Россия Федерацияси билан кўп қиррали ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 1-2 сентябр кунлари Ўзбекистон ҳукумати делегациясининг Россия Федерациясига ташрифи доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев Россия Федерацияси Ҳукумати аъзолари билан икки томонлама савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлик, шунингдек, транспорт ва қишлоқ хўжалиги соҳаларидаги муносабатларнинг ҳозирги ҳолати ва уларни ривожлантириш истиқболлари муҳокамасига бағишланган учрашувлар ва музокаралар ўтказди.
Шундай қилиб, 1 сентябр куни Россия Федерацияси Ҳукумати Раисининг ўринбосари Денис Мантуров билан бўлиб ўтган музокаралар чоғида ўзбек ишлаб чиқарувчиларининг тўқимачилик саноати маҳсулотлари, маиший техника ва қурилиш материалларини Россия бозорига этказиб бериш ҳажмини ошириш имкониятлари биргаликда таҳлил қилинди. Бундан ташқари, икки мамлакат корхоналари ўртасида саноат кооперациясини кенгайтиришга қаратилган қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш жараёни батафсил кўриб чиқилди.
Россия Федерацияси Ҳукумати Раисининг ўринбосари Алексей Оверчук билан бўлиб ўтган суҳбат чоғида савдо-иқтисодий ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди. Инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш, саноатда кооперация алоқаларни мустаҳкамлаш ва Марказий Осиёда халқаро транспорт-логистика коммуникацияларини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Россия Федерациясининг иқтисодий ривожланиш вазири Максим Решетников билан учрашувда юқори қўшилган қийматга эга маҳсулотларни ўзаро етказиб беришни кўпайтириш, ҳудудлараро ҳамкорликни кенгайтириш ва ўзбек-россия ҳамкорлигининг кун тартибидаги бошқа долзарб масалалар муҳокама қилинди. Томонлар, шунингдек, жорий йилда бўлиб ўтадиган икки томонлама тадбирларни ўтказишни муҳокама қилишди.
2 сентябр куни Россия Федерацияси Ҳукумати Раисининг ўринбосари Виктория Абрамченко билан бўлиб ўтган учрашув озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ўзаро этказиб беришни кўпайтириш масалаларига бағишланди. Қайд этилишича, жорий йилнинг январ-июл ойларида Ўзбекистон Республикасидан Россия Федерациясига қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари экспорти 2021 йилнинг шу даврига нисбатан 52 фоизга ўсиб, 222,5 миллион долларни ташкил этди. Ушбу йўналишда ўзаро алоқаларни ривожлантириш бўйича келишувларга эришилди.
Шунингдек, 1-2 сентябр кунлари Энергетика вазирлиги, Россия Федерацияси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, «Россия темир йўллари» ОАЖ раҳбарияти, шунингдек Россиянинг йирик компаниялари вакиллари билан учрашувлар бўлиб ўтди. Музокараларда қишлоқ хўжалиги, Ўрта Осиёда транспорт-логистика коммуникацияларини ривожлантириш, шунингдек, бошқа ўзаро манфаатли масалалар бўйича ҳамкорликни чуқурлаштириш ва инвестиция лойиҳаларини амалга оширишга келишилди.

Обсуждены перспективы многопланового сотрудничества с Российской Федерацией
1-2 сентября текущего года в рамках визита правительственной делегации Узбекистана в Российскую Федерацию, заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев провёл ряд встреч и переговоров с членами Правительства Российской Федерации, в ходе которых обсуждалось текущее состояние и перспективы развития двустороннего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, а также углубления взаимодействия в сферах транспорта и сельского хозяйства.
Так, 1 сентября в ходе переговоров с заместителем Председателя Правительства Российской Федерации Денисом Мантуровым проведён совместный анализ возможностей наращивания поставок на российский рынок востребованной продукции узбекских производителей, включая текстильную, электробытовую продукцию и строительные материалы. Кроме того, был детально рассмотрен ход реализации совместных инвестиционных проектов, обеспечивающих расширение промышленной кооперации между предприятиями двух стран.
В ходе беседы с заместителем председателя Правительства Российской Федерации Алексеем Оверчуком обсуждены вопросы торгово-экономического сотрудничества. Особое внимание было уделено расширению инвестиционного взаимодействия, укреплению кооперационных связей в промышленности и развитию международных транспортно-логистических коммуникаций в Центральной Азии.
На встрече с министром экономического развития Российской Федерации Максимом Решетниковым обсуждались вопросы увеличения взаимных поставок продукции с высокой добавленной стоимостью, расширение межрегионального взаимодействия и другие вопросы актуальной узбекско-российской повестки сотрудничества. Стороны также обсудили проведение предстоящих двусторонних мероприятий в текущем году.
2 сентября встреча с заместителем Председателя Правительства Российской Федерации Викторией Абрамченко была посвящена вопросам обеспечения продовольственной безопасности, увеличению взаимных поставок сельскохозяйственной продукции. Отмечено, что за период январь-июль текущего года экспорт сельскохозяйственной продукции из Республики Узбекистан в Российскую Федерацию составил 222,5 млн долларов – рост 52% к аналогичному периоду 2021 г. Достигнута договоренность наращивать взаимодействие в данном направлении.
Также 1-2 сентября состоялись встречи с руководством Министерства энергетики, Министерства сельского хозяйства Российской Федерации, ОАО «Российские железные дороги», а также с представителями крупных российских компаний. Достигнуты договоренности об углублении взаимодействия и реализации инвестиционных проектов в области сельского хозяйства, развитии транспортно-логистических коммуникаций в Центральной Азии, а также по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.