацияларини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Россия Федерациясининг иқтисодий ривожланиш вазири Максим Решетников билан учрашувда юқори қўшилган қийматга эга маҳсулотларни ўзаро етказиб беришни кўпайтириш, ҳудудлараро ҳамкорликни кенгайтириш ва ўзбек-россия ҳамкорлигининг кун тартибидаги бошқа долзарб масалалар муҳокама қилинди. Томонлар, шунингдек, жорий йилда бўлиб ўтадиган икки томонлама тадбирларни ўтказишни муҳокама қилишди.
2 сентябр куни Россия Федерацияси Ҳукумати Раисининг ўринбосари Виктория Абрамченко билан бўлиб ўтган учрашув озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ўзаро этказиб беришни кўпайтириш масалаларига бағишланди. Қайд этилишича, жорий йилнинг январ-июл ойларида Ўзбекистон Республикасидан Россия Федерациясига қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари экспорти 2021 йилнинг шу даврига нисбатан 52 фоизга ўсиб, 222,5 миллион долларни ташкил этди. Ушбу йўналишда ўзаро алоқаларни ривожлантириш бўйича келишувларга эришилди.
Шунингдек, 1-2 сентябр кунлари Энергетика вазирлиги, Россия Федерацияси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, «Россия темир йўллари» ОАЖ раҳбарияти, шунингдек Россиянинг йирик компаниялари вакиллари билан учрашувлар бўлиб ўтди. Музокараларда қишлоқ хўжалиги, Ўрта Осиёда транспорт-логистика коммуникацияларини ривожлантириш, шунингдек, бошқа ўзаро манфаатли масалалар бўйича ҳамкорликни чуқурлаштириш ва инвестиция лойиҳаларини амалга оширишга келишилди.

Prospects for multifaceted cooperation with the Russian Federation were discussed
On September 1-2 this year, as part of the visit of the government delegation of Uzbekistan to the Russian Federation, Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan Jamshid Khodjaev held a series of meetings and negotiations with members of the Government of the Russian Federation, during which the current state and development prospects were discussed bilateral trade, economic and investment cooperation, as well as deepening cooperation in the fields of transport and agriculture.
So, on September 1, during negotiations with the Deputy Prime Minister of the Russian Federation Denis Manturov, a joint analysis of the possibilities of increasing the supply of demanded products of Uzbek manufacturers to the Russian market, including textile, electrical household products and building materials, was carried out. In addition, the progress of the implementation of joint investment projects, which ensure the expansion of industrial cooperation between the enterprises of the two countries, was considered in detail.
During the conversation with Deputy Prime Minister of the Russian Federation Alexei Overchuk, issues of trade and economic cooperation were discussed. Particular attention was paid to the expansion of investment interaction, strengthening cooperative ties in industry and development of international transport and logistics communications in Central Asia.
At a meeting with the Minister of Economic Development of the Russian Federation Maxim Reshetnikov, issues of increasing mutual supplies of products with high added value, expanding interregional cooperation and other issues of the current Uzbek-Russian cooperation agenda were discussed. The parties also discussed holding upcoming bilateral events this year.
On September 2, the meeting with the Deputy Prime Minister of the Russian Federation Victoria Abramchenko was devoted to the issues of ensuring food security and increasing mutual supplies of agricultural products. It was noted that for the period January-July this year, the export of farm products from the Republic of Uzbekistan to the Russian Federation amounted to $222.5 million, an increase of 52% compared to the same period in 2021. An agreement was reached to increase cooperation in this direction.
Also on September 1-2, meetings were held with the leadership of the Ministry of Energy, the Ministry of Agriculture of the Russian Federation, and JSC Russian Railways, as well as with representatives of large Russian companies. Agreements were reached on deepening cooperation and implementing investment projects in agriculture, developing transport and logistics communications in Central Asia, as well as on other issues of mutual interest.